o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Tomasz Molga
|
aktualizacja

W Bieszczadach wilki zlikwidowały problem bezpańskich psów. Teraz "zdejmują" te na łańcuchu

103
Podziel się

Bieszczadzkie wilki zlikwidowały problem bezpańskich psów. Praktycznie wszystkie psy wałęsające się luzem i bez opieki właścicieli zostały już zjedzone przez drapieżniki - wynika z danych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Udokumentowano 149 ataków wilków na zwierzęta gospodarskie
Udokumentowano 149 ataków wilków na zwierzęta gospodarskie (East News, Adrian Slazok/REPORTER)
bDButNmd

- Muszę znaleźć Miśka. W starciu z watahą nie miałby szans. Wilki zjadają u nas wszystkie psy biegające luzem - zwierzała się do kamery pani Magda, bohaterka programu Przystanek Bieszczady. Okazuje się, że w dramatycznej scenie poszukiwania owczarka podhalańskiego wcale nie było przesady. Wilki zlikwidowały już problem wałęsających się psów w Bieszczadach. Teraz drapieżniki potrafią polować na zwierzęta w obejściu, nawet "zdjąć psa z łańcucha".

149 udokumentowanych ataków wilków w Bieszczadach

W 2017 roku urzędnicy RDOŚ udokumentowali 149 przypadków ataków bieszczadzkich wilków na zwierzęta gospodarskie. Najczęściej drapieżniki polują na owce oraz krowy, jednak jak wynika z raportów służb wilkom przypisano również 15 zagryzionych psów. To przypadki udokumentowane na podstawie zgłoszenia właściciela i oględzin rzeczoznawców szacujących szkody. Odszkodowania za zagryzione zwierzęta wypłaca skarb państwa. W ubiegłym roku wyniosły one 161,8 tys. zł

Starcie wilka z psem nagrał na monitoringu gospodarstwa jeden z rolników. - Film trochę ku przestrodze, a trochę informacyjnie. Jeżeli zdarzyło się, że nie znaleźliście swojego psa, to może właśnie był wilk - podsumował.

bDButNmf

Odszkodowanie za psa, nawet 10 tys. zł

- W tym roku odnotowaliśmy 5 śmiertelnych ataków wilków na psy domowe. W takich przypadkach właścicielowi również przysługuje odszkodowanie. Podstawą do jego wyceny jest to, czy pies jest rasowy oraz czy pełni funkcje pomocnicze w gospodarstwie - mówi WP Łukasz Lis, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Podaje przykłady: za utratę kanapowego kundelka odszkodowanie wyniosło 50 zł, z kolei za szkolonego psa, który pilnował owiec, urzędnicy wypłacili 2 tys. zł. Kilka lat temu rekordowe odszkodowanie, sięgające 10 tys. zł, dotyczyło rasowego posokowca bawarskiego, który został zaatakowany przez wilka podczas tropienia jelenia.

bDButNml

- Działalność wilków jest demonizowana. W praktyce wyższe kwoty wypłacamy obecnie za szkody wyrządzane przez niedźwiedzie (220 tys. zł), bobry (193 tys. zł) - wylicza dalej Łukasz Lis. W imieniu Skarbu Państwa urzędnicy refundują szkody wyrządzane przez pięć chronionych gatunków: bobry niedźwiedzie, rysie, wilki i żubry.

- Sposób uśmiercania zwierząt przez wilki jest na tyle charakterystyczny, że nasi pracownicy zajmujący się szacowaniem szkód, nie mają problemu z ich rozpoznaniem - dodaje rozmówca WP. Urzędnicy podkreślają jednak, że nie wypłacają odszkodowań w przypadkach, gdy zwierzęta są pozostawiane bez opieki na czas od zmierzchu do świtu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDButNmm
bDButNmG
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(103)
ja sie pytam!...
3 lata temu
gdzie w tym czasie była Kinga Rusin!
xxx
3 lata temu
to psy trzymac w domu a nie na łancuchu.sami ludzie winni i jeszcze odszkodowania beda debic
Witia
3 lata temu
Wyplata odszkodowania za posokowca, ktory tropil jelenia, szok!A wilk moze tropil tego jelenia, po co posokowiec przeszkadzal dla wilka?
bDButNmH
hj
3 lata temu
populacje wilków powinny być ściśle kontrolowane
Morten
3 lata temu
I po co hycle? Problem nie posprzątaną kupką? Proponuje tabliczkę na osiedlu " Posprzątaj po psie, bo pupil może odwiedzić Bieszczady". Może tego nie przeżyć :)
Najnowsze komentarze (103)
AAA
3 lata temu
To przez bezmyślnych myśliwych,uwielbiających zabijać zwierzęta leśne, zatem zabijają naturalny" pokarm" wilkom i to głód doprowadza do tych anomalii,że szukają jedzenia poza lasem.
Olo
3 lata temu
W borach Tucholskich 200lat nie było wilków i była równowaga ekologiczna a teraz muszą być wilki??Zjadają oni psy ,daniele hodowlane i wchodzą już na podwórka według mię to paranoja ekologiczna
dd
3 lata temu
Niedługo zaczną polować i zjadać ludzi.
Prażubr
3 lata temu
Znikną wilki, niedźwiedzie a zostaną księża i dewoty w Bieszczadach oddające każdy grosz na tacę plebana
Qqq
3 lata temu
Kolej na obcych
houndmen
3 lata temu
Przydało by się kilka wilków w dużych miastach bo tu najwięcej tego dziadostwa się wałęsa .
Oj
3 lata temu
To teraz podeslac im rybakow
ggg
3 lata temu
wystarczy mieć na podwórku 5 owczarków kaukaskich i problem stada wilków rozwiąże się sam ;) (moskiewskie stróżujące i mastify neapolitańskie też chętnie wyduszą nadmiarowe wilki)
bDButNmz
joł
3 lata temu
Ciekawe jakie będzie odszkodowanie za człowieka jak w końcu kogoś wilki zeżrą tak od do - czy za zwykłego chłopa rodzina dostanie wiecej niż za rasowego psa...
Brockley
3 lata temu
i dobrze, problem z glowy
Oskar
3 lata temu
Można?
Wolf P.L.
3 lata temu
Wilki powinny zrobić porządek z hienami z U.E . w Brukseli, masonami-żydami POsiadajacy paszporty polsko-izraelskie.
Wolf
3 lata temu
"Odszkodowania za zagryzione zwierzęta wypłaca skarb państwa. W ubiegłym roku wyniosły one 161,8 tys. zł"- to jest istna paranoja!!!!!!!!!. OOO TEMPORA, O MORES!!!!!!!!!!!!!!!
człowiek czło...
3 lata temu
spoko, jak wili zagryzą pare dzieciaków i sprawa rozejdzie sie w mediach, wtedy minister od laów i leśnych frykasów wyda pozwolenie na odstrzał, a póki co, trzeba żyć w strachu o dzieci. Dorośli też lepiej żeby nosili ze sobą środki ochrony własnej
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić