Natalia Bogucka| 

Zła wiadomość dla piwoszy. Cena może wzrosnąć nawet dwukrotnie

67

Jeżeli efekty globalnego ocieplenia będą się dalej utrzymywać, ceny piwa znacznie wzrosną. Wszystko ze względu na zmianę klimatu, która silnie uderza w uprawy jęczmienne.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA (iStock.com)

*Jak ostrzegają naukowcy, zmiana klimatu grozi globalnym kryzysem dostaw piwa. * Skutki globalnego ocieplenia prawdopodobnie doprowadzą do gwałtownego spadku światowych plonów jęczmienia - niezbędnego składnika do produkcji piwa. Naukowcy przewidują, że susze i fale upałów mogą spowodować spadek upraw jęczmienia nawet o 17 proc. w niektórych częściach Europy, Australii, Azji i USA.

W rezultacie koszt piwa może znacznie wzrosnąć. Według najnowszych badań, cena może być nawet dwukrotnie wyższa. Tylko 17 proc. światowych upraw jęczmienia wykorzystuje się do warzenia alkoholu - większość z nich zbierana jest jako pasza dla zwierząt gospodarskich. To właśnie głodne zwierzęta będą miały pierwszeństwo w dostawach zboża.

Świat staje w obliczu wielu zagrażających życiu skutków zmiany klimatu, więc problem ludzi, którzy muszą wydać nieco więcej na wypicie piwa, mogą wydawać się w tym porównaniu banalny. Ale na pewno istnieje międzykulturowe odwołanie do picia piwa, a brak chłodnego kufla pod koniec coraz bardziej popularnych gorących dni jest również smutną wizją - powiedział współautor badań, dr Steven Davis z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

*Przewiduje się, że ceny piwa wzrosną najbardziej w bogatych krajach, które kochają piwo. * Zalicza się do nich Belgia, Kanada, Dania i Polska - podaje "The Independent".

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Uważaj, co pijesz. Mało znane skutki picia alkoholu
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić