Zęby wielkości bananów. Odkryto największego drapieżnika na Ziemi

33

Naukowcy odkryli nowy gatunek ssaka. Nazwali go simbakubwa kutokaafrika. To największy drapieżnik lądowy, jaki kiedykolwiek żył na Ziemi.

Simbakubwa kutokaafrika
Simbakubwa kutokaafrika (East News, AFP PHOTO / OHIO UNIVERSITY / MAURICIO ANTON)

Skamieliny ssaka znajdowały się w szufladzie w kenijskim muzeum. Leżały w niej niezidentyfikowane przez kilkadziesiąt lat. Znaleźli je badacze, którzy poszukiwali szczątków pradawnych małp. Niezbyt zainteresowani tym, co odkryli, odłożyli je na bok i wrócili do swoich zajęć.

Niedawno szczątki zbadano, a zwierzę nazwano. Miało ono olbrzymie, ostre zęby - kły zbliżone wielkością do bananów, którymi z łatwością mogło łamać kości i rozrywać mięso. Jego czaszka podobna była do czaszki nosorożca. Według naukowców drapieżnik ważył ok. 1,6 tony i znajdował się na szczycie łańcucha pokarmowego. Mógł polować na wielkich roślinożerców, podobnych do dzisiejszych słoni i hipopotamów.

Jak otworzyliśmy muzealną szufladę, to naszym oczom ukazał się rząd olbrzymich mięsożernych zębów, ewidentnie należących do gatunku nieznanego wcześniej nauce – powiedział w rozmowie z CNN Matthew Borths z Uniwersytetu Duke’a w Karolinie Północnej, autor badania, które opublikowano w czwartek w czasopiśmie "Journal of Vertebrate Paleontology".

Zobacz także: Zobacz też: Przewodnik zostawił kamerę na szlaku. Niezwykłe, co nagrała

Drapieżnik określany jest mianem "pradawnego lwa". Zęby znalezionego osobnika nie były za bardzo zużyte, co sugeruje, że w chwili śmierci był on stosunkowo młody. Mimo to rozmiary jego szczęki znacznie przewyższały te współczesnego dorosłego lwa.

Simbakubwa kutokaafrika to w języku suahili "wielki lew z Afryki". Nie był to jednak bliski krewny lwa ani innych chodzących dzisiaj po Ziemi kotów. Zaliczał się do hienodontów, wymarłej rodziny ssaków z rzędu pradrapieżnych. Po tym, jak wyginęły dinozaury, hienodonty przez 45 milionów lat były głównymi drapieżnikami na Ziemi. Wymarły ok. 15-18 milionów lat temu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić