Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Albert Kamiński
|
aktualizacja

Wiemy, kiedy przyjdzie wiosna

5
Podziel się

Najsłynniejszy amerykański świstak Phil przepowiedział długość zimy. Zwierzę zobaczyło swój cień.

Wiemy, kiedy przyjdzie wiosna
(Getty Images, JEFF SWENSEN)
bETBWhwB

*Na wiosnę poczekamy jeszcze 6 tygodni. *To, ile potrwa zima, zależy właśnie od cienia, jaki zobaczy świstak. Jeśli jest długi, wiosna szybko nie nadejdzie. Za to, jeśli nie zobaczy cienia - chłód i śnieg odejdą bardzo szybko.

Norka, w której śpi świstak, jest ogrzewana. Dzięki temu można go wywołać tego konkretnego dnia. Gdy zwierzę się wychyli, mówi na ucho prognozę przedstawicielowi Klubu Świstaka. Ten z kolei informuje opinię publiczną.

bETBWhwD

Od 1887 roku świstak zobaczył swój cień 100 razy. Nie ujrzał go jedynie 18 razy, w tym w 2016 roku - pisze polsatnews.pl. Przepowiednia sprawdza się z około 50-procentowym prawdopodobieństwem.

W miejscowości Punxsutawney zbierają się tysiące Amerykanów. Wszyscy wyczekują wyjścia Phila z norki, wydrążonej w pniu drzewa na górze Gobller's Knob. Dzień Świstaka stał się sławny dzięki filmowi z Billem Murrayem w roli głównej. Komedia nosiła taki sam tytuł jak święto.

Dzień Świstaka ma swoje początki w Niemczech. W XIX wieku wierzono tam, że reakcja zwierzęcia w Święto Matki Boskiej Gromnicznej jest związana z długością zimy.

bETBWhxe
KOMENTARZE
(5)
get
5 lata temu
Prawdziwy Phil zdechł chyba w zeszłym roku albo 2 lata temu...
haushauuasaha...
5 lata temu
"I wtedy świstak mówi na ucho..." A ktoś badał tych klubowiczów pod kątem urojeń i chorób psychicznych?
GLORIA LUX
5 lata temu
A świstak siedzi bo wiewiórka była nieletnia
bETBWhxf
Świstak
5 lata temu
Natomiast zaćmienie umysłowe ma jeszcze trwać , do czasu pełnego zapędzenia ludzkości do ich KOŁCHOZU . Dziś jest Ci wesoło , jutro , jak poznasz "sponsorów " , będzie już za późno . Nastanie wtedy , dla reszty ludzkości , właśnie ten dzień , dzień nie kończącego bólu i niewoli .
toomasz
5 lata temu
50% skuteczność przepowiedni... rewelacja ;) /dla niezorientowanych to była ironia :) /
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić