Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Wybory prezydenckie 2020. Łukasz Szumowski zaleca poczekać dwa lata

11

Minister zdrowia Łukasz Szumowski przekazał swoją rekomendację co do wyborów prezydenckich. W formie tradycyjnej mogłyby się odbyć najwcześniej za dwa lata. W tej sytuacji mogą się jednak odbyć wybory korespondencyjne.

Wybory prezydenckie 2020. Łukasz Szumowski zaleca poczekać dwa lata
(PAP, PAP, Mateusz Marek)

Łukasz Szumowski, minister zdrowia przekazał swoją rekomendację co do wyborów prezydenckich. Według niego nie ma mowy o zorganizowaniu tradycyjnych wyborów w najbliższym czasie.

Najlepszym rozwiązaniem jest przełożenie wyborów o dwa lata. Wtedy będziemy mieć szczepionkę - powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia.

Minister dodał, że jeśli parlament się nie zgodzi, jedyną opcją zostaną wybory korespondencyjne. Nie podał jednak żadnego konkretnego terminu.

Zobacz także: Koronawirus: dlaczego powinniśmy zakrywać usta i nos

Wybory korespondencyjne są jedyną formą wyborów, które mogę zarekomendować z punktu widzenia medycznego. (…)Nie ma bezpieczniejszych czy gorszych terminów na ich przeprowadzenie. Na jesieni spodziewamy się drugiej fali epidemii i fali zachorowań na grypę -mówił.

Sejm przyjął ustawę o głosowaniu korespondencyjnym. Obecnie pracuje nad nią Senat. Wcześniej pomysł przedłużenia kadencji Andrzeja Dudy zaprezentował Jarosław Gowin. Z powodu braku porozumienia, odszedł z rządu. Opozycja nie zgadza się jednak na przedłużenie kadencji prezydenta, proponuje wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, na co z kolei nie ma zgody obozu rządzącego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić