Barbara Jaros| 
aktualizacja 

UE postawiła ultimatum. Brazylia się ugięła

178

Francja zagroziła zablokowaniem umowy handlowej między UE a Brazylią i sąsiednimi krajami. Jak wyjaśnił rzecznik prasowy Emmanuela Macrona, powodem jest niepodjęcie odpowiednich działań, by ugasić rekordowe pożary lasów amazońskich. Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro ugiął się pod międzynarodową presją.

UE postawiła ultimatum. Brazylia się ugięła
(PAP)

Z żywiołem walczyć będzie wojsko. Bolsonaro wydał rozporządzenie, zgodnie z którym siły zbrojne mają zostać rozlokowane w rezerwatach przyrody, regionach zamieszkałych przez tubylców i strefie granicznej - donosi BBC.

Do tej pory reakcja prezydenta Brazylii na tragedię spotkała się z ostrą krytyką na arenie międzynarodowej. Politykowi zarzucano zaniedbanie kwestii pożarów i zezwolenie na wycinkę lasów Amazonii. Wielu ekspertów podkreślało też, że ogień mógł zostać celowo zaprószony przez rolników, którym zależy na zyskaniu kolejnych terenów pod uprawę.

W tych okolicznościach Francja sprzeciwi się zawarciu umowy z Mercosurem - zapowiedział rzecznik prezydenta Macrona.

Zobacz także: Zobacz też: Wyspa w ogniu. Polacy na urlopie mają się czego obawiać

Takie samo stanowisko w sprawie przyjęła Irlandia. Brazylii zagrożono też międzynarodowymi sankcjami. Fiński minister finansów wezwał władze Unii Europejskiej, by wzięły pod uwagę wprowadzenie zakazu importu wołowiny z południowoamerykańskiego państwa.

Bolsonaro w przemówieniu wyraził niezadowolenie z takiego obrotu spraw. Polityk zaznaczył między innymi, że pożary lasów "występują na całym świecie" i "nie mogą służyć za pretekst do nakładania międzynarodowych sankcji".

Od kilkunastu dni deszczowe lasy Amazonii płoną w zastraszającym tempie. W tym roku odnotowano 84-prcoentowy wzrost liczby pożarów na tych terenach. Tylko w ciągu ostatnich paru dni pojawiło się ich ponad 10 tysięcy. Warto dodać, że lasy amazońskie produkują ogromne ilości tlenu dla naszej planety, wchłaniają dwutlenek węgla i opóźniają globalne ocieplenie. Temat pożarów trawiących "zielone płuca" świata ma zostać poruszony między innymi na szycie G7, który odbywa się w dniach 24-26 sierpnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić