Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Krzysztof Narewski
|

Wyleczyli pięć osób z HIV. To przełom!

8
Podziel się:

Wszystko dzięki połączeniu dwóch szczepionek i leku na raka. Zarażeni HIV nie muszą brać codziennie leków antyretrowirusowych.

Wyleczyli pięć osób z HIV. To przełom!
(Shutterstock.com)

*Najnowsze testy kliniczne objęły 15 osób. *Wszystkim trzy lata temu podano dwie szczepionki. Teraz jedną z nich podano ponownie, jednak dołączono trzy dawki leku na raka. U pięciu pacjentów nie wykryto później wirusa. Reszta musiała wrócić do przyjmowania leków antyretrowirusowych. Naukowcy z barcelońskiego instytutu badania AIDS, którzy są autorami tej terapii, nie wiedzą, skąd wzięła się różnica w reakcji na leczenie, ale to i tak obiecujące, bo metoda zadziałała u 1/3 pacjentów.

Zasada działania jest stosunkowo prosta. Szczepionki zawierały proteiny wszystkich odmian HIV. Organizm rozpoznawał je jako obce i atakował, robiąc też porządek z komórkami wirusa, które już znajdowały się w nosicielu. Kolejnym krokiem było usunięcie ich z organizmu.

Naukowcy ostrzegają jednak przed nadmiernym optymizmem. Wielokrotnie już sygnalizowano, że HIV udawało się wyleczyć po czym wirus znowu wracał – nawet po kilku latach. Nadzieja jednak w tym, że ta terapia jest zupełnie inna od tych, które wcześniej opracowano.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
olek_01
6 lat temu
jak do tego nie podejść , to jest mini-rewolucja
trewq
6 lat temu
mysle ze juz dawno rozkminili jak wyleczyc hiv ale wiadomo koncerny musialy zarabiac na nie swiadomosci ludzkiej
rotor
6 lat temu
Zniszczył "komórki wirusa"? Co za brednie... Wirusy nie mają struktury komórkowej - to zlepki białek i kwasów nukleinowych, nie wykazujące cech żywych organizmów poza organizmem żywiciela.
eriopus
6 lat temu
W tekście jest błąd merytoryczny. Wirusy nie mają budowy komórkowej, są to nieożywione formy materii więc nie są organizmami.
c
6 lat temu
Można jeść Wibowit, Centrum, leki uodparniające. Jeśli aids czy hiv to wirus, który powoduje spadek odporności....
Otaku
6 lat temu
Jest pewien mechanizm który pozwala na usunięcie wszystkich wirusów z organizmu. nazywa się to "burza cytokinin". Aktywuje się tylko w końcowej fazie ebola co często doprowadza wyczerpany organizm do śmierci.
SMERF
6 lat temu
123 INACZEJ BYS MUWIL GDYBYS SIE PRZYPADKOWO ZARAZIL NP U DENTYSTY
qwerty
6 lat temu
Bogacze będą się leczyć.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić