Karolina Woźniak| 

Wysypka pierwszym objawem zarażenia koronawirusem? Naukowcy tłumaczą

10

Dermatolog Sandra Lee, która prowadzi na YouTubie popularny kanał naukowy, zdecydowała się zabrać głos w sprawie koronawirusa. Kobieta poruszyła temat związany z pierwszymi objawami, które mogą pojawić się na skórze i mogą świadczyć o zakażeniu.

Czy istnieje związek pomiędzy koronawirusem a wysypką? Naukowcy zabrali głos
Czy istnieje związek pomiędzy koronawirusem a wysypką? Naukowcy zabrali głos (Getty Images, Omar Marques)

Dermatolog zwraca uwagę na to, że pierwsze objawy zakażenia mogą pojawić się na skórze. "Wysypka często jest wynikiem infekcji wirusowej" zaznaczyła Sandra Lee. Reszta lekarzy jest zgodna z opinią kobiety. "Skóra jest największym narządem w organizmie i w niektórych przypadkach zmiany skórne - często występujące w postaci wysypki - mogą być oznaką choroby" - tłumaczy Bruce H. Thiers, prezes American Academy of Dermatology.

Czy istnieje związek pomiędzy koronawirusem a wysypką?

Howard Lancer, dermatolog z Beverly Hills radzi porozmawiać z lekarzem, jeśli na skórze pojawią się nowe wykwity, których wcześniej nie było. Jak podaje "Allure", problemy skórne niekoniecznie muszą oznaczać zarażenie koronawirusem.

Jeśli ktoś boryka się z regularnie nawracającą wysypką, która nie swędzi i nie piecze to prawdopodobnie nie jest to związane z infekcją wirusową - tłumaczy Howard Lancer. Jeśli natomiast po raz pierwszy zauważysz u siebie pokrzywkę to zgłoś się do lekarza rodzinnego pod kątem wykonania testu na koronawirusa.

Adam J. Friedman, szef wydziału dermatologii na Uniwersytecie Medycznym George'a Washingtona, został zapytany o to, czy można mieć pewność, że wysypka może oznaczać Covid-19. Uczony odpowiedział krótko. Jego zdaniem to niemożliwe. Potrzebne są zatem badania nad wystąpieniem związku. Istotne jest jednak obserwowanie swojego ciała i zgłaszanie niepokojących objawów.

W USA odnotowało już 799 515 przypadków koronawirusa. Zmarło 42 897 osób. Najgorsza sytuacja wciąż panuje w stanie Nowy Jork. Tam zakażonych jest 242 786 osób.

Zobacz także: Walka z koronawirusem. Rząd da medykom możliwość nocowania poza domem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić