wb| 

Darmowe maseczki ochronne dla wszystkich? Do Sejmu trafił projekt ustawy

21

Od 16 kwietnia na terenie Polski obowiązuje nakaz zakrywania nosa oraz ust w przestrzeni publicznej. Czy już niedługo dostęp do profesjonalnych maseczek ochronnych będzie zapewniony wszystkim mieszkańcom?

Darmowe maseczki ochronne dla wszystkich? Do Sejmu trafił projekt ustawy
(Getty Images, Beata Zawrzel)

Od 16 kwietnia wprowadzony został nowy obowiązek w przestrzeni publicznej. Zakryte muszą być nos oraz usta, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa drogą kropelkową.Można będzie zasłaniać się specjalnymi maseczkami lub chustkami czy szalikami. Poinformował o tym na specjalnie zorganizowanej konferencji minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Aktualnie każda osoba przebywająca na terenie Polski jest zobligowana do tego, aby maseczkę ochronną uzyskać we własnym zakresie. Większość ludzi kupuje je w sklepach czy aptekach, są też ci, którzy szyją bawełniane maseczki w domach. Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił jednak, że każdy obywatel w kraju powinien mieć dostęp do bezpłatnych maseczek.

Bezpłatne maseczki ochronne. Projekt w Sejmie

Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zagwarantował Polakom dostępu do maseczek ochronnych. Dlatego Koalicja Polska składa w Sejmie projekt ustawy, który zobowiązuje do tego państwo. Nie możemy zostawiać Polaków z tym samych - napisał na swoim Twitterze Kosiniak-Kamysz.

Kandydat na fotel prezydenta zwrócił uwagę również na to, że podobne rozwiązanie jest stosowane w innych krajach. Na bezpłatne maseczki dla swoich obywateli zdecydowali się między innymi Czesi, którzy dystrybuowali je poprzez skrzynki pocztowe mieszkańców.

Nie szalik, tylko profesjonalna maseczka daje szansę na zabezpieczenie, daje szansę na spełnienie prawidłowo tego wymogu, o którym informował minister zdrowia Łukasz Szumowski i premier Mateusz Morawiecki - zaznaczył lider PSL.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić