Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 
aktualizacja 

Zamach w Londynie. Brytyjczycy piszą o "cholernych Polakach"

548

Polak nie wahał się zareagować, gdy doszło do ataku na London Bridge w stolicy Wielkiej Brytanii. Pan Łukasz złapał kieł narwala i z takim orężem, wspólnie z kilkoma innymi osobami, rzucił się na terrorystę. Dziś o dzielnym Polaku mówi nie tylko Londyn. Brytyjczycy porównują pana Łukasza do lotników biorących udział w Bitwie o Anglię. We wpisach roi się od sformułowania "cholerni Polacy".

Polak z kłem narwala
Polak z kłem narwala (Twitter)

Wielu Brytyjczyków wciąż jest w szoku po ataku terrorystycznym. Dwie osoby zginęły w Londynie, a kolejne trzy odniosły rany. Sprawca nie żyje.

Ofiar mogło być więcej, gdyby nie postawa świadków. Był wśród nich pan Łukasz pracujący kucharz w Londynie. Widząc, co się dzieje na London Bridge, Polak nie pozostał bierny wobec zagrożenia.

Pan Łukasz użył jako broni... półtorametrowego kła narwala. Zerwał go ze ściany, gdzie kieł wisiał jako trofeum. Na szczęście Polak nie musiał mierzyć się z napastnikiem samotnie – do interwencji przystąpiło również kilku innych mężczyzn. Jeden z nich był uzbrojony w nóż, a inny potraktował terrorystę gaśnicą.

Zobacz też: Zamach na WTC. Terrorysta chce uniknąć kary

Brytyjczycy nazwali pana Łukasza bohaterem. Na temat dzielnego Polaka wypowiedział się między innymi Matthew Thompson, dziennikarz radia LBC. Udostępnił na Twitterze filmik, na którym Łukasz usiłuje obezwładnić zamachowca kłem.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Thompson ujawnił, że pan Łukasz pracuje na co dzień w Fishmongers' Hall. Jego wyczyn określił "czystym heroizmem". Zwrócił się także z apelem:

Cholerni Polacy, przyjeżdżają tu i odbierają nam naszych terrorystów.

Zwrot "cholerni Polacy" nie tu jest przypadkowy, a tym bardziej obraźliwy. Wręcz odwrotnie. To nawiązanie do określenia z czasów II wojny światowej, które służyło brytyjskim i kanadyjskim żołnierzom do wyrażania podziwu dla dokonań Polaków na froncie. Jeden z wpisów odwołał się wprost do 1940 roku, kiedy rozegrała się Bitwa o Anglię.

Cholerni Polacy, przybywają tutaj, ryzykują życie heroicznymi aktami odwagi, próbują ratować niewinnych ludzi... Każdy by pomyślał, że to 1940 rok.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Można się również doszukać w tych słowach innego znaczenia. Ale także ten kontekst jest pozytywny. Część Brytyjczyków, przeciwna imigrantom, obwinia "cholernych Polaków" o odbieranie miejsc pracy. Autorzy tak odczytywanych wpisów ironizują na temat niechęci do Polaków, podkreślając w ten sposób, że są oni niezwykle na Wyspach potrzebni.

Wpisów dotyczących bohaterstwa Polaka jest mnóstwo. Wielu Brytyjczyków wyraziło nadzieję, że pan Łukasz otrzyma od władz specjalny medal za odwagę.

Co to jest narwal? To gatunek wodnego ssaka, który zamieszkuje wody obszarów arktycznych. Charakterystycznym elementem wyglądu tych zwierząt jest długi, poskręcany kieł. Wyrasta on z lewej górnej szczęki stworzeń i może osiągnąć nawet do trzech metrów długości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić