Wróć na
A.M.
|
aktualizacja

Warszawa. Kobiecie odmówiono aborcji. Wkracza Europejski Trybunał Praw Człowieka

238
Podziel się

Kontrowersyjny przypadek z użyciem klauzuli sumienia sprzed lat powraca. Sędziowie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka rozpatrzą, czy prawa kobiety, której odmówiono aborcji w szpitalu zarządzanym przez profesora Bogdana Chazana, zostały naruszone.

Warszawa. Kobiecie odmówiono aborcji. Wkracza Europejski Trybunał Praw Człowieka
(East News, Grzegorz Banaszak)

Sprawa, którą ma zająć się Europejski Trybunał Praw Człowieka, dotyczy odmowy przeprowadzenia aborcji w warszawskim Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny, na której czele stał wtedy profesor Bogdan Chazan. Aborcja nie została wykonana pomimo występowania ku niej jednej z przesłanek - ciężkie wady płodu. Ciężko chore dziecko zmarło kilka dni po narodzinach.

Polskie organy ścigania umorzyły śledztwo. Śledztwo w sprawie naruszenia prawa przez profesora Bogdana Chazana prowadziła prokuratura. W 2018 roku zostało jednak umorzone.

O wszczęciu procedury przez Europejski Trybunał Praw Człowieka poinformował na Twitterze prawnik Marcin Szwed, pracujący w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Prawnik podkreśla, że podjęcie sprawy przez Europejski Trybunał Praw Człowieka nie wyklucza, że skarga może być odrzucona.

Polski system wciąż nie spełnia wymaganych standardów. To nie pierwszy przypadek dotyczący aborcji, gdzie Polka stara się dochodzić swoich praw na mocy prawa międzynarodowego. Przykład stanowi głośna sprawa Alicji Tysiąc przeciwko Polsce z 2007 roku.

Od wielu lat monitorujemy wykonanie wyroków ETPCz i obserwujemy brak ich realizacji. W dalszym ciągu prawo nie jest wykonywane, kobiety mają coraz trudniejszy dostęp do legalnej aborcji. Procedura odwoławcza nie spełnia swojego zadania. Mimo naszych wielu monitów, brakuje reakcji ze strony rządowej – podkreśla dyrektorka Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Krystyna Kacpura.

Zobacz także: Chazan znów szokuje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(238)
jjk
2 miesiące temu
Dorobił sie na aborcjach , a teraz udaje świętego.
Kriss
2 miesiące temu
Jeśli z winy lekarza umarło by moje dziecko, a lekarz tłumaczył by się klauzulą sumienia, to moje sumienie by mi nie pozwoliło by ten lekarz chodził po świecie żywy.
Paweł
2 miesiące temu
Bogdan Chazan dokonał olbrzymiej ilości aborcji, a teraz jest znanym przeciwnikiem przerywania ciąży. Niech teraz w ramach pokuty odda majątek zarobiony na tych aborcjach. Osobiście nie wierzę w szczerość jego nawrócenia, a jedynie na chęć zrobienia kariery przy poparciu PiS-u. Naiwni mu wierzą.
mmm11
2 miesiące temu
kobiety nie pozwólcie ,żeby mściwi fanatycy kościelni decydowali o was
Sat
2 miesiące temu
Chazan to typowy polski Talib,Wcześniej wyskrobał ponad 1000kobiet a teraz mieni się jako obrońca życia.Czy on jest normalny na umyśle?
Najnowsze komentarze (238)
Piotr
2 miesiące temu
Kobieta nie wie co czyni, to straszne, że matka staje siê morderczynią
Jarek
2 miesiące temu
Spór o pryncypia myślicie ze do rozwiązania?
polak
2 miesiące temu
Jak sie chce przestrzegac klauzuli sumienia to trzeba było zostac okulista... ginekolog zawsze bedzie musiał kiedys stanac przed faktem wykonania aborcji.. dlatego wszyscy ginekolodzy mówiacy o klauzuli sumienia to hipokryci..
Catho
2 miesiące temu
Kobieta w wyniku poronienia traci ciążę, rodziną, znajomi współczują ,pocieszają że straciła dziecko. Ta sama kobieta poddaje się aborcji, ci sami ludzie gratulują jej odwagi ,dobrego wyboru,pozbycia się problemu.Poprostu parodia...
HALACHA
2 miesiące temu
Chazan (hebr. ‏חַזָּן‎ chazan, jid. ‏חזן‎ chazn; inaczej kantor) – w judaizmie osoba prowadząca nabożeństwo z mniejszego pulpitu przed aron ha-kodesz.W judaizmie ortodoksyjnym funkcję tę pełnią tylko mężczyźni,natomiast w judaizmie reformowanym dopuszcza się do niej kobiety, tzw. chazanit
profesor
2 miesiące temu
Dlaczego nie stworzycie wypowiedzi danego internauty? Ponieważ w wybrany sposób system lub ludzie je likwidują.
Swojak
2 miesiące temu
Naczelny PiSzboczeniec Chazan
Bruxelles
2 miesiące temu
Życze temu żydowi Chazanowi by jego wnuki i prawnuki sie rodziły bez czaszki.
znamy go
2 miesiące temu
Tak wygląda człowiek potwór.
gggggggg
2 miesiące temu
Czy ten facet wygląda na normalnego?
Catho
2 miesiące temu
Gdzie dziecko ma czuć się bardziej bezpiecznie niż w łonie matki,no gdzie??? "Mommy take my hand, not my life"
R e ffuse
2 miesiące temu
Nadzieja w tym że Los tak sprawi iż wszyscy zwolennicy aborcji oraz którzy jej dokonali juz nigdy wiecej nie zostaną rodzicami ...
Burdelówka
2 miesiące temu
Praca dyplomowa Chazana pt. "Tysiąc piczek i Moskwiczek"
andr
2 miesiące temu
co za durny tytuł, to gdyby dokonał aborcji noworodek by przeżył?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić