Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Amazonia płonie. "Biznes zwycięża. To punkt krytyczny zmian klimatycznych"

49
Podziel się

Zmieniający się klimat nie poprawia sytuacji, ale to człowiek podpala Amazonię. Winien światowy apetyt na wołowinę, soję i olej palmowy. To zyski z jego sprzedaży skłaniają nowe władze Brazylii do tolerowania podpaleń i dzikich wycinek.

Według Avaaz co minutę Amazonia kurczy się o 1,5 boiska piłkarskiego.
Według Avaaz co minutę Amazonia kurczy się o 1,5 boiska piłkarskiego. (Rex Features, East News)
bEUTmbPF

Czegoś takiego jeszcze świat nie widział. Lasy płoną w Amazonii, na Syberii, Grenlandii i Alasce. Skala pożarów nie przypomina wcześniejszych. Oczywiście ma to związek ze zmianami klimatycznymi, upałami, suszami, ale w przypadku Amazonii to rachunek ekonomiczny rozpisany w krótkiej perspektywie winien jest podpaleniom.

- Brazylijski prezydent Bolsonaro daje przyzwolenie na podpalanie i wycinanie. Nie dzieje się to za sprawą oficjalnych zezwoleń, ale odpuszczono kontrole i spadła liczba kar za takie działania. Biznes zwycięża. Tereny wykorzystywane są potem do upraw i wypasania bydła. Nikt nie myśli o ekologii - mówi money.pl Wojciech Doroszewicz z Fundacji Terra Brasilis.

bEUTmbPH

Jak dodaje, Jair Bolsonaro już wcześniej deklarował, że ochrona amazońskich lasów i tamtejszych plemion nie ma sensu i trzeba wykorzystywać te tereny tak, by przynosiły pożytek ekonomiczny.

Zobacz: Szokujące zdjęcia NASA

- Brazylia nie jest w najlepszej sytuacji ekonomicznej, a nowe pola uprawne mogą wpłynąć na zwiększenie eksportu soi i wołowiny. Rzecz jednak w tym, że jesteśmy w punkcie granicznym. Im więcej zniknie lasów deszczowych, tym trudniej będzie utrzymać się pozostałym - mówi Doroszewicz.

bEUTmbPN

Nie tylko w Brazylii

Brazylia jest największym na świecie eksporterem wołowiny i drobiu. W produkcji soi, trzciny i kukurydzy również jest w gronie liderów. Powoli jednak kończą się możliwości zwiększania tej produkcji bez nowych pastwisk i ziem pod uprawę. To zresztą nie tylko problem Brazylii. Amazońskie lasy płoną również w Boliwii, Wenezueli, Paragwaju i Argentynie.

- Tam też chodzi o uprawy i hodowle. Niestety jest zbyt duży popyt np. na olej palmowy wykorzystywany szeroko w branży spożywczej, by to szybko i łatwo powstrzymać - mówi Wojciech Doroszewicz.

Na ile trudna jest obecna sytuacja? Eksperci zgodnie przyznają, że tak źle jeszcze nie było. Chmury dymu widać już z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. NASA poinformowała też, że od początku roku w rejonie Amazonii wybuchło 72 tys. pożarów. Przez cały 2018 r. było ich 40 tys.

bEUTmbPO

Udusimy się?

Pożary zagrażają całemu ekosystemowi amazońskiej dżungli, która produkuje 20 proc. tlenu, którym oddycha świat. Żyje tam też ok. 400 rdzennych plemion, razem ok. miliona ludzi i ok. trzy miliony gatunków zwierząt. Wiele z nich jest na wymarciu. Lasy Amazonii zajmują łączną powierzchnie ponad 5,5 mln kilometrów kwadratowych.

Oznacza to, że zalesiony obszar pokrywa 17 razy więcej powierzchni niż mieści się w polskich granicach. Pytanie tylko, jak długo tak będzie. Światowa organizacja Avaaz walcząca o lasy deszczowe alarmuje, że co minutę Amazonia kurczy się o 1,5 boiska piłkarskiego. Średnica największego pożaru ma ponad 200 km. Tyle dzieli Warszawę od Białegostoku.

bEUTmbPP

Z kolei portal ITV News wyliczył, że w czwartek płonął w Amazonii teren większy niż powierzchnia Wysp Brytyjskich - 315 tys. km kwadratowych. Polska ma 312 tys. km 2. Dlatego aktywiści Avazz przekonują, że to największa katastrofa ekologiczna od 10 tys. lat. - To już nie jest globalne ocieplenie – to globalna pożoga - przekonują.

Czy wielcy tego świata rozumieją, co się dzieje. Miejmy nadzieję. Prezydent Francji Emmanuel Macron na Twitterze przekonuje, że pożary Amazonii to światowy problem, o którym trzeba rozmawiać na szczycie G7, który startuje w sobotę. Warto jednak przy tej okazji przypomnieć, że najbardziej szkodzące klimatowi USA i Chiny wielokrotnie udowadniały, że nie za bardzo przejmują się zmianami klimatycznymi.

G7 z chmurą dymu w tle

- Nie mam wątpliwości, że pożary w Amazonii to problem wszystkich krajów na świecie. Klimat w końcu stanie się głównym tematem spotkań w ramach G7 czy G20. Rzecz jednak w tym, że nie mamy czasu. Naukowcy nie mają wątpliwości co do tego, że zaczyna się katastrofa klimatyczna. To rodzi bardzo duży niepokój i powinno nas interesować również w Polsce - mówi Jakub Nowotarski ze Stowarzyszenia Akcja Miasto, organizacji działającej na rzecz czystego powietrza i przeciwdziałania zmianom klimatycznych.

bEUTmbPQ

Jego zdaniem obecne pożary tylko przyspieszają zmiany klimatyczne. - Im bardziej płonie Amazonia, tym częściej będzie brakować wody w kranach w polskich miastach i tym bardziej gwałtowne będą burze, ulewy i długotrwałe susze i upały. Tracimy filtry CO2, jakimi są lasy Amazonii, a sam pożar emituje gazy cieplarniane. Lawina ruszyła, można jeszcze ją powstrzymać kompletnie zmieniając zasady funkcjonowania całego świata - mówi Nowotarski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEUTmbQi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(49)
Pl
2 lata temu
Proponuję bojkot towarów które tam produkują. Przez kieszeń najlepiej przemawia sie do rozumu.
Ek
2 lata temu
Żadne G7 ani G20 nie pomoże. Po prostu trzeba przestać kupować soję, produkty zawierające olej palmowy i wołowinę pochodzącą z Amazonii. Zmniejszmy popyt.
Polski Agent ...
2 lata temu
Po co daleko szukać - w Polsce też są tacy, który Puszę Białowieską chcieli wyciąć. Czy to też żydowska chciwość, jak chcą niektórzy na wyraz błyskotliwi komentatorzy w tej dyskusji? Bo "ci nasi lokalni" Żydzi musieli by być z PiS. :) :) :)
bEUTmbQj
Jonasz
2 lata temu
A kto posadził Jair Bolsonaro na tron ? Oczywiście, wujek Sam, ten sam który nas kroi za smog.
głód
2 lata temu
Na świecie jest po prostu za dużo ludzi. Już pora odrzucić hipokryzję i zdać sobie sprawę by ludzie będący intelektualną elitą zaczęli aktywnie zmniejszać i kontrolować populację ludzi ewolucyjnie intelektualnie mniej sprawnych, którzy za to rozmnażają się jak króliki.
A może by tak
2 lata temu
Kraje, tzwn. rozwinięte zaczęły od siebie?Np. zakazały tanich lotów. Łatwiej dysponować cudzym majątkiem krajów rozwijających się (Brazylii) , niż zrezygnować z własnych, obciążających środowisko, przyzwyczajeń.
Czytelniczka
2 lata temu
Ja już pare miesięcy temu byłam przerażona gdy wygrał wybory w Brazylii nie ukrywał ze ochrona klimatu i środowiska go nie interesuje i ze będzie wszystko wycinał, najgorsze ze to zagorzały katolik tak broniący życia poczętego absolutny przeciwnik aborcji nawet w przypadku gwałtu ale życie narodzonych go już jakoś mniej interesuje..smutne a zarazem przerażająca skala hipokryzji i zaklamania
Trzeba go pow...
2 lata temu
Trzeba powstrzymać tego szaleńca gorliwego katolika
Dafne
2 lata temu
A nas mieszkańców miast oskarżają o palenie w piecach węglem! Każą zmieniać piece na ekonomiczne! (gazowe) Jakby one były bardziej ekonomiczne!!!!
DR
2 lata temu
Szkoda tez,ze nikt nie mowi i pisze o wycince lasow w rumunskich Karpatach... tam tez sie dzieje wielka tragedia, tylko ze komus to pasuje i nie naglasnia sie tego problemu !!!!!
Obywatel
2 lata temu
Zmiany, któych nie było od 10 tysięcy lat? No straszne! Dramat! Już się biorę do wyginięcia (wyginięcie jest pewnego rodzaju fetyszem eko-lubnego towarzystwa). Przypominam, że Ziemia ma 4 MILIARDY LAT. Przeżyła zlodowacenia, upadki meteorytów i wybuchy superwulkanów. Czas więc skończyć te klimatyczne histerie, Eko-Pipi odesłać do szkoły, a polityków do ważniejszych spraw np. niech wreszcie coś zrobią z przestarzałą siecią energetyczną w Polsce, bo będziemy mieć prawdziwą katastrofę bez żadnego ocieplenia klimatu.
Sad
2 lata temu
Z Brazylii zostanie pustynia. Wielbłądy będą hodować A nie wołowinę...
Miya
2 lata temu
Naprawdę brawo, pierwszy artykuł jaki widzę który szerzej opisuje sytuację.. Jest to bardzo smutne, że gdy płuca naszego świata płoną media milczą, raz na jakiś czas widzę, że ktoś coś wspomni, ale nadal nie ma tego rozgłosu jaki powinien być. Ludzie nie zdają sobie z tego sprawy, nie raz pytam kogoś, czy wie co się dzieje, ludzie odpowiadają, że nie, o co chodzi... Trzeba to zmienić, trzeba nagłośnić i walczyć z tym.. Nie możemy niszczyć naszej planety tak bezkarnie, skoro jesteśmy (podobno) istotami myślącymi, a zachowujemy się jakbyśmy w ogóle nie myśleli..
bEUTmbQb
ekolog amator
2 lata temu
pożary tak ja kornik sama natura przecież - nie ingerujmy w przyrodę
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić