REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Bartłomiej Bajerski20.04.19 (17:36)

Walizki dyktatora Sudanu kryły miliony euro. Omar Baszir rozpracowany

Omar Baszir przez 30 lat niepodzielnie władał Sudanem. Po niedawnym obaleniu dyktatora, wywiad wojskowy znalazł w jego posiadłości walizki wypełnione między innymi milionami euro.
Mikhail Svetlov / Getty Images

W walizkach Omara Baszira było 6 milionów euro. Prócz tego wywiad wojskowy Sudanu znalazł 351 tysięcy dolarów oraz 5 milionów funtów sudańskich. Zgodnie z prawem Sudanu, które zakazuje posiadania obcej waluty w takiej ilości, przeciw byłemu już i uwięzionemu prezydentowi rozpoczęło się dochodzenie.

Główny prokurator nakazał zatrzymanie i szybkie przesłuchanie w ramach przygotowań do postawienia go przed sądem. Prokuratura przesłucha byłego prezydenta w więzieniu Kobar - podaje źródło Reutera.

REKLAMA

Nie można zweryfikować informacji dotyczących znaleziska w domu Omara Baszira. To armia obaliła rządzącego 30 lat dyktatora i to ona rozdaje teraz karty, a wiadomości pochodzą właśnie od wojskowych. Trudno jednak podejrzewać, że były prezydent Sudanu nie zabezpieczył środków pozwalających mu na szybką ucieczkę w razie zagrożenia. Wielu dyktatorów właśnie tak zrobiło, wystarczy przypomnieć satrapę Yahya'ę Jammeha, trzęsącego kilkadziesiąt lat Gambią, który musiał uciekać z kraju w styczniu 2017 roku.

Zobacz także: Piramidy w Sudanie

Omar Baszir stracił władzę 11 kwietnia 2019 roku. Uliczne protesty przeciw dyktatorowi trwały od kilku miesięcy. Początkowo, po ustąpieniu pod naciskiem armii, przebywał w rezydencji prezydenckiej, ale w środę - według członków rodziny obalonego prezydenta - został przeniesiony do pilnie strzeżonego więzienia Kobar w Chartumie.

Mikhail Svetlov / Getty Images

Baszira chętnie dostaliby w swoje ręce prokuratorzy z Hagi. Był jedyną urzędującą głową państwa, za którą Międzynarodowy Trybunał Karny rozesłał list gończy. Dotyczył odpowiedzialności za zbrodnię ludobójstwa w Darfurze. Sudan zapowiedział już jednak, że nie wyda byłego prezydenta.

Sudańska ulica jest rozczarowana wynikami obalenia prezydenta. Po jego ustąpieniu władzę przejęli wojskowi, którzy przez wiele lat należeli do najbliższego otoczenia Omara Baszira. Swoją władzę opierał on na skłócaniu ze sobą poszczególnych służb mundurowych i grup etnicznych w kraju.

Anadolu Agency / Getty Images

Armia obiecuje, że odda władzę cywilom po ustabilizowaniu sytuacji. Za 2 lata mają zostać rozpisane wybory. Tymczasem wojskowi postanowili dobrać się do majątku Omara Baszira. Tymczasowa Rada Wojskowa nakazała przejrzenie wszystkich transakcji finansowych od 1 kwietnia 2019 roku. Odnaleziona gotówka to zapewne tylko niewielka część majątku Baszira.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij