o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Walczył z ISIS. 28-latek skazany za terroryzm

151
Podziel się

Brytyjczyk Aidan James wyjechał do Syrii, żeby walczyć z ISIS. Teraz wrócił do domu i został skazany za udział w szkoleniu grupy uznawanej na Zachodzie za terrorystyczną.

28-letni Aidan James walczył z oddziałem Kurdów przeciwko ISIS w Syrii.
28-letni Aidan James walczył z oddziałem Kurdów przeciwko ISIS w Syrii. (Facebook.com, Aidan James)
bDTepYdN

Aidan James jest pierwszym Brytyjczykiem walczącym z ISIS i skazanym za terroryzm. Jak podały brytyjskie media, 28-latek płakał w sądzie w Old Bailey, kiedy uznano go winnym udziału w szkoleniu dla grupy terrorystycznej w Iraku. Dokładny wymiar kary pozna w przyszłym miesiącu. Ławnicy uniewinnili go z drugiego zarzutu: udziału w szkoleniu grupy terrorystycznej w Syrii.

To bardzo nietypowa sprawa. Oskarżony miał bardzo powierzchowny kontakt z PPK [Partia Pracujących Kurdystanu], a jego działania nie miały na celu promowania aktów terroryzmu - przyznał sędzia Andrew Edis.

PPK jest w wielu krajach Europy uznawana za organizację terrorystyczną. Aidan James brał udział w szkoleniu na temat obsługi różnych rodzajów broni w irackim obozie, w którym przebywały oddziały Partii Pracujących Kurdystanu. Jednak na stałe związał się z Powszechnymi Jednostkami Ochrony (YPG), które były największym sojusznikiem Zachodu w walce z ISIS.

bDTepYdP
Zobacz także: Zobacz też: Obrzucili ich ziemniakami. "Odejdźcie, amerykańscy kłamcy"

James wielokrotnie próbował dostać się do brytyjskiej armii. Za każdym razem odrzucano go jednak z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym. Był pod obserwacją służb zajmujących się zradykalizowanymi obywatelami, które tymczasowo odebrały mu paszport. Dostał go z powrotem niedługo przed wylotem do Syri, wraz z ostrzeżeniem o ewentualnych prawnych konsekwencjach brania udziału w wojnie w Syrii - informuje BBC.

Trudno oprzeć się myśli, że te zarzuty to rodzaj gestu wsparcia dla Turcji, z którą robimy dużo interesów - gorzko stwierdza Jim Matthews, jeden z kilkudziesięciu Brytyjczyków, którzy wspólnie z Kurdami walczył przeciwko ISIS.

bDTepYdV

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDTepYeq
KOMENTARZE
(151)
ELSA
rok temu
W TYTULE NAPISANE ŻE POMAGAŁ KUROM -- JUŻ MYŚLAŁAM ŻE TO OBROŃCA ZWIERZĄT A TO CHYBA LITERÓWKA
buba
rok temu
To ci Kury terroryści
uchhhh
rok temu
Ukarali go bo wyszedł, przed szereg, wygląda na to, że Europa została podarowana wyznawcom islamu a ten psuł wyrażnie interes.
bDTepYer
janusz
rok temu
Nie ma większych hipokrytów niż brytole i amerykańce. Ale ci drudzy to potomkowie tych pierwszych, więc geny. A zdrada sojuszników to ich sporty narodowe, o chciwości nie wspomnę.
weteran
rok temu
Typowa reakcja Zachodu za pomoc dla Zachodu. Polsce po wojnie też tak pomagali. Kazali sobie zapłacić za samoloty, na których polscy piloci bronili W Bryt.
Najnowsze komentarze (151)
miłośnik kuró...
rok temu
Ja natomiast myslalem ze tam "W" zabraklo i zajrzalem poogladac foty, a tu kogut, cale szczescie ze w ubraniu
krys56
rok temu
Koniec świata dla zachodniej europy, jeszcze 15-20 lat i będzie brytyjski szariat, i czy tego chce sld i poko dla Polski???
Ehhh
rok temu
A jak miał nie płakać. Walczył z tymi złymi, a rząd uznał że jest winny ...
Normalny
rok temu
Jak można traktować poważnie kraj, który człowieka walczącego z bandytami z ISIS oskarża o terroryzm, a jednocześnie wita z otwartymi ramionami wracających tzw. bojowników ISIS czyli zwykłych bandytów, zbrodniarzy, zboczeńców i wykolejeńców i do tego daje im socjal, no bo to przecież obywatele UK.
zradykalizowa...
rok temu
radykalizowani obywatele ? Pewnie dlatego, że miał dziewczynę i twierdził, że "tęczowi" są chorzy i powinni się leczyć i że niegalni imigranci są zagrożeniem dla każdego państwa.
dalekowidz
rok temu
No cóż, ten wyrok jest dowodem na to, że mordercy z ISIS są potajemnymi sojusznikami Stanów Zjednoczonych, których zadaniem jest osłabienie wszystkich państw islamskich tak, aby brytyjskie i amerykańskie koncerny naftowe mogły przejąć pełną kontrolę nad wydobyciem ropy w tych krajach. Oto każdy kto wspiera walkę obronną masakrowanej przez islamistów ludności syryjskiej, irackiej, jazydzkiej, czy kurdyjskiej przeciwko zbrodniarzom z ISIS, jest ... terrorystą. Ten wyrok pokazuje wyraźnie, że powstała spółka najgorszego zła na ziemi i każdy kto próbuje pomóc ofiarom zła wbrew woli swojego rządu zamieszanego w zbrodnie, zostanie ukarany. To przerażająca świadomość, że współczucie i bohaterska pomoc udzielana spontanicznie przez młodych europejczyków bezlitośnie mordowanym ludziom, dzieciom wyrywanym matkom z rąk, gwałconym i maltretowanym dziewczętom i kobietom sąd europejskiego cywilizowanego kraju uznaje za terroryzm.
wiadomo
rok temu
Kurdowie na pograniczu Turcji, Iraku i Syrii walczą o niepodległość i są krwawo pacyfikowani przez Turków. Polacy też walczyli o swoje państwo.
lin
rok temu
tak trzeba płakać nad politykami , którzy uwazają , ze ich poglady są prawem dla innych . Sąd to powinien być sądem a nie bezrozumnym mechanizmem realizującym podstawione zapisy prawa bez opisu okoliczności . Jeżeli walczył z ISIS czyli z terrorystami a został posadzony o terroryzm , to tu tylko rozum i niezależność , którym powinni cechować sie sędziowie powinien sprawę rozstrzygnąć . Płakać nad takim światem . Kobiecie , 82 letniej Angielce z Londynu (chyba) nie chce się w takim świecie żyć i zwraca się do Szwajcarii , chce eutanazji (choć nie jest śmiertelnie chora) bo nie chce w takim świecie żyć To jej odczucie nie powinno być ignorowane !!!! .
bDTepYej
Franek
rok temu
Gdyby miał paszport USA dostałby za to medal honoru
Obciach
rok temu
To tylko kolejny dowód na to że nie walka z ISSIS była głównym celem a jedynie walka z Asadem / legalnym rządem / o syryjskie pola naftowe Issis to był tylko pretekst ..... dla świata . ''Rebeliantów '' też by nie było .... pomysł był kiepski bo współpracowali z ISSIS chyba że ba zasadzi ''wróg naszego wroga jest naszym przyjacielem . Czyli żołnierz walcząc z ISSISa działał wbrew interesom W, Brytani i USA
wiola
rok temu
Większość z nich wraca prosto do psychiatryka
MW
rok temu
Wyrok tak mądry jak sytuacja w Syri. Tam wróg przyjaciela to przyjaciel wroga. Czyli nikt nie wie o co chodzi. A sąd udaje mądrego.
weteran
rok temu
Typowa reakcja Zachodu za pomoc dla Zachodu. Polsce po wojnie też tak pomagali. Kazali sobie zapłacić za samoloty, na których polscy piloci bronili W Bryt.
stefan
rok temu
kazdy z nich to gieroj w kupie, ale jak w pojedynke to zwykły tchorz
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić