Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Bogucka
|
aktualizacja

Unia Europejska zapłaci migrantom. 2 tys. euro za powrót do ojczyzny

252
Podziel się:

Unia Europejska chce rozwiązać problem napływu nielegalnych migrantów do Grecji. Zaoferowała, że za powrót do ojczyzny zapłaci im po 2 tys. euro (ok. 8,7 tys. zł).

Unia Europejska zapłaci migrantom. 2 tys. euro za powrót do ojczyzny
(AFP/EAST NEWS, LOUISA GOULIAMAKI)

Nowy program ogłosiła w Atenach unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson. Został on uzgodniony z rządem Grecji.

Oferta dla migrantów jest tymczasowa. Obowiązuje jedynie przez miesiąc i jest skierowana tylko do osób, które przybyły do Grecji przed 1 stycznia. Johansson powiedziała, że do "dobrowolnego powrotu" będzie uprawnionych 5 tys. migrantów.

W ostatnim czasie na greckie wyspy dotarły setki migrantów i uchodźców. To efekt działań Turcji, która zdecydowała się na otwarcie granic z UE. W obozach zaprojektowanych dla ok. 6 tys. osób, znajduje się już prawie 42 tys. ubiegających się o azyl cudzoziemców - podaje BBC.

Organizacja Lekarze bez Granic (MSF), która działa na wyspach, twierdzi, że ponad 14 tys. migrantów to dzieci. Wiele z nich cierpi na przewlekłe choroby i wymaga specjalnej opieki. Ylva Johansson powiedziała, że 7 państw członkowskich UE zgodziło się przyjąć co najmniej 1600 dzieci uważanych za szczególnie narażone.

Mężczyźni, kobiety i dzieci żyją w przerażających warunkach w tych przeludnionych ośrodkach, w ciągłym strachu i z bardzo podstawowym dostępem do usług takich jak toalety, prysznice, elektryczność - powiedział BBC Stephan Oberreit, szef organizacji MSF w Grecji.

Wielu migrantów to Syryjczycy uciekający przed wojną domową, ale są też m.in. Afgańczycy i Pakistańczycy. Nie jest jasne, ilu z nich kwalifikuje się do otrzymania statusu uchodźcy. Grecja tymczasowo zawiesiła rozpatrywanie nowych wniosków o azyl.

Zobacz także: Strzelają gazem łzawiącym. Granica przypomina pole bitwy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(252)
Mir
2 lata temu
Ja już mam dość tej uni
6666
2 lata temu
"8787 3 dni temu Kto ich zapraszał niech daje z własnych pieniędzy a nie z moich podatków. Ja ich nie zapraszałem, ani nikt przy zdrowych zmysłach" a co na to najmądrzejszy ryży żydoszwab /kstwa oskarek albo podnóżek/ take som zasady w jewropie.
Gosc!
2 lata temu
A my bedziemy robic i utrzymawac nierobow na salym swiecie . To jest wspaniala polityka EU
adfadsf
2 lata temu
Przecież to skrajna głupota. Jak spowodują, żeby za parę dni ci sami ludzie nie wrócili? A nawet jak nie ci sami - to jak pójdzie w świat info, że można dostać kasę za samo zgłoszenie się na granicy, to w parę miesięcy będzie tam miliard ludzi.
July
2 lata temu
Mogę też dostać? Obiecuję wyjechać a potem wrócić.To samo tylko w odwrotnej kolejności.
jura
2 lata temu
merkel niech placi zaprosila ich a ona niech zniknie z zycia publicznego samo zlo czyni
Hans
2 lata temu
Kasę wezmą, ale nie wrócą. Czy w UE są sami naiwniacy?
Herman
2 lata temu
abył taki fajny gaz cyklon czy cos moze by tak im ....
Gaf
2 lata temu
Już dali Turcji i jak na tym wyszli, bezsensu.
Gaf
2 lata temu
Już dali Turcji i jak na tym wyszli, bezsensu.
ip123
2 lata temu
A jak zachowują się ich złotoroponośni bracia w wierze, oblani złotem i dolarami? Wolą kupować ogromne auta.
ŻYD
2 lata temu
brawo głupia EUROPO?????? nielegalnie szturmują graniće i jeszcze im za to płacą ŻENADA ŻENADA
Olo
2 lata temu
Imigranci bede przestrzegali kwarantanny tak jak wiekszosc europejczykow ? Jak Poldka 5 lat temu ostrzegała przed mozliwoscia epidemii roznoszonejnprzez niekontrolowany tlum rmigrantow to oskarzali nas o zacofanie, szowinizm. A teraz eu chce sama sie ich pozbyć i wymyśla coraz to głupsze propozycje.
ewa
2 lata temu
od osoby? czy od rodziny>? bo sa rodziny z 10 dzieci - ciutke to kosztowne......... poza tym: wroca do siebie, a zaraz potem turcy ich wpuszcza do europy z powrotem...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić