pogoda
Bywało lepiej…
Dagmara Smykla
aktualizacja

Wielka Brytania. Amatorzy znaleźli 1000-letni skarb na polu

123 reakcje
0
0
123
Podziel się

Brytyjskie media informują o znalezieniu "jednego z największych skarbów w Wielkiej Brytanii". Para poszukiwaczy-amatorów z pomocą wykrywaczy metali dokonała odkrycia wartego 5 mln funtów, czyli prawie 24 mln zł.

Wielka Brytania. Amatorzy znaleźli 1000-letni skarb na polu

To prawdopodobnie rekordowe znalezisko. 42-letni Lisa Grace i jej partner Adam Staples w ramach hobby przeszukiwali niewielkie niezaorane pole w hrabstwie Somerset. Kiedy ich wykrywacze metalu zaczęły piszczeć, para mogła poczuć się jak zwycięzcy loterii.

Wykopali kilka tysięcy srebrnych monet. Na znaleziony przez parę skarb składa się dokładnie 2571 monet sprzed prawie tysiąca lat. Wiele z nich jest wciąż w doskonałym stanie. Odkrywcy zgodnie z prawem powiadomili o wszystkim władze hrabstwa i przekazali cały skarb British Museum w Londynie. Po kilku miesiącach otrzymali odpowiedź od specjalistów.

Powiedziano mi, że monety są absolutnie oszałamiające. Muzea kupują większość znalezionych skarbów, jednak ten może być dla nich zbyt wielki i zainteresują się nim prywatni kolekcjonerzy - powiedział Nigel Mills, konsultant londyńskich aukcji Dix Noonan Webb.

W sumie są warte nawet 5 mln funtów. To oznacza, że para Brytyjczyków wykopała w przeliczeniu prawie 24 mln zł. Połową będą się musieli podzielić z właścicielem pola, na którym zakopano skarb. Większość monet pochodzi z okresu panowania króla Harolda II, inne pamiętają czasy inwazji Normanów na Anglię w 1066 r.

To była ogromna suma pieniędzy. Właścicielem monet nie był król, niemniej ktoś ważny i majętny. Chciał je ukryć, jednak prawdopodobnie zmarł, zanim zdążył po nie wrócić - spekuluje Mills.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

123
0
0
Polub o2 na Facebooku:
KOMENTARZE
(123)
ja
4 miesiące temu
A w Polsce prokurator i kłopoty , bo przecież szukali bez pozwolenia konserwatora. Gdyby prawo było bardziej cywilizowane w muzeach byłoby więcej ciekawych eksponatów. Pozdrawiam
Prawda Boli
4 miesiące temu
Przez głupie polskie prawo tracimy skarby znalezieone przez amatorskich poszukiwaczy. Wielkie Brytanii prawo pierwokupu ma np. instytucja państwowa muzeum. w Polsce przepada na rzecz państwa i nic nie mają z tego. dlatego najlepiej wywieź za granicę sprzedać i się nie przyznawać. :((
joda
4 miesiące temu
Dzięki "polskiemu prawu" tracimy praktycznie 90% odnalezionych zabytków a w muzeach możemy oglądać tylko smętne resztki bądź repliki. Jeżeli, ktoś znajdzie cenny przedmiot to woli /i tu paradoks/ dla swojego bezpieczeństwa wywieźć go i sprzedać za granice niż przekazać jakiemuś muzeum w Polsce bo to wiąże się z dochodzeniem,przeszukaniami, konfiskatą sprzętu, sprawą w Sądzie i wieloma innymi "przyjemnościami". Wygląda na to, że komuś zależy aby Polska nie miała dowodów materialnych własnej historii.
CAŁA PRAWDA
4 miesiące temu
I TO JEST FAJNE SZUKASZ ZGŁASZASZ I CIESZĄ SIĘ WSZYSCY U NAS LEPIEJ NIECH ZGNIJE A NIE DAJ BOŻE COŚ ZNAJDZIESZ PRZYPADKIEM I USZKODZISZ TO PROKURATOR , A TAK I SŁAWA DLA ZNALAZCY BYŁABY I SATYSFAKCJA ŻE NARÓD CHRONI SWOJĄ HISTORIĘ I DOBRA
ziutek
4 miesiące temu
W Polsce poszli by do odsiadki i jeszcze wysoka kara pieniężna . Sam skarb poszedł by na potrzeby rządzących , samolot Kasa i śmigłowce dużo paliwa zużywają , limuzyny rządowe też co jakiś czas trzeba brać nowe bo tapicerki często są obrzygane
Najnowsze komentarze (123)
ip
3 miesiące temu
Wielka Brytania -kraj bezprawia. W Polsce najmądrzejszy skazałby ich na karcer...czy jakoś tak w IMIENIU SWOJEGO PRAWA. Jest różnica?
fdgfhgjk
4 miesiące temu
komu zależy żeby Polska nie miała własnej historii żydom !!!!!!!!!!!!!
Paweł
4 miesiące temu
Kilka tygodni temu mój znajomy wywiozl na zachód skarb z około 60 kg wyrobów z brązu, bo w Polsce miałby mega kłopoty a tam zarobił 110 tys. euro. Brawo polskie prawo.
typ
4 miesiące temu
Fajnie
Małodobry
4 miesiące temu
Jak kto w Polsce odkopie skarb, powinien go zakopać z powrotem, ale 3 razy głębiej i nikomu nic nie mówić. Może za 100 albo 1000 lat wprowadzą u nas jakieś sensowne prawo i wtedy będzie jak znalazł.
akm
4 miesiące temu
Dlaczego głupie i szkodliwe przepisy są ustanawiane wbrew woli narodu?Czyje jest w końcu to państwo i ten kraj?
Mariusz
4 miesiące temu
Idziecie na PiS to oni zgotowali ten los polskim poszukiwaczom przez głupie i chore prawo.
klonio
4 miesiące temu
W Polsce jakby ktoś z poszukiwaczy amatorów coś podobnego znalazł, nawet by bąka o tym nie puścił. Podziękujmy za to władzy.
Alfred
4 miesiące temu
U nas to po kilku miesiącach dostali by wyrok i wielkie kłopoty. W Polsce prawo nie troszczy się się dziedzictwo historii lecz o statystyki policyjne. Nie dziwi więc postawa że co znajdziesz to przetopić i sprzedać za 20% wartości. Co za kraj......
Mazikeen
4 miesiące temu
W Polsce jak na twojej działce znajdą monety, czy inny skarb to należy do skarbu państwa, a jak narkotyki to już twoje a skarb państwa zapewni ci wakacje na koszt podatnika.
WK
4 miesiące temu
A u nas kajdany :)
jan
4 miesiące temu
a w Polsce same zakazy
już jest spad...
4 miesiące temu
To pieniądze zyda i musi zabrać gmina zydowska jako mienie bezspadkowe.
co tam skarb!
4 miesiące temu
Skarb skarbem,ale prawdziwe szczęście to oni mają,że go w Anglii znaleźli,a nie u nas.Szczęściarze nawet z tego sobie nie zdają sprawy,hahaaa
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić