Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na

Tych papierosów możesz już nie zapalić

5
Podziel się

Komisja Europejska prawdopodobnie zakaże sprzedaży papierosów typu slim, łamiąc kompromis wypracowany w tej sprawie z Polską – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. To już kolejny po mentolowych rodzaj papierosów, który najpewniej zniknie ze sklepowych półek.

Tych papierosów możesz już nie zapalić
(Pixabay.com)

Unijna grupa robocza ds. zdrowia wypowie się nt. dystrybucji wyrobów tytoniowych. Podczas listopadowej konferencji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zostaną przyjęte nowe zalecenia antynikotynowe. WHO zamierza wprowadzić zakaz sprzedaży papierosów typu slim, co jej zdaniem miałoby przyczynić się do zmniejszenia liczby nałogowych palaczy.

*Taka decyzja byłaby bardzo niekorzystna dla Polski. *Rząd wypracował wcześniej z Unią kompromis. Zgodził się na wycofanie mentolowych papierosów z produkcji i sprzedaży do 2020 r. W zamian za pozostanie na rynku slimów.

Według nieoficjalnych ustaleń, KE wstępnie popiera kierunek proponowanych zmian. Cezary Każmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców nie ma złudzeń co do tego, że wejdą one w życie.

To, co zostanie ustalone na konferencji w zakresie nowych regulacji tytoniowych, w niedługim czasie stanie się przedmiotem obrad Komisji Europejskiej i znajdzie finał w postaci kolejnej dyrektywy unijnej - podkreśla.

Zdaniem branży tytoniowej nowe prawo znacznie poszerzy szarą strefę. Rodzi to zagrożenie dla zdrowia konsumentów, gdyż nikt nie wie, co naprawdę znajduje się w papierosach. Efekt może być odwrotny do założonego przez WHO. Nowe prawo odczują również plantatorzy, gdyż rozwój szarej strefy skutkuje mniejszą sprzedażą na legalnym rynku, a w konsekwencji obniża popyt na krajowy tytoń.

Jesteśmy nie tylko jednym z większych producentów tytoniu, ale i eksporterów papierosów. Ograniczenia wyrządzą szkodę przede wszystkim Polsce.
-Cezary Kaźmierczak -

Polska jest trzecim największym eksporterem wyrobów tytoniowych w UE. Wyprzedzają nas jedynie Niemcy i Holandia.

Autor: Aneta Michałowska

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

KOMENTARZE
(5)
Lolek
5 lata temu
Polska miała 2 miejsce na świecie w dziedzinie sprzedaży EIN - elektronicznych papierosów i co zakazali handlu internetowego czyt. zniszczyli bardzo prężnie rozwijający się rynek w tej branży pracowało okolo 100000 osób. Główna sprzedaż około 85% szło poza granicę Polski z pozdrowieniami dla myślących
wolnosc
5 lata temu
uważam, że unia powinna być zniszczona.
eldocent
5 lata temu
a co na to Kościół i PiS? Przecież jesteśmy jednym z największych producentów trucizny! Gorszej niż alkohol i marihuana! Szkodzącej narodzonym i jeszcze nie - płodom! Dlaczego nie zdelegalizują tytoniu?
już nie palac...
5 lata temu
I zaś zabraknie na "pincet plus" :):):):)
ten co wie
5 lata temu
3 eksporter a ceny papierosów i tak wysokie jak cholera... bez sens totalny...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić