Wróć na
Piotr Kalsztyn
|
aktualizacja

Tylko w jednym kraju Unii kierowcy produkują więcej spalin od nas

109
Podziel się

Polscy kierowcy są jednymi z największych trucicieli Europy. Najnowsze dane nie pozostawiają złudzeń.

Tylko w jednym kraju Unii kierowcy produkują więcej spalin od nas
(flickr.com, Marcin Bajer)
bCPLxoDF

Najgorszy wpływ na środowisko mają kierowcy z Czech. Zaraz za nimi są Polacy, a trzecią lokatę zajmują Estończycy. Eksperci motoryzacyjni z Wielkiej Brytanii zbadali "toksyczność" poszczególnych krajów. Chcieli w ten sposób sprawdzić, którzy kierowcy są odpowiedzialni za największą ilość spalin.

W rankingu wzięto pod uwagę cztery czynniki. Pierwszy to średni wiek pojazdów. Drugim wskaźnikiem jest liczba pojazdów przypadająca na 1000 mieszkańców. Eksperci z brytyjskiej firmy EcoExperts wzięli pod uwagę także odsetek samochodów zasilanych paliwem alternatywnym oraz zanieczyszczenie powietrza występujące w danym kraju

Polska wypadło słabo przede wszystkim ze względu na wiek pojazdów. Średnio nasze samochody mają 17,2 roku i są najstarsze w Europie. W naszym kraju również notuje się rekordowo wysokie stężenie zanieczyszczenia powietrza.

bCPLxoDH

Kolejne miejsca na liście zajmują Chorwacja i Słowacja. Tuż za nimi są kierowcy ze Słowenii, Rumunii i Hiszpanii. W środku stawki znajdziemy Włochów (13. miejsce), Francuzów (16.), Niemców (17.) i Brytyjczyków (18.).

Najbardziej świadomi ekologicznie są kierowcy ze Szwecji. Mają 7 proc. pojazdów napędzanych paliwami alternatywnymi oraz najniższy wskaźnik zanieczyszczenia powietrza. Bardzo dobrze wygląda także sytuacja w Irlandii, Finlandii i Danii.

Zobacz także: Prezydent: zastąpienie aut spalinowych zapewni czystsze powietrze

Zanieczyszczenie powietrza to poważny problem. Jest odpowiedzialne za pół miliona zgonów w Europie każdego roku. 6,5 miliona Europejczyków choruje każdego roku na astmę i zapalnie oskrzeli, na co bezpośredni wpływ ma zanieczyszczenie powietrza.

bCPLxoDN

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bCPLxoEi
KOMENTARZE
(109)
ja
2 lata temu
Pragnę zauważyc, że to nie wiek pojazdów świadczy o stanie technicznym a stan umysłu właściciela. Pojazdy nie odpowiadające normom można wyeliminować podczas okresowego przeglądu. Stary pojazd też może być sprawny. Wiem cos na ten temat.,A najlepiej żebyśmy wszyscy kupili nowe samochody i to promowanego producenta? Tak jak śpiewać tak głupoty każdy pisać może.
gość
2 lata temu
A czyja to wina?! Najpierw napadnięto nas w 1939 roku, okupowano nasz kraj, wywieziono wszystko, co miało jakąkolwiek wartość, wymordowano część ludności, zburzono nasze miasta. Po wojnie trzeba było wszystko odbudować. Ci co ocaleli z wojennej pożogi, dorabiali się od zera. I tak podnieśliśmy się, w miarę szybko. I to, że nie stać nas na nowe samochody, że jeździmy gratami i zanieczyszczamy powietrze, wytykają nam Brytyjczycy, którzy po wybuchu wojny zostawili nas na pastwę losu, mimo podpisanych sojuszy międzynarodowych. A potem wraz innymi aliantami, sprzedali nas w Jałcie Rosjanom, na 70 lat...
xyz
2 lata temu
Zaraz usuniecie?
bCPLxoEj
Nie dajmy się
2 lata temu
Totalna bzdura antypolska. Polscy kierowcy spalają z ropy naftowej 14 do 16mln ton. Natomiast Niemcy czy Anglicy ponad 100mln, każde. W Polsce jeździ najwięcej samochodów napędzanych gazem. Obrzydzają nam Polskę na każdym kroku.
Wrjgsl
2 lata temu
A może byście napisali ile spalin produkują niemieckie elektrociepłownie na węgiel brunatny? Pokazałoby się kto jest prawdziwym trucicielem.
Najnowsze komentarze (109)
NorVVay
2 lata temu
a jak tam czystość powietrza w Norwegii, chyba też nieciekawie skoro prawie cała ekipa sportowców na IO to astmatycy...
polak
2 lata temu
Jestem za tym żebym jeździł nowym elektrycznym wozem zasilanym energią pozyskaną z nikąd
Lukasz
2 lata temu
Jeśli w polskim radiu nawet reklamują się firmy , które wycinanja filtry dpf to nic dziwnego.
zboj
2 lata temu
A 15 % rynku lpg wzięli u nas pod uwagę?
moon
2 lata temu
A podobno w polsce najwiecej samochodow na lpg
luki3678
2 lata temu
powiem tak u nas jest ponad 2 000 000 samochodów na LPG więc nie wieże tym badaniom bo nie wzieli tego pod uwagę !!!!!
adam
2 lata temu
widzę ze niemcy zapłacili ze by reklamować nowe samochody popatrzcie lepiej ile np usa czy chiny daja spalin do atmosfery z fabryk albo w rosji samochody to jest 1 milionowa tego co firmy wytwarzają dajmy na to mielec i kronospan oni za godzine tyle w powietrze wypuszcza co cały mielec w miesiac
sdsadsda
2 lata temu
Warszawa ma 2 miliony mieszkańców. Każdego dnia przez Warszawę przejeżdża ponad 4 miliony samochodów.
bCPLxoEb
Klasa robotni...
2 lata temu
Dlaczego tak się dzieje ze Polacy sprowadzają używane auta za granicy ? , dlaczego my nie oddajemy starych aut w rozliczeniu i nie kupujemy nowych?. Odpowiem jest bardzo prosta, my Polacy wciąż zarabiamy za mało żeby było nas stać na taki luksus. W porównaniu z innymi krajami uni europejskiej między innymi Wielka Brytania i Niemcy możemy się schować. Podsumowując jak wypadamy w rankingu krajów Uni powinniście porównywać rząd w Polsce który przez tyle lat sprywatyzował nasz cały kraj i pozwolił na samowolkę prywaciarzom. Teraz to my młodzi musimy się borykać z takimi firmami w których pracownik nie jest szanowany i tylko słuchać opowieści jak to kiedyś dobrze było. Ja pracuje i moja żona również i żeby np wyremontować mieszkanie które otrzymaliśmy od miasta musiałem zasięgnąć po pożyczkę do banku. Muwie tu nie tylko o wyremontowaniu czyli malowanie itp ale także mam na myśli umeblowanie i wyposażenie np kuchni. Pomimo tych trudów jakie nam przyszło napotkać mqm nadzieje na poprawę.
nick
2 lata temu
a z kad oni wiedza ze to akurat od samochodow po drugie auto na gaz jest bardziej eko niz sama benzyna a co dopiero ropniaki takie pierdoly niech se w domu opowiadaja zaloze sie ze to kolejna pruba namowienia ludzi na kredyty i kupno nowych drogich w utrzymaniu zlomow
gregor73
2 lata temu
Na parkingach sklepowych ,przed klatkami do domów stoją wspaniali kierowcy w swych "dyzelkach" i czekają na swoje drugie połowy .Parkingi zaolejone wyciekającym olejem ,a tam często bawią się ich dzieci .Taxi podjeżdża pod klatkę i stoi i dymi niemiłosiernie .Cywilizacja .
Dada
2 lata temu
Od francuzikow tez nie kupujcie nich se ich bogactwo kulturowe kozy wozi
Ja
2 lata temu
Nie kupujcie aut od gebelsow.
Bob
2 lata temu
Ściema
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić