Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Watykan ogłosił historyczne porozumienie z Chińczykami

210
Podziel się:

Stolica Apostolska nie ukrywa, że przywiązuje ogromną wagę do umowy z Pekinem. Przełom po wielu latach konfliktu między Watykanem a Chinami został podkreślony przez papieża, który uznał siedmiu biskupów wyznaczonych przez chińskie władze.

Watykan ogłosił historyczne porozumienie z Chińczykami
(PAP/EPA, ALESSANDRO DI MEO)

Porozumienie zawarto w kwestii mianowania biskupów katolickich w Chinach. Watykański rzecznik ujawnił informacje w Wilnie. Greg Burke towarzyszy papieżowi podczas pielgrzymki Franciszka do krajów bałtyckich.

Dotyczy to nominacji biskupów, kwestii o wielkim znaczeniu dla życia Kościoła i stwarza warunki do większej współpracy na poziomie dwustronnym - mówił rzecznik, którego słowa cytuje agencja AFP.

Chińczycy potwierdzili informacje Watykanu. Podano, że wstępna umowa została podpisana w Pekinie przez wiceministra spraw zagranicznych Wang Chao i delegację watykańską pod przewodnictwem podsekretarza stanu do spraw stosunków z państwami, Antoine'a Camilleriego. Chińczycy zapewnili, że w dalszym ciągu będą starali się wyrpacować

Porozumienie nie jest polityczne, ale duszpasterskie, pozwalające wiernym na posiadanie biskupów, którzy są w zgodzie z Rzymem, ale jednocześnie są uznani przez władze chińskie - przekazał watykański rzecznik w Wilnie

Watykan i Chiny nie utrzymują stosunków dyplomatycznych od 1951 roku. Oficjalnie za właściwe Chiny Państwo Kościelne - podobnie jak 16 innych krajów świata - uznaje Tajwan.

W tej chwili 12 milionów katolików w Państwie Środka jest podzielonych. Należą albo do Kościoła uznającego zwierzchność Watykanu, ale prześladowanego przez władze lub do organizacji religijnej podległej rządowi, który zatwierdza nominacje na biskupów. Eksperci podejrzewają, że porozumienie może polegać na uznaniu całego "Kościoła rządowego" przez Watykan. Na pewno wiadomo, że papież uznał siedmiu hierarchów mianowanych przez Pekin.

To strategiczny krok ze strony Chin, a naiwny ze strony Watykanu - stwierdził Jonathan Sullivan, dyrektor China Programs w Asia Research Institute na Uniwersytecie Nottingham.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(210)
owca
4 lata temu
jak jest siedmiu to jest pełnia
Tak
4 lata temu
Wszyscy po kolei warci siebie ten nosi krzyż masoński pokazuje co ma na celu i kogo wyznaje poprzednik z Polski ,wielki Paweł to przysłużył się do balgochwalczej formy kultu.Wielki pasterz nosił przed sobą zaschniętego Chrystusa na niewiadomo czym.na pośmiewisko wystawiany i urąganie co może czuć Chrystus widząc to przecież jest królem w niebie.Zlozyl raz ofiarę na zawsze a krzyż to narzędzie zbrodni chanby a nie przynależność do jakiejś wiary.czy gdy ktoś rodziny ginie w wypadku samochodowym zatrzymuje samochód jako przedmiot kultu czy robi miniaturki i nosi na pamiątkę. ludzie obudźcie się poczytajcie trochę historii i ,wyjdźcie z Babilonu wielkiego ,,
Ja
4 lata temu
Ta właśnie jest to babilon wielki,ludzie którzy czytaja i studiują Biblię o tym wiedzą .niema chyba bardziej balgochwalczej i opartej na falszywych kultach religi niż katolicka.Doktryny encykliki nauki oparte na myśleniu szatana. W późniejszych wiekach doszła masoneria. Dla tych którym ciężko uwierzyć proszę włączyć sobie jest transmisja tzw mszy świętej z Watykanu bodajże z 2012r czyz to nie tak czci i wysławia lucyfera .
taurus
4 lata temu
jest o co walczyć 1,5, do 1,7 mld chińczyków ile to kasy !!!
katolik
4 lata temu
A co z dotychczasowymi biskupami wiernymi Rzymowi, którzy działali w podziemiu ryzykując życie ? Franciszek kazał im się spakować i zrobić miejsce biskupom mianowanym przez komunistyczną partię ?????
kolo
4 lata temu
Czy wiecie ile tam jest dzieci?
heheh
4 lata temu
kasa ... kasa... kasa... renminbi yuan.... i tyle w temacie.
SZCHMAT
4 lata temu
SZYBKO SIĘ PRZEKONAJĄ JAKA TO ZARAZA ~!
Ksionc to osz...
4 lata temu
Juz myslalem, ze przywrocili wydarte z Dekalogu II-gie przykazanie, a oni pchaja swoje brudne lapska jeszcze do Azji.
idęzaJezusem
4 lata temu
Lepiej ufać Bogu niż ludziom. Czytajcie biblię. Im bliżej Rzymu, tym dalej od Boga
Ciche ofiary ...
4 lata temu
Wypedzic czerniakow z kraju.
claro
4 lata temu
mason nie papiez... Benedykt XVI jest prawdziwy
xcvxc
4 lata temu
Zal mi Chińczków - czy oni wiedzą co robią.
mark
4 lata temu
A dlaczego Watykan nie przyjmuje chińskiej religii? Co mają Chiny do naszej religii? Oni mają swoje religie i wchodzenie w czyjeś życie nową religią, może dokonać tylko ktoś z naszej religii. Obi za forsą do piekła by wskoczyli.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić