Natalia Bogucka| 

Zamach na Hitlera. Angela Merkel podziękowała von Stauffenbergowi

287

Kanclerz Angela Merkel zabrała głos na temat zamachu na Adolfa Hitlera, którego 75. rocznicę obchodzą właśnie Niemcy. Szefowa rządu w Berlinie opisała spiskowców z Clausem von Stauffenbergiem jako filary nowoczesnej demokracji. Kanclerz Angela Merkel podkreśliła ich wkład we współczesny ustrój Niemiec.

Angela Merkel
Angela Merkel (Getty Images, Omer Messinger)

W sobotę 20 lipca w Niemczech odbędą się obchody z okazji 75. rocznicy wydarzeń z 1944 r, podczas których przemówi Angela Merkel. Ale kanclerz Niemiec już teraz złożyła hołd pułkownikowi Clausowi von Stauffenbergowi i jego współspiskowcom.

20 lipca 1944 r. przeprowadzili oni nieudany zamach na życie Hitlera w kwaterze führera koło Kętrzyna na Mazurach. Claus Von Stauffenberg był mózgiem całej operacji i podłożył bombę. Wybuch jedynie lekko zranił przywódcę III Rzeszy, a spiskowcy zostali aresztowani i rozstrzelani.

Tylko jeśli zrozumiemy naszą przeszłość, możemy zbudować dobrą przyszłość. Ci, którzy działali 20 lipca, są dla nas przykładem, ponieważ pokazali, że podążali za swoim sumieniem i odcisnęli piętno na części niemieckiej historii - powiedziała Angela Merkel cytowana przez "The Washington Post".

Bezpośrednio po II wojnie światowej zamach na Hitlera miał niewielki oddźwięk. Wielu Niemców nadal postrzegało spiskowców jako zdrajców, tak jak zostali przedstawiani przez nazistów. W latach 80. sądzono, że pamięć o wydarzeniach z 20 lipca całkiem zaniknie. Dopiero ankieta z 2004 r. wykazała, że większość Niemców uważa, że opór wobec nazistów był „ważny dla kultury politycznej”.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Niemiecki pastor, który walczył z nazizmem. Historia Dietricha Bonhoffera
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić