Bartłomiej Bajerski
|
aktualizacja

Walizki dyktatora Sudanu kryły miliony euro. Omar Baszir rozpracowany

166 reakcji
0
0
166
Podziel się

Omar Baszir przez 30 lat niepodzielnie władał Sudanem. Po niedawnym obaleniu dyktatora, wywiad wojskowy znalazł w jego posiadłości walizki wypełnione między innymi milionami euro.

Walizki dyktatora Sudanu kryły miliony euro. Omar Baszir rozpracowany
(Getty Images, Mikhail Svetlov)

W walizkach Omara Baszira było 6 milionów euro. Prócz tego wywiad wojskowy Sudanu znalazł 351 tysięcy dolarów oraz 5 milionów funtów sudańskich. Zgodnie z prawem Sudanu, które zakazuje posiadania obcej waluty w takiej ilości, przeciw byłemu już i uwięzionemu prezydentowi rozpoczęło się dochodzenie.

Główny prokurator nakazał zatrzymanie i szybkie przesłuchanie w ramach przygotowań do postawienia go przed sądem. Prokuratura przesłucha byłego prezydenta w więzieniu Kobar - podaje źródło Reutera.

Nie można zweryfikować informacji dotyczących znaleziska w domu Omara Baszira. To armia obaliła rządzącego 30 lat dyktatora i to ona rozdaje teraz karty, a wiadomości pochodzą właśnie od wojskowych. Trudno jednak podejrzewać, że były prezydent Sudanu nie zabezpieczył środków pozwalających mu na szybką ucieczkę w razie zagrożenia. Wielu dyktatorów właśnie tak zrobiło, wystarczy przypomnieć satrapę Yahya'ę Jammeha, trzęsącego kilkadziesiąt lat Gambią, który musiał uciekać z kraju w styczniu 2017 roku.

Omar Baszir stracił władzę 11 kwietnia 2019 roku. Uliczne protesty przeciw dyktatorowi trwały od kilku miesięcy. Początkowo, po ustąpieniu pod naciskiem armii, przebywał w rezydencji prezydenckiej, ale w środę - według członków rodziny obalonego prezydenta - został przeniesiony do pilnie strzeżonego więzienia Kobar w Chartumie.

Baszira chętnie dostaliby w swoje ręce prokuratorzy z Hagi. Był jedyną urzędującą głową państwa, za którą Międzynarodowy Trybunał Karny rozesłał list gończy. Dotyczył odpowiedzialności za zbrodnię ludobójstwa w Darfurze. Sudan zapowiedział już jednak, że nie wyda byłego prezydenta.

Sudańska ulica jest rozczarowana wynikami obalenia prezydenta. Po jego ustąpieniu władzę przejęli wojskowi, którzy przez wiele lat należeli do najbliższego otoczenia Omara Baszira. Swoją władzę opierał on na skłócaniu ze sobą poszczególnych służb mundurowych i grup etnicznych w kraju.

Armia obiecuje, że odda władzę cywilom po ustabilizowaniu sytuacji. Za 2 lata mają zostać rozpisane wybory. Tymczasem wojskowi postanowili dobrać się do majątku Omara Baszira. Tymczasowa Rada Wojskowa nakazała przejrzenie wszystkich transakcji finansowych od 1 kwietnia 2019 roku. Odnaleziona gotówka to zapewne tylko niewielka część majątku Baszira.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

166
0
0
KOMENTARZE
(166)
aset
9 miesięcy temu
nasi "seryjni samobójcy" mają wprawę...kiedy się sam powiesi w pilnie strzeżonym więzieniu?????
Lech14
9 miesięcy temu
czemu ma służyć zdjęcie z p Putinem dlaczego nie daliście zdjęcia np i Obamą
zeta
9 miesięcy temu
kaczyński i rydzyk maja podobne wartosci pieniazków w reklamówkach ....
Stanisław Bek...
9 miesięcy temu
Jak bandyta, to z Putinem! Są zdjęcia JP II z Mobutu, i o czym to świadczy?
D.dre
9 miesięcy temu
dostal,od bezdomnego
Najnowsze komentarze (166)
jadar7
9 miesięcy temu
Każdy gromadzi i pieprzy o dobrze suwerena/czyli jak go głupiego obrobic/!
zeus6
9 miesięcy temu
Kto odnajdzie walizki tuska?
Lezka
9 miesięcy temu
Król Europy swoje walizki już dawno wywiózł z Polski.
jkk
9 miesięcy temu
Czy obalono go również zgodnie z prawem Sudanu?...
Adrian
9 miesięcy temu
To moje walizki.
Byk
9 miesięcy temu
Zbierał na 500+ dla swoich
wywiad
9 miesięcy temu
Ciekawe gdzie nasz satrapa ulokował swoje oszczędności i żarcie dla kota. Bo pora już się zbliża.
baba
9 miesięcy temu
jak zwykle strona druga komentarzy nie dziala , hehe , gfrustraci z O2
kris
9 miesięcy temu
Nasz swiatly przywodca i slonce Torunia gromadzi marne srodki na swoje dwie wielkie wieze. Malutki wybawiciel musi sie podbudowac
wtk777
9 miesięcy temu
Nie obchodzi nas dyktator jakiegos afrykanskiego panstewka. Ile na zagraniczne konta powywozili nasi zlodzieje? Szczególnie ci spod znaku POKOmona!
Ryszard
9 miesięcy temu
Baszir z Zoliborza bez oporu trzyma swe walichy u glapinskiego I wszystko jest legalnie. Bandyta kaminski I zero trzymaja kontrole nad tym !!!!
Suweren
9 miesięcy temu
Tak jest w każdym państwie,a goooopi ludzie pracują zapełniają te walizki .....
propaganda
9 miesięcy temu
czemu na zdieciu z Władkiem,z innymi POlitykami się nie spotykał?focia z hamerykanami na pewno też by się znalazła ale nie POprawna POlitycznie w nie POlskich mediach.
kulas
9 miesięcy temu
Jacy uczciwi ludzie znaleźli walizki z pieniędzmi i oddali Nasi cześć i chwała bohaterzy ze służb sami by rozkradli
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić