Natalia Bogucka| 
aktualizacja 

Wojna o Notre Dame. Generał chłoszcze architekta

365

To już nie jest spór, a prawdziwa wojna o katedrę Notre Dame w Paryżu. Generał francuskiej armii oraz główny architekt kłócą się o odbudowę świątyni po jej pożarze. Kością niezgody jest niezwykle ważny detal architektoniczny, czyli iglica Notre Dame. Generał nie przebiera w słowach, gdy mówi o architekcie.

Wojna o Notre Dame. Generał chłoszcze architekta
(Getty Images, Philippe Wang)

W kwietniu doszło do pożaru słynnej katedry Notre Dame. Spłonęła m.in. iglica i dach świątyni, która jest jednym z symboli Paryża. Zniszczone zostały również fragmenty kamiennego sklepienia w nawie głównej, a także XIX-wieczne witraże. Na szczęście struktura katedry i najważniejsze dział sztuki ocalały.

Główny architekt twierdzi, że nowa iglica Notre Dame powinna być repliką tej, która spłonęła. Ale zarówno prezydent Emmanuel Macron, jak i nadzorujący przebudowę generał Georgelin uważają, że powinna być współczesna. Na posiedzeniu komitetu ds. Kultury francuskiego Zgromadzenia Narodowego wybuchł publiczny spór o projekt iglicy. Z ust generała padły wówczas mocne słowa.

Jeśli chodzi o głównego architekta, już wyjaśniłem, że powinien się zamknąć - powiedział generał Georgelin.

Prezydent Francji Emmanuel Macron wyznaczył pięcioletni termin na zakończenie ogromnego projektu odbudowy katedry Notre Dame. Ostateczna decyzja w sprawie iglicy ma zapaść w 2021 r.

Albo przywrócę ją identyczną albo zrobią współczesną iglicę i zajmie się tym ktoś inny - powiedział w zeszłym miesiącu RTL architekt Villeneuve.

Zobacz także: Zobacz także: Notre Dame. Dramatyczna akcja ratowania katedry. Straż pożarna pokazała film

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić