REKLAMA
Odświeżone 3 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Piotr Kalsztyn11.02.18 (09:37)

W Poznaniu znaleźli rekordowy meteoryt. "Kruszynka" waży prawie 300 kilogramów

Kosmiczny kamień jest największym meteorytem, który znaleziono w Polsce.
Andrzej Owczarzak / wiki.meteorica.com

Meteoryt waży dokładnie 271 kilogramów. Odnaleźli go Andrzej Owczarzak i Michał Nebelski, dwaj poznaniacy, którzy zawodowo szukają takich kamieni. Poszukiwacze sprawdzali tereny, gdzie przed tysiącami lat spadł deszcz meteorytów, za pomocą wykrywacza metalu – informuje Głos Wielkopolski.

Kilka miesięcy pracowano nad kamieniem. Przez wieki leżał na głębokości około 2 metrów i znalazcy musieli go dokładnie wyczyścić z naleciałości. Okaz przed czyszczeniem ważył 315 kilogramów. Meteoryt został na przekór nazwany "Kruszynką".

REKLAMA

Kamień znajdował się na terenie rezerwatu przyrody Meteoryt Morasko na północy Poznania. Pięć tysięcy lat temu spadł tam deszcz meteorytów. To największe skupisko kosmicznych kamieni w Polsce. Pierwszy okaz znaleziono tam już w 1914 roku. Wiele ze znalezisk można zobaczyć w znajdującym się obok Muzeum Ziemi.

Zobacz także: Związki organiczne na meteorytach sprzed 4,5 mld lat

"Kruszynka" pobiła 5-letni rekord. W 2012 roku największym polskim meteorytem był "MeMorSS" znaleziony przez Łukasza Smułę i Magdę Skirzewską. Adnrzej Owczarzak i Michał Nebelski mogą się pochwalić jeszcze znalezieniem "Bobola", który ważył 174 kilogramy. Podobno 200 kilogramowy kamień znalazła w rezerwacie również ekipa poszukiwaczy z Niemiec. Nie są to jednak potwierdzone informacje – czytamy na stronie wiki.meteorica.com.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij