o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Barbara Jaros
|
aktualizacja

"Tylko nie mów nikomu". Tomasz Sekielski pokazał w filmie, jak Kościół chroni pedofilów. "Dopóki nie ma wytrysku, nie ma grzechu"

132
Podziel się

W "Tylko nie mów nikomu" - surowym, przejmującym dokumencie o pedofilów w polskim Kościele - Tomasz Sekielski ujawnia, w jaki sposób katoliccy przywódcy całymi dekadami tuszowali przestępstwa popełniane przez podległych im duchownych. Wyraźnie słychać też głos ich ofiar.

"Tylko nie mów nikomu". Tomasz Sekielski pokazał w filmie, jak Kościół chroni pedofilów. "Dopóki nie ma wytrysku, nie ma grzechu"
(Youtube.com, Sekielski)
bEsmHqZh

Powstanie filmu długo stało pod znakiem zapytania. Ze względu na kontrowersyjną tematykę nikt nie chciał podjąć się jego finansowania. Na początku stycznia 2019 roku Tomasz Sekielski poinformował jednak, że dzięki pomocy 2,5 tys. internautów udało się zebrać 450 tys. zł potrzebnych na realizację projektu. Oficjalna premiera "Tylko nie mów nikomu" nastąpi w sobotę 11 maja o godz. 14.30 na kanale Youtube.com/sekielski.

Dwugodzinny dokument to zapis trwającego ponad rok dziennikarskiego śledztwa. Jego twórcy nie tylko oddają głos ofiarom, lecz także naświetlają fakty, tropią podejrzanych, dążą do konfrontacji. Jak łatwo się domyślić, dominującym efektem dźwiękowym jest w filmie odgłos zatrzaskiwanych drzwi. Z napisów końcowych dowiadujemy się, że hierarchowie, do których się zgłoszono, odmówili odpowiedzi na pytania dziennikarzy.

Zobacz także: Zobacz zwiastun filmu "Tylko nie mów nikomu":
bEsmHqZj

Mimo wszystko zgromadzony materiał wystarczy, by obnażyć "zinstytucjonalizowany system ochrony sprawców". Twórcy "Tylko nie mów nikomu" przedstawiają choćby dowody na to, że księża objęci zakazem pracy z dziećmi za zgodą swoich przełożonych łamią wyroki sądów, prowadząc rekolekcje i lekcje religii. Słyszymy też cyniczne wypowiedzi duchownych, którzy winą za własne przestępstwa obarczają diabła, "naturę ludzką" lub... swoje ofiary.

Tylko nic nie mów mamie, bo urwie ci pisiorka. A potem mnie za tego "pisiorka" złapał. W tym momencie świat dziecka runął - mówi jeden z pokrzywdzonych mężczyzn, który po kilku spotkaniach z proboszczem wpadł w anoreksję i, jak sam przyznaje, omal nie przypłacił tego życiem.

bEsmHqZp

W filmie pada kilka nazwisk, także tych znanych. Wśród sprawców molestowania wymienieni zostali między innymi Eugeniusz M., wieloletni kustosz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym, czy zmarły w lutym tego roku Franciszek Cybula, w latach 90. kapelan prezydenta Lecha Wałęsy. Relacja skrzywdzonego przez niego mężczyzny jest jedną z najmocniejszych w całym filmie.

Powiedział, że dopóki nie ma wytrysku, to nie ma grzechu. Potem wziął mojego penisa do swojej gęby. Miałem 12-13 lat - mówi ofiara duchownego.

Ten jednak nie poczuwa się do winy. Podczas konfrontacji, do której udało się doprowadzić tuż przed śmiercią byłego kapelana, widzimy zgarbionego, a jednak nieugiętego staruszka, który najwyraźniej nie znajduje w sobie skazy. „Że co, ja ciebie związałem? Że ty jesteś niewolnik?” - mówi do ofiary i, nie po raz jedyny w tym filmie, proponuje mężczyźnie "troszkę pieniędzy" jako remedium na zniszczone życie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEsmHqZq
Zobacz także: Zobacz też: Włodzimierz Czarzasty: Kościół ma wielki problem
bEsmHqZK
KOMENTARZE
(132)
lil
2 lata temu
To rzeczywiście zastanawiające i mało wiarygodne.Gdzie są takie zwyczaje, że małe kilkuletnie dziewczynki chodzą same sprzątać do księdza??! Jestem katoliczką i nigdy o czymś takim nie słyszałam!
tfu!
2 lata temu
co on ma na myśli: ofiara ma nie mieć czy przestępca? a paluchy można wkładać gdzie popadnie? bo bez stosunku?!
KARP
2 lata temu
TUSKU TERAZ ATAKUJE KK ALE PARE LAT WSTECZ OD PEDOFILI BRAL SLUB KOSCIELNY..TERAZ WIDAC ZE TO BYLO OSZUSTWO WYBORCZE I OSZUSTWO POLAKOW.SCIERWA PRZED NICZYM SIE NIE COFNA.
bEsmHqZL
halina
2 lata temu
Dokąd to będą poniżać kościół i księży jak żmije na pustyni syczą i językami opluwają,gdy zawita do nich śmierć to wtedy kościół i ksiądz jest potrzebny i nie szukają mszy w bandzie podłych opluwaczy.
fałszywki
2 lata temu
Teraz odkryli molestowanie, a gdzie byli przez tyle lat.Co za PO ich nie gwałcili za te oskarżenia w piekle się będą smażyć dranie.
Observer
2 lata temu
CZY POLSKĄ OD 60 LAT RZĄDZĄ PSEUDO POLACY? PYTAŃ..TEMATÓW JEST WIELE...
Observer
2 lata temu
A O ŻYDACH Z NKWD...PZPR..UB..SB...ZWALCZAJĄCYCH WYKLĘTYCH....CISZZZZAAAAA
Observer
2 lata temu
TYLKO PRAWDA NAS WYZWOLI...
Observer
2 lata temu
CZAS OCZYŚCIĆ KOŚCIÓŁ Z CZARNYCH OWIEC
Observer
2 lata temu
DLATEGO TAKIE PATOLOGIE JAK LGBT ...HOMO..I PEDOFILIE TRZEBA ZWALCZAĆ..ZAKAZAĆ DOSYĆ ZBO..CZEŃ...DOSYĆ
Observer
2 lata temu
BEZ PARDONU Z GRUBEJ RURY.. PODERWANIE..KOLEJNA PRÓBA PODERWANIA AUTORYTETU... PRZYKRE JEST TO ŻE SAMI DUCHOWNI ..ŹLE CZYNIĄC DAJĄ ARGUMENTY PRZECIWNIKOM..TO BOLI KAZDEGO KATOLIKA
Observer
2 lata temu
TO KOLEJNY ATAK NA KOSCIÓŁ..
rodo
2 lata temu
Niektórzy hierarchowie gdyby mieli honor to by podali się do dymisji.Ale to nie w ich stylu.
bEsmHqZD
werty
2 lata temu
LGTB niszczy kościół od wewnątrz, sieją spustoszenie wszędzie gdzie się pojawią
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić