Jan Muller| 
aktualizacja 

Zbiorowe zatrucie klientów piekarni z Radomia. Aż 60 osób chorych

55

Kilkadziesiąt osób cierpi na wymioty, ból brzucha i ma wysoką gorączkę. 11 chorych trafiło do szpitali.

Zbiorowe zatrucie klientów piekarni z Radomia. Aż 60 osób chorych
(Dominik Sadowski / Agencja Gazeta)

Z powodu ogromnego brudu w piekarni ucierpieli dorośli i dzieci. Wszyscy jedli wyroby tego samego zakładu w Radomiu. W sumie sanepid dotarł do 11 osób poniżej 14. roku życia mających dolegliwości żołądkowe. Służby dementują, że chodzi o salmonellę i wskazują na wszechobecny w piekarni brud. Bezpośrednią przyczynę choroby ustali laboratorium.

W środę, 6 grudnia, dostaliśmy zgłoszenie z oddziału zakaźnego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, gdzie przebywa sześć osób z objawami zatrucia pokarmowego, o podejrzeniu ogniska epidemiologicznego - tłumaczy Małgorzata Gregorczyk, rzeczniczka prasowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w "Echu Dnia".

Szybko ustalono, że objawy zatrucia mają też inne osoby. W sumie narażone były 84 osoby, z czego u 60 wystąpiły jednoznaczne objawy. 11 osób w najgorszym stanie trafiło do placówek medycznych w Radomiu, Opocznie i w Kozienicach. Wszyscy jedli produkty z sieci piekarni posiadającej sklepy i zakład produkcyjny w Radomiu.

Sanepid ujawnił niezgodności dotyczące stanu higieny w zakładzie produkującym pieczywo i ciasta oraz nakazał zawieszenie działalności produkcyjnej i wycofanie ze sprzedaży produktów. Z zakładu i sklepów pobrano próbki gotowych wyrobów i próbki surowców, ich badanie wykaże, jakie bakterie spowodowały zatrucie - dodaje dziennik.

Szefostwu piekarni nakazano dezynfekcję. Dopiero po pozytywnym wyniku badania zakład będzie mógł wznowić działalność.

Zobacz także: Zobacz także: Jak należy postępować przy zatruciach pokarmowych u dzieci?

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić