o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Wielka Brytania. Koniec z pracą dla Polaków? Rząd zapowiada surowe zmiany

517
Podziel się

Rząd Wielkiej Brytanii planuje wprowadzić nowy system imigracyjny, który ograniczy napływ obcokrajowców. Wizy będą dostawać tylko wysoko wykwalifikowani pracownicy. To oznacza, że o pracę dla Polaków na Wyspach będzie coraz ciężej.

Wielka Brytania. Koniec z pracą dla Polaków? Rząd zapowiada surowe zmiany
(Getty Images, WPA Pool)
bDUJiAid

Rząd Wielkiej Brytanii planuje wprowadzić punktowy system przyjmowania imigrantów. Po brexicie wizy będą przyznawane przede wszystkim osobom, które znają język angielski, mają odpowiednie kwalifikacje i otrzymały ofertę pracy w sektorach deficytowych.

System nie przewiduje przyznawania wiz dla niewykwalifikowanych pracowników. Minister spraw wewnętrznych Priti Patel powiedziała, że do Wielkiej Brytanii będą mogli przyjechać "najzdolniejsi i najlepsi". Podkreśliła, że pracodawcy muszą przestać polegać na "taniej sile roboczej" z Europy i zamiast tego skoncentrować się na inwestycjach w technologię i automatyzację.

Rząd Wielkiej Brytanii przyznał, że obywatele UE będą traktowani tak samo jak osoby z innych części świata. Zapowiedział również, że przedstawi konkretne propozycje dla naukowców, absolwentów, pracowników służby zdrowia i pracowników sektora rolnego.

bDUJiAif

Plan imigracyjny musi jeszcze zostać uchwalony przez parlament. Niektórzy eksperci obawiają, się, że zmiany doprowadzą do kryzysu na rynku pracy.

Niektórzy pracodawcy będą w stanie dostosować się do systemu, być może poprzez wprowadzenie bardziej energooszczędnych technik, takich jak maszyny. W niektórych przypadkach nie będzie to możliwe i pytania dla nich brzmią: czy mogą znaleźć inne źródła pracowników; czy będą produkować mniej, czy też przestaną działać? - powiedziała Madeleine Sumption, dyrektor Obserwatorium Migracji Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Zobacz także: Brexit. Co to znaczy dla polskich firm? "Zmienią się zasady gry"

bDUJiAil

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDUJiAiG
KOMENTARZE
(517)
Roman
rok temu
I taki same zasady trzeba wprowadzić dla Brytyjczyków w Europie.
K17
rok temu
hmmm, czyli teraz imigranci w koncu będa na wysokich stanowiskach , a angole na zmywakach ?
Krzysztof
rok temu
Pracuje dla zewnętrznej firmy która sprawdza i określa wydajność pracowników. W zeszłym roku odwiedziłem około 90 zakładów pracy w UK. Wniosek jest krótki. Podam przykład, w zakładzie na lini produkcyjnej pracuje 10 Polaków i 10 Anglików, Polacy wypracowuja około 75% normy całego zakładu. Anglicy to lenie którzy nie potrafią pracować efektywnie. Gospodarką Anglii panie na kolana za kilka lat chyba że jakiś cud się zdąży i Anglicy naucza się pracować.
bDUJiAiH
Ikar
rok temu
I tak się dba o rodzimy rynek pracy u nas wywalić 3 miliony Polaków na tułaczkę po świecie a sprowadzić Ukraińców zaznaczam spoza Unii
By by
rok temu
Brawo Anglicy. macie przeciez dosyc swoich opalonych wysoko kwalifikowanych beneficjentów funduszy socjalnych...:) Jeszcze zatesknicie za polskim fachowcem
Najnowsze komentarze (517)
Tosiek
rok temu
Sprzedam każdą ilość klocków z materiału biodegradowalnego.Produkcja własna.
Flavio
rok temu
Niech buraki zbierają sobie sami
Kn0ws
rok temu
Co to za artykuł pełen kłamstw? Zastanawiam się, czy ludzie piszący komentarze są prawdziwi... Wydaje mi się, że to tylko trole oraz zarabiający na pisaniu takich rzeczy(wiem, że to zjawisko jest dość popularne). Naprawdę macie takie opinie o UK? Mieszkam tam z rodziną od 5 lat. Pracuje oraz prowadzimy wraz z żoną małą start upową firmę. Ludzie są tu życzliwi,mili, uśmiechnięci nigdy nie miałem żadnej nieprzyjemności z powodu pochodzenia. W ostatnie wakacje będąc w Polsce uśmiechnąłem się do kasjerki a żona się że mnie nabiala, że to nie jest kraj wesołych ludzi. Pani popatrzyła na mnie srogo! W UK przez te 5 lat nie spotkało nas nic złego. Ani pracując na produkcji na początku ani teraz pełniąc już wyższą funkcję. Kiedy byłem na studiach w Skandynawii ludzie również byli mili, a jednak kilka razy zdarzyło mi się dowiedzieć, że jestem z gorszej kategorii... Dlatego pytam, czy Ci wszyscy piszący to naprawdę tak myślą? A może jesteście tymi Polakami, których mijałem czasami kiedy mieszkalem jeszcze w Londynie? Tymi z piwkami o 8 rano narzekającymi na cały świat. Chętnie napisałbym 9 traktowaniu obywateli przez państwo... O tym jak mało podatków place i mogę więcej inwestować. Napisałbym, ale nie mam już czasu. Pozdrawiam
Polak
rok temu
Tylko niech nie wracaja, niech tam siedza, skoro zle im bylo w Polsce.
Panio
rok temu
Powodzenia dla angoli na zmywaku albo budowach
luki
rok temu
Wrocilbym ale nie do kraju w ktorym rzadzi PiS.
ekono
rok temu
to byłoby na tyle, gdy chodzi o "Polacy nie bójcie się, zgłoście się i po wszystkim, będziecie "legalni"". Myślę że Polacy z Anglii już dawno powinni byli wyjechać, ci co zostali pewnie tego pożałują. Anglicy zawsze traktowali nas jak "7-me koło u woza", a kaprys z czasów unijnych to tylko wypadek przy pracy
Mietek
rok temu
Moja reakcja byla natychmiastowa po prostu postawiłem w toalecie ogromnego kloca
bDUJiAiz
ona
rok temu
ludzie to dla Was znak, pora wracac do domu
Tobi
rok temu
Fachowiec to i w kraju dobrze zarobi , więc po co wyjeżdżać do UK.
DODAM
rok temu
WIEC CZAS OBUDZICZ SIE WSZENDZE DOBRZE A W DOMU POLSKIM NAJLEPIEJ. MYSLEC WSPOLNIE BUDOWAC NASZ DOM POLSKA. ...DZENKUJE..
Rafal Harling
rok temu
Pracownicy będą musieli mieć ofertę pracy za minimum 25.000 funtów plus dobrze wykształceni, wykwalifikowani (studia, czy długa praktyka w swoim zawodzie?)
MW-1
rok temu
Najgorszych, najmniej wykwalifikowanych wysyłać do UK!
OMC
rok temu
No cóż BREXIT !! Wszystko to ma byĆ NA ZASADZIE WZAJEMNOŚCI !! dość podziału NA PANÓW I WASALI !!
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić