o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Zamach na Hitlera. Angela Merkel podziękowała von Stauffenbergowi

179
Podziel się

Kanclerz Angela Merkel zabrała głos na temat zamachu na Adolfa Hitlera, którego 75. rocznicę obchodzą właśnie Niemcy. Szefowa rządu w Berlinie opisała spiskowców z Clausem von Stauffenbergiem jako filary nowoczesnej demokracji. Kanclerz Angela Merkel podkreśliła ich wkład we współczesny ustrój Niemiec.

Angela Merkel
Angela Merkel (Getty Images, Omer Messinger)
bDoueWtN

W sobotę 20 lipca w Niemczech odbędą się obchody z okazji 75. rocznicy wydarzeń z 1944 r, podczas których przemówi Angela Merkel. Ale kanclerz Niemiec już teraz złożyła hołd pułkownikowi Clausowi von Stauffenbergowi i jego współspiskowcom.

20 lipca 1944 r. przeprowadzili oni nieudany zamach na życie Hitlera w kwaterze führera koło Kętrzyna na Mazurach. Claus Von Stauffenberg był mózgiem całej operacji i podłożył bombę. Wybuch jedynie lekko zranił przywódcę III Rzeszy, a spiskowcy zostali aresztowani i rozstrzelani.

Tylko jeśli zrozumiemy naszą przeszłość, możemy zbudować dobrą przyszłość. Ci, którzy działali 20 lipca, są dla nas przykładem, ponieważ pokazali, że podążali za swoim sumieniem i odcisnęli piętno na części niemieckiej historii - powiedziała Angela Merkel cytowana przez "The Washington Post".

bDoueWtP

Bezpośrednio po II wojnie światowej zamach na Hitlera miał niewielki oddźwięk. Wielu Niemców nadal postrzegało spiskowców jako zdrajców, tak jak zostali przedstawiani przez nazistów. W latach 80. sądzono, że pamięć o wydarzeniach z 20 lipca całkiem zaniknie. Dopiero ankieta z 2004 r. wykazała, że większość Niemców uważa, że opór wobec nazistów był „ważny dla kultury politycznej”.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Niemiecki pastor, który walczył z nazizmem. Historia Dietricha Bonhoffera
bDoueWuq
KOMENTARZE
(179)
js
rok temu
Ależ to musi być straszne mieć takie piętno na własnym narodzie, jak dobrze że urodziłam się Polką, w narodzie dumnym, z piękną, ale bolesną historią, z krajem umiejscowionym między dwoma okrutnymi najeźdźcami a jednak walecznym i dlatego zwycięskim!
Zenuś
rok temu
"Przywódca III rzeszy" macie na myśli Przywódcę Niemiec?
HABEN< MACHEN
rok temu
Niczego im już nie zostało, tyko świętować zamachy....
bDoueWur
obywatel Pols...
rok temu
To byli Niemcy hitlerowskie a nie jacyś wymyśleni naziści czy teraz mamy się uczyć w historii o jakiś wymyślanych nazistach , bo tak chcą Niemcy . Niech Oni wstydzą się za swoich morderców którzy wymordowali miliony Polaków , Żydów i innych narodów.
jez
rok temu
Oto autentyczny cytat Stauffenberga: "Miejscowa ludność to niewiarygodny motłoch, bardzo dużo Żydów i mieszańców. Wokół czuje się nadzwyczajną nędzę. Jest to naród, który, aby dobrze się czuć, najwyraźniej potrzebuje batoga. Tysiące jeńców przyczynią się na pewno do rozwoju naszego rolnictwa. Niemcy mogą wyciągnąć z tego korzyści, bo oni [Polacy i Żydzi] są pilni, pracowici i niewymagający." Takich "idoli" ma Pani Merkel. Taki z niego piewca demokracji.
Najnowsze komentarze (179)
don
rok temu
Chyba w grobie się przewraca jak widzi co się w Niemczech dzieje
GG
rok temu
Zamachowiec i jego Kompanie po zabiciu AH i przejeciu wladzy wcale nie myśleli o kapitulacji III Rzeszy czy wycofaniu sie z Generalnej Guberni.Komu ten. hold ?
Hegemon
rok temu
Dlaczego tak cicho o milionach euro od Niemiec dla Rosji z okazji rocznicy oblężenia Stalingradu ? Szefowie nie pozwalają pisać ?
Wacek
rok temu
Podziękowała za nieudany zamach na swojego poprzednika?
Zzz
rok temu
Ciekawe kto podziękuje zamachowcowi, który ją weźmie udział za cel?
tak
rok temu
o tych co chcieli dobrze dla Niemiec nalezy pamietać !!! zamach mógł wiele istnień zachować przy życiu !zważywszy czyn w tamtych czasach to było wielkie bohaterstwo !
prawda ukrywa...
rok temu
von Stauffenberg był zapiekłym i nieprzejednanym wrogiem Polski ,Polaków i...wszystkiego co polskie.
Polak
rok temu
Niemcy to fałszywy naród do teraz .
bDoueWuj
polo
rok temu
A u nas chwali sie tych żołnierzy przekletych te bandy kryminalistow
ftall
rok temu
musza sobie znalezc jakichs bohaterow
Histeryk
rok temu
"Miejscowa ludność to niewiarygodny motłoch, bardzo dużo Żydów i mieszańców. Wokół czuje się nadzwyczajną nędzę. Jest to naród, który, aby dobrze się czuć, najwyraźniej potrzebuje batoga. Tysiące jeńców przyczynią się na pewno do rozwoju naszego rolnictwa. Niemcy mogą wyciągnąć z tego korzyści, bo oni są pilni, pracowici i niewymagający". Niemiecki bohater o Polsce.
CXVBCB V
rok temu
Czyli według MERKEL TERRORYSCI to BOHATERZY
Kapelan
rok temu
Brawo Angela
krytyk
rok temu
nie przywódcę III Rrzeszy tylko lidera sił prawicowych - tak będzie bardziej poprawnie politycznie - zwłaszcza dla Niemców i Makreli
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić