Wróć na
Ewelina Kolecka
|
aktualizacja

Zamach w Londynie. Brytyjczycy piszą o "cholernych Polakach"

474
Podziel się

Polak nie wahał się zareagować, gdy doszło do ataku na London Bridge w stolicy Wielkiej Brytanii. Pan Łukasz złapał kieł narwala i z takim orężem, wspólnie z kilkoma innymi osobami, rzucił się na terrorystę. Dziś o dzielnym Polaku mówi nie tylko Londyn. Brytyjczycy porównują pana Łukasza do lotników biorących udział w Bitwie o Anglię. We wpisach roi się od sformułowania "cholerni Polacy".

Polak z kłem narwala
Polak z kłem narwala (Twitter)
bCYQyJIl

Wielu Brytyjczyków wciąż jest w szoku po ataku terrorystycznym. Dwie osoby zginęły w Londynie, a kolejne trzy odniosły rany. Sprawca nie żyje.

Ofiar mogło być więcej, gdyby nie postawa świadków. Był wśród nich pan Łukasz pracujący kucharz w Londynie. Widząc, co się dzieje na London Bridge, Polak nie pozostał bierny wobec zagrożenia.

Pan Łukasz użył jako broni... półtorametrowego kła narwala. Zerwał go ze ściany, gdzie kieł wisiał jako trofeum. Na szczęście Polak nie musiał mierzyć się z napastnikiem samotnie – do interwencji przystąpiło również kilku innych mężczyzn. Jeden z nich był uzbrojony w nóż, a inny potraktował terrorystę gaśnicą.

bCYQyJIn

Zobacz też: Zamach na WTC. Terrorysta chce uniknąć kary

Brytyjczycy nazwali pana Łukasza bohaterem. Na temat dzielnego Polaka wypowiedział się między innymi Matthew Thompson, dziennikarz radia LBC. Udostępnił na Twitterze filmik, na którym Łukasz usiłuje obezwładnić zamachowca kłem.

bCYQyJIt

Thompson ujawnił, że pan Łukasz pracuje na co dzień w Fishmongers' Hall. Jego wyczyn określił "czystym heroizmem". Zwrócił się także z apelem:

Cholerni Polacy, przyjeżdżają tu i odbierają nam naszych terrorystów.

Zwrot "cholerni Polacy" nie tu jest przypadkowy, a tym bardziej obraźliwy. Wręcz odwrotnie. To nawiązanie do określenia z czasów II wojny światowej, które służyło brytyjskim i kanadyjskim żołnierzom do wyrażania podziwu dla dokonań Polaków na froncie. Jeden z wpisów odwołał się wprost do 1940 roku, kiedy rozegrała się Bitwa o Anglię.

Cholerni Polacy, przybywają tutaj, ryzykują życie heroicznymi aktami odwagi, próbują ratować niewinnych ludzi... Każdy by pomyślał, że to 1940 rok.

bCYQyJIu

Można się również doszukać w tych słowach innego znaczenia. Ale także ten kontekst jest pozytywny. Część Brytyjczyków, przeciwna imigrantom, obwinia "cholernych Polaków" o odbieranie miejsc pracy. Autorzy tak odczytywanych wpisów ironizują na temat niechęci do Polaków, podkreślając w ten sposób, że są oni niezwykle na Wyspach potrzebni.

Wpisów dotyczących bohaterstwa Polaka jest mnóstwo. Wielu Brytyjczyków wyraziło nadzieję, że pan Łukasz otrzyma od władz specjalny medal za odwagę.

bCYQyJIv

Co to jest narwal? To gatunek wodnego ssaka, który zamieszkuje wody obszarów arktycznych. Charakterystycznym elementem wyglądu tych zwierząt jest długi, poskręcany kieł. Wyrasta on z lewej górnej szczęki stworzeń i może osiągnąć nawet do trzech metrów długości.

Zobacz także:

Quiz o Londynie na pożegnanie UE z Wielką Brytanią. Dasz radę?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCYQyJIO
KOMENTARZE
(474)
czarna królow...
10 miesięcy temu
Po brexicie i tak go wydalą. Zostawią sobie hindusów, pokojowo nastawionych muzułmanów i pracowitych arabów.
bronks76
10 miesięcy temu
Porównujá polaka do pilotów dywizjonu 303,a pózniej i tak o wszystkim zapomná!!
Lęszyn
10 miesięcy temu
Jakby ktoś nie wiedział, to rok temu w Strasburgu we Francji też był zamach islamistyczny i też m. in. jeden Polak zapobiegł bohatersko większej tragedii. Niestety, przypłacił to życiem. Nazywał się Bartosz. Nie zapominajmy.
bCYQyJIP
Robin
10 miesięcy temu
Aż miło czytać takie artykuły !! Pozwala to spojrzeć na nas inaczej , i nie ma nic wspólnego ze złodziejstwem , pijaństwem i łobuzerstwem BRAWO !!
Bossmenka
10 miesięcy temu
Żeby mu nie kazali zapłaci za ten kieł - bo formy podziękowań są różne
Najnowsze komentarze (474)
Anglik
9 miesięcy temu
Okreslenie cholerni Polacy wprowadza w blad bo bloody Poles znaczy cos zupelnie innego. Pewnych okreslen z angielskiego nie da sie przetlumaczyc doslownie. Bloody Poles to raczej okreslenie sarkastyczno-ironiczne o ludziach którzy to nie pasuja zbytnio do brytyjskiego spoleczenstwa
Reea
10 miesięcy temu
Pan Lukasz juz tlumaczyl,ze kto inny trzymal kiel narwala, a on sam wzial pike ze sciany
obs
10 miesięcy temu
Britole inaczej mówią o nas Fucky Polacky.Bloody Poles to eufemizm,jednak ostatecznie na to samo wychodzi.Oni nie umieją inaczej wyrazić podziwu i wdzięczności.Nie rozumieją słowia ńskiej mentalności
Mario
10 miesięcy temu
Teraz jest nazywany bohaterem. Jednak to szybko przejdzie. Tak jak wtedy sprzedali Polskę Rosjanom, tak i teraz będzie podobnie.
Piotr De
10 miesięcy temu
Cud że tego Polaka tam nie odszczelili. Głupie owrity
Bolek
10 miesięcy temu
Ile szczęk, ma narwal ? Jeżeli kieł, wyrasta mu z lewej górnej, to znaczy że ma też górną prawą. Jeżeli mówi się o górnych, to też ma dolne co najmniej dwie ! Może, też mieć jeszcze szczęki środkowe.
Andrzej W
10 miesięcy temu
mam niesmak po przeczytaniu tego artykułu
PIOTR
10 miesięcy temu
POLSKI KOSYNIER
bCYQyJIH
Chris
10 miesięcy temu
Lukasz zrobil to co jest dla nas normalne tzn. prawo do wolnosci i walka przeciwko ciemnocie .
Tytus
10 miesięcy temu
Tylko żeby mu nie kazali płacić za ząb, tak jak lotnikom z dywizjonu 303 za paliwo. Brytole to naród bez honoru.
falvco
10 miesięcy temu
No to Pan Bodnar RPO będzie czynił awanturę że niedemokratycznie go Policja zastrzeliła bo był to prawy obywatel UE, spokojny wyznawca jedynej na świecie religii miłości i pokoju, i miał prawo do takiego zachowania bo to jest cz escią ich kultury którą musimy uszanować w całej rozciągłości ...
Daniel
10 miesięcy temu
Z lewej, górnej STRONY szczęki. Jaki portal taki poziom publikacji...
Gosc
10 miesięcy temu
Kiel narwala to bardzo stary sredniowieczny symbol jednorozca, ktory symbolizowal w sztuce, kulturze, wierzeniach owczesnych ludzi czystosc, ktora odważnie walczy ze zlem, do dzisiaj symbol jednorozca widoczny jest w herbach rowniez w Anglii... To wydarzenie jest gleboko sybliczne jak walka dobra ze zlem.
michał
10 miesięcy temu
Niewiele się pisze i nic się nie mówi.Anglicy patrzą na swoich a zasługi innych nie są doceniane i zostają po prostu przemilczane.Mieszkam od lat w Anglii i znam ten świat, tak samo jest w przypadku naszych pilotów.Jednak ciągle wspominam o naszych bohaterach kiedy jest tylko okazja,bo jak inaczej skoro media milczą
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić