Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Piotr Kalsztyn
|
aktualizacja

"Wyczyść uszy, weź prysznic”. Państwowe rady na wypadek wojny atomowej w Korei

9
Podziel się:

Rady w postaci kolorowych komiksów trafiły do mieszkańców prowincji Jilin, czyli sąsiadującej z Koreą Północną.

"Wyczyść uszy, weź prysznic”. Państwowe rady na wypadek wojny atomowej w Korei
(iStock.com)

Państwowy dziennik regionalny opublikował raport na temat skutków użycia broni jądrowej. Dziennikarze napisali również, jak się przed nimi chronić. Artykuł szczegółowo opisuje, co dzieje się po eksplozji. Podaje zarówno skutki promieniowania, opisuje falę uderzeniową oraz rozwodzi się na temat zanieczyszczeń radioaktywnych.

Dużo ciekawsza wydaje się część praktyczna. Chińczycy doradzają, jak powinni zachować się mieszkańcy w przypadku ataku. Według nich przede wszystkim należy się ukryć. Zareagować należy, gdy tylko zobaczy się pierwszy błysk. Osoby, które przebywają na zewnątrz budynków, powinny położyć się albo zanurkować w wodzie. Jeśli przebywają w domu, powinny położyć się w kącie lub schować pod stołem albo łóżkiem. Po pierwszym szoku, trzeba zamknąć wszystkie drzwi i okna, tak aby zapobiec przedostaniu się do domu radioaktywnego pyłu.

Po ataku osoby z dotkniętych promieniowaniem obszarów powinny zażywać jod. Gazeta przypomina też, że należy czyścić buty i ubrania, aby uniknąć roznoszenia radioaktywnego pyłu. Nie można również zapominać "o częstym braniu prysznica i czyszczeniu uszu".

Zobacz także: Zobacz także: Korea Północna wystrzela kolejną rakietę. "Poleciała wyżej, niż jakakolwiek inna"

Chińczycy szeroko komentowali artykuł. Sprawą zajęła się nawet państwowa gazeta "Global Times”. Przekonywała, że nie ma powodu do paniki. Niemniej, pogarszająca się sytuacja w regionie nadgranicznym każe się przygotowywać na najgorszy scenariusz. Nikt nie komentował jednak, czy "rady” z lokalnej prasy są skuteczne.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
nick
5 lata temu
ja tak robię jak wracam do domu po spacerze w smogu
Ta
5 lata temu
Nie ma nic o naladowanir smartfusa i wrzuceniu foty na snapa. Poraszka
Jod
5 lata temu
Atom raczej jako finalny rodzaj broni który miał by być użyty np w Europie , wydaje mi sie że było by szkoda każdej ze stron konfliktu skażonego dla nikogo nic nie wartego terenu . Ale za to armia " konwencjonalna" to realny scenariusz
Ghrr
5 lata temu
Czyżby przepowiednia miała się spełnić źe w mroźny przedświąteczny dzień wszystko się roztrzygnie ?
Fext
5 lata temu
Ehe. Prysznic. Po usmażeniu przez impuls elektromagnetyczny wszystkich urządzeń elektrycznych w promieniu kilkudziesięciu kilometrów wszędzie z pewnością będzie mnóstwo bieżącej wody, którą nieszczęśnicy pogrzebani w piwnicach pod gruzami domów będą się mogli obmywać do woli. Na przemian z piciem jodu. Czyżby w Korei pojawił się jakiś desant z "Gazety Wyborczej" czy to ich własna radosna twórczość?
Otaku
5 lata temu
Oj coś "grubego" się szykuje...
jas
5 lata temu
na wesoło 40 lat temu w Polsce zalecenia na wypadek ataku z użyciem bomby atomowej; zabrać z domu białe prześcieradło okryć się nim i zacząć podążać w kierunku cmentarza lub położyć się na jezdni przy krawężniku.
Tas
5 lata temu
Za komuny o tym samym uczylem sie na przysposobieniu obronnym. Nic nowego dla mojego pokolenia.
mino
5 lata temu
Zawiń się z prześcieradło i idź w kierunku cmentarza :)))
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić