Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Wybory prezydenckie 2020: Polacy opowiedzieli się za zmianą terminu

107

Opublikowano wyniki sondażu na temat zmiany terminu nadchodzących wyborów. Okazało się, że zdecydowana większość Polaków opowiada się za tym, by wybory prezydenckie 2020 zostały przesunięte. Powodem jest zagrożenie związane z pandemią koronawirusa.

Wybory prezydenckie 2020: Polacy opowiedzieli się za zmianą terminu
(Getty Images, NurPhoto/NurPhoto)

Sondaż IBRIS został przeprowadzony na zlecenie "Rzeczpospolitej". Jak podaje Wirtualna Polska, aż 77,4 proc. Polaków uważa, że termin wyborów prezydenckich należy przesunąć o rok.

Pomysł został oceniony jako "zdecydowanie dobry" przez 43,1 proc. ankietowanych. 34,3 proc. uznało, że "raczej dobrze" byłoby przełożyć wybory prezydenckie 2020.

13,8 proc. ankietowanych odniosło się negatywnie do idei przedłużenia kadencji Andrzeja Dudy. 8,7 proc. badanych przyznało, że nie posiada zdania na powyższy temat.

Zobacz też: Koronawirus problemem dla listonoszy i kurierów. "Powinni mieć dostęp do aplikacji"

Wybory prezydenckie 2020: kiedy się odbędą?

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się 10 maja 2020 roku. Jeśli będzie konieczne zorganizowanie drugiej tury, Polacy pójdą do urn jeszcze 24 maja.

Pomysł, by wybory odbyły się zgodnie z planem, spotkał się z szerokim sprzeciwem. Jak argumentowali przeciwnicy takiego rozwiązania, w trakcie oddawania głosów może łatwo dojść do licznych zarażeń koronawirusem. W reakcji na protesty rząd zaproponował możliwość korespondencyjnego oddawania głosów dla osób przebywających w kwarantannie lub powyżej 60. roku życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić