Piotr Kalsztyn| 

Archeolodzy znaleźli skarb sprzed wieków. Był wart tyle, co dzisiaj osiem samochodów

92

Wyjątkowe skarby w opactwie Cluny odkryła grupa archeologów związanych z Uniwersytetem w Lyonie.

Archeolodzy znaleźli skarb sprzed wieków. Był wart tyle, co dzisiaj osiem samochodów
(l’université Lumière Lyon 2)

Francuzi znaleźli ponad 2200 złotych i srebrnych monet. Wykopaliska prowadzono w okolicach opactwa Cluny na północ od Lyonu. Tego typu skarby nie zdarzają się często. Z reguły w pracy archeologów znajduje się pojedyncze sztuki lub grupy kilku monet. O takim odkryciu marzą wszyscy archeolodzy.

Od razu zrozumieliśmy, jak wyjątkowe było to odkrycie. Pomyślałem, że nigdy więcej już nie zobaczę czegoś takiego w całej mojej karierze - powiedział "Le Point" jeden ze studentów, który brał udział w wykopaliskach.

Monety pochodzą z XII wieku. Skarb był zakopany w gruzach opactwa. Archeolodzy znaleźli go przypadkowo, kiedy prowadzili wykopaliska na terenie Cluny, aby zidentyfikować fragment szpitala, który kiedyś się tam znajdował. Średniowieczne łupy zawierały 2200 denarów wydanych głównie przez opactwo oraz 21 złotych monet pochodzących z Bliskiego Wschodu.

*W skarbie znaleziono również złoty sygnet z napisem "Avete". *Było to słowo oznaczające powitanie w kontekście religijnym. Do tego odkryto również 24-gramowy złoty liść oraz okrągłą ozdobę wykonaną ze złota. Obecnie Francuzi z Uniwersytetu w Lyonie pracują nad ustaleniem dokładnego wieku wszystkich znalezionych rzeczy.

Zobacz także: Zobacz także: Odkryli budowlę poszukiwaną od 150 lat. "Totalnie ekscytujące"

*Jaka jest wartość odnalezionego skarbu? *Naukowcy szacują, że w średniowieczu monety wystarczyłyby żeby kupić od trzech do ośmiu koni. Tamtejsza cena konia, to odpowiednik wartości samochodu w dzisiejszych czasach. Dla opactwa nie była to jednak wielka suma, wystarczyła wtedy na zapłacenie za dostawy żywności i wina przez niespełna tydzień.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić