Robert Czykiel| 

Wybory prezydenckie 2020. PKW ma problem z obsadzeniem komisji wyborczych

70

Do tej pory nie obsadzono nawet połowy miejsc w komisjach wyborczych. PKW informuje, że aktualnie zgłosiło się 98 tys. chętnych.

Wybory prezydenckie 2020. PKW ma problem z obstawieniem komisji wyborczych
Wybory prezydenckie 2020. PKW ma problem z obstawieniem komisji wyborczych (Getty Images)

W kwestii wyborów prezydenckich na razie nic się nie zmieniło. 10 maja Polacy mają wziąć udział w głosowaniu. To budzi duże kontrowersje w dobie pandemii koronawirusa. Obecna sytuacja w dodatku sprawiła, że problem ma Państwowa Komisja Wyborcza.

10 kwietnia minął termin na zgłaszanie osób, które zasiądą w komisjach wyborczych. PKW początkowo uspokajało, że obsadzono 80-85 proc. miejsc. Okazuje się, że to były błędne dane.

Wybory prezydenckie 2020. Za mało chętnych do komisji wyborczych

Tomasz Grzelewski, rzecznik prasowy PKW, w rozmowie z Polską Agencją Prasową potwierdził, że jest problem. Do pracy w komisjach zgłosiło się 98 tysięcy ludzi, a to daje zaledwie 40 proc. zapotrzebowania.

Skąd tak duża rozbieżność w przeciągu kilku dni? Grzelewski tłumaczy, że wcześniej otrzymał niepełne dane. Nie zmienia to jednak faktu, że PKW ma duży problem. W Polsce istnieje 27 tys. komisji obwodowych.

Ratunkiem może być wprowadzenie głosowania korespondencyjnego. Ustawa przygotowana przez Prawo i Sprawiedliwość w tej sprawie zakłada rozwiązanie komisji wyborczych. Wtedy w ich miejsce w każdej gminie zostanie utworzona gminna obwodowa komisja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić