Piotr Kalsztyn| 

W Egipcie znaleziono nową mumię. Ma 3500 lat

10

Zmumifikowane zwłoki odkryto w grobowcu znajdującym się w Luksorze.

W Egipcie znaleziono nową mumię. Ma 3500 lat
(Twitter, Kristalina Georgieva)

Archeolodzy wykopali dwa grobowce nekropolii Dra Abu el-Naga. Należały one prawdopodobnie do urzędników wysokiego szczebla w starożytnych Tebach - czytamy w National Geographic. Krypty nazywają się odpowiednio Kampp 150 i Kampp 161.

Chociaż grobowce odkryto 20 lat temu, dopiero teraz archeolodzy dotarli do mumii. Nekropolię badał już w latach 90. niemiecki egiptolog Friederik Kampp-Seyfried. Jeden z grobowców nie został nigdy otwarty, a w przypadku drugiego odkryto jedynie wejście. Dopiero teraz egipscy archeolodzy dotarli do środka. Nie są znane jeszcze nazwiska pochowanych urzędników. Archeolodzy nie znaleźli jeszcze inskrypcji z ich imionami.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

*Grobowce datowane są na XVIII dynastię, czyli czasy między 1550 a 1292 rokiem p.n.e. *Kampp 161 prawdopodobnie pochodzi z okresu panowania Amethotepa II lub Tutmozisa IV. Świadczą o tym architektoniczne porównania z innymi grobowcami mającymi około 3400 lat. Na jednej ścianie namalowano obraz uczty. W grobowcu odkryto także drewniane maski pogrzebowe, pozostałości mebli oraz trumnę.

Zobacz także: Zobacz także: Nietypowe lokalizacje piramid Majów

Kampp 150 jest około 100 lat starszy. Pochodzi z czasów panowania Tutmozisa I. Archeolodzy znaleźli w grobowcu drewniane posągi, maski pogrzebowe i owiniętą w płótno mumię. Egipscy urzędnicy podkreślają wyjątkowość odkrycia. Do tej pory mumię znajdowali przede wszystkim naukowcy zza granicy. Tym razem udało się to zrobić egipskim archeologom.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić