Albert Kamiński| 
aktualizacja 

Wiemy, kiedy przyjdzie wiosna

6

Najsłynniejszy amerykański świstak Phil przepowiedział długość zimy. Zwierzę zobaczyło swój cień.

Wiemy, kiedy przyjdzie wiosna
(Getty Images, JEFF SWENSEN)

*Na wiosnę poczekamy jeszcze 6 tygodni. *To, ile potrwa zima, zależy właśnie od cienia, jaki zobaczy świstak. Jeśli jest długi, wiosna szybko nie nadejdzie. Za to, jeśli nie zobaczy cienia - chłód i śnieg odejdą bardzo szybko.

Norka, w której śpi świstak, jest ogrzewana. Dzięki temu można go wywołać tego konkretnego dnia. Gdy zwierzę się wychyli, mówi na ucho prognozę przedstawicielowi Klubu Świstaka. Ten z kolei informuje opinię publiczną.

Od 1887 roku świstak zobaczył swój cień 100 razy. Nie ujrzał go jedynie 18 razy, w tym w 2016 roku - pisze polsatnews.pl. Przepowiednia sprawdza się z około 50-procentowym prawdopodobieństwem.

W miejscowości Punxsutawney zbierają się tysiące Amerykanów. Wszyscy wyczekują wyjścia Phila z norki, wydrążonej w pniu drzewa na górze Gobller's Knob. Dzień Świstaka stał się sławny dzięki filmowi z Billem Murrayem w roli głównej. Komedia nosiła taki sam tytuł jak święto.

Dzień Świstaka ma swoje początki w Niemczech. W XIX wieku wierzono tam, że reakcja zwierzęcia w Święto Matki Boskiej Gromnicznej jest związana z długością zimy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić