Krzysztof Narewski| 

Wyleczyli pięć osób z HIV. To przełom!

12

Wszystko dzięki połączeniu dwóch szczepionek i leku na raka. Zarażeni HIV nie muszą brać codziennie leków antyretrowirusowych.

Wyleczyli pięć osób z HIV. To przełom!
(Shutterstock.com)

*Najnowsze testy kliniczne objęły 15 osób. *Wszystkim trzy lata temu podano dwie szczepionki. Teraz jedną z nich podano ponownie, jednak dołączono trzy dawki leku na raka. U pięciu pacjentów nie wykryto później wirusa. Reszta musiała wrócić do przyjmowania leków antyretrowirusowych. Naukowcy z barcelońskiego instytutu badania AIDS, którzy są autorami tej terapii, nie wiedzą, skąd wzięła się różnica w reakcji na leczenie, ale to i tak obiecujące, bo metoda zadziałała u 1/3 pacjentów.

Zasada działania jest stosunkowo prosta. Szczepionki zawierały proteiny wszystkich odmian HIV. Organizm rozpoznawał je jako obce i atakował, robiąc też porządek z komórkami wirusa, które już znajdowały się w nosicielu. Kolejnym krokiem było usunięcie ich z organizmu.

Naukowcy ostrzegają jednak przed nadmiernym optymizmem. Wielokrotnie już sygnalizowano, że HIV udawało się wyleczyć po czym wirus znowu wracał – nawet po kilku latach. Nadzieja jednak w tym, że ta terapia jest zupełnie inna od tych, które wcześniej opracowano.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić