Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 
aktualizacja 

Wojska Chin, Rosji i Iranu zebrały się w Zatoce Omańskiej

359

Wojska Chin, Rosji i Iranu zebrały się w Zatoce Omańskiej. Podobna akcja militarna nie mogła pozostać niezauważona na arenie międzynarodowej. Jednak sami przedstawiciele państw zaprzeczają, żeby przygotowywali się do uderzenia. Manewrom przyświeca hasło: "Przyjaźń i trwałe bezpieczeństwo poprzez współpracę i jedność".

Wojska Chin, Rosji i Iranu zebrały się w Zatoce Omańskiej
(East News, ATTA KENARE/AFP)

Według ustaleń CGTN termin ćwiczeń został wyznaczony na okres między 27 a 30 grudnia 2019 roku. Informację potwierdził Wu Qian, rzecznik chińskiego Ministerstwa Obrony Narodowej.

Wu Qian zapewnił, że wspólne ćwiczenia stanowią wyraz dobrej woli trzech państw. Poprzez współpracę Rosja, Chiny i Iran udowadniają gotowość do wspólnej ochrony światowego pokoju i bezpieczeństwa morskiego.

Rosja, Chiny i Iran planują stworzenie wspólnoty morskiej. Wu Qian zaprzeczył, żeby ćwiczenia wojskowe były związane z sytuacją regionalną Bliskiego Wschodu. Jak twierdzi rzecznik chińskiego Ministerstwa Obrony Narodowej, wszystko zostało przygotowane z poszanowaniem międzynarodowych przepisów.

Zobacz także: Zobacz też: Program atomowy Iranu. Władze pokazują nagranie

Na CGTN przytoczono również oświadczenie Rosyjskiego Ministerstwa Obrony. Jak poinformowano, Rosja wysłała do Zatoki Omańskiej trzy statki Floty Bałtyckiej: fregatę, tankowiec i holownik ratunkowy. Redaktorzy "Red Star" zapewniają, że to pierwszy raz, kiedy ćwiczenia wojskowe odbywają się w takiej formie.

Zatoka Omańska jest szczególnym miejscem. Łączy się bezpośrednio z Ormuz, cieśniną, przez którą przechodzi około jedna piąta ropy naftowej z całego świata.

Gholamreza Tahani, generał irańskiej floty, zdradził, jak będą wyglądały ćwiczenia. Obejmą próby strzeleckie i ratowanie oblężonych statków – m.in. przez piratów.

Przesłaniem tego ćwiczenia jest pokój, przyjaźń i trwałe bezpieczeństwo poprzez współpracę i jedność... A jego wynikiem będzie pokazanie, że Iranu nie można izolować – CGTN cytuje wypowiedź Gholamreza Tahani dla irańskiej telewizji.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić