Natalia Bogucka| 

Unia Europejska zapłaci migrantom. 2 tys. euro za powrót do ojczyzny

315

Unia Europejska chce rozwiązać problem napływu nielegalnych migrantów do Grecji. Zaoferowała, że za powrót do ojczyzny zapłaci im po 2 tys. euro (ok. 8,7 tys. zł).

Unia Europejska zapłaci migrantom. 2 tys. euro za powrót do ojczyzny
(AFP/EAST NEWS, LOUISA GOULIAMAKI)

Nowy program ogłosiła w Atenach unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson. Został on uzgodniony z rządem Grecji.

Oferta dla migrantów jest tymczasowa. Obowiązuje jedynie przez miesiąc i jest skierowana tylko do osób, które przybyły do Grecji przed 1 stycznia. Johansson powiedziała, że do "dobrowolnego powrotu" będzie uprawnionych 5 tys. migrantów.

W ostatnim czasie na greckie wyspy dotarły setki migrantów i uchodźców. To efekt działań Turcji, która zdecydowała się na otwarcie granic z UE. W obozach zaprojektowanych dla ok. 6 tys. osób, znajduje się już prawie 42 tys. ubiegających się o azyl cudzoziemców - podaje BBC.

Organizacja Lekarze bez Granic (MSF), która działa na wyspach, twierdzi, że ponad 14 tys. migrantów to dzieci. Wiele z nich cierpi na przewlekłe choroby i wymaga specjalnej opieki. Ylva Johansson powiedziała, że 7 państw członkowskich UE zgodziło się przyjąć co najmniej 1600 dzieci uważanych za szczególnie narażone.

Mężczyźni, kobiety i dzieci żyją w przerażających warunkach w tych przeludnionych ośrodkach, w ciągłym strachu i z bardzo podstawowym dostępem do usług takich jak toalety, prysznice, elektryczność - powiedział BBC Stephan Oberreit, szef organizacji MSF w Grecji.

Wielu migrantów to Syryjczycy uciekający przed wojną domową, ale są też m.in. Afgańczycy i Pakistańczycy. Nie jest jasne, ilu z nich kwalifikuje się do otrzymania statusu uchodźcy. Grecja tymczasowo zawiesiła rozpatrywanie nowych wniosków o azyl.

Zobacz także: Strzelają gazem łzawiącym. Granica przypomina pole bitwy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić