Natalia Bogucka| 
aktualizacja 

Nobliści mają pomysł, jak uratować Ziemię przed globalnym ociepleniem

134

Paul Romer oraz William Nordhaus otrzymali tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii za badania związane ze zmianami klimatu i innowacjami technologicznymi. Obaj mają podobną wizję tego, w jaki sposób można powstrzymać katastrofalne zmiany klimatu. Trudno liczyć, że zostanie entuzjastyczne przyjęty w naszym kraju.

Nobliści mają pomysł, jak uratować Ziemię przed globalnym ociepleniem
(iStock.com)

Według naukowców, najskuteczniejszym sposobem byłoby wprowadzenie podatku węglowego. Badania Nordhausa były jednymi z pierwszych, które opisały, w jaki sposób nasz klimat i gospodarka wchodzą w interakcje. Udowodniły, że uniwersalna cena za węgiel jest najlepszym sposobem na zmniejszenie szkód spowodowanych zmianami klimatu.

Podejścia cenowe będą prawdopodobnie bardziej wydajne i efektywne, niż jakiekolwiek inne podejście do redukcji emisji gazów cieplarnianych - uważa prof. William Nordhaus z Uniwersytetu Yale.

Zgadza się z tym drugi laureat Nobla, Paul Romer. Jego zdaniem, by rozwiązać problemy klimatyczne potrzebna jest interwencja rządów. Podatek węglowy byłby zachętą do zastąpienia paliw węglowych innymi rozwiązaniami.

Jeśli podejmie się zobowiązanie do nałożenia podatku na konsumpcję paliw, które w bezpośredni lub pośredni sposób przyczyniają się do uwalniania gazów cieplarnianych, a potem będzie się stopniowo ten podatek podnosić, to ludzie zobaczą, że mogą wiele uzyskać na wynalezieniu sposobów dostawy energii, które nie są obłożone podatkiem - wyjaśnia CBC prof. Romer z Uniwersytetu Nowojorskiego.

W poniedziałek Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) opublikował najnowszy raport. Uzasadnił w nim, że ludzkość ma około dziesięciu lat, aby utrzymać wzrost globalnej temperatury poniżej poziomu 1,5 stopnia Celsjusza w stosunku do czasów rewolucji przemysłowej. By to osiągnąć, globalna emisja netto dwutlenku węgla musiałaby spaść o 45 proc. w porównaniu z 2010 r. W innym przypadku, grożą nam takie kataklizmy jak ekstremalne susze, pożary, powodzie oraz niedobór żywności dla setek milionów ludzi.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Niesamowite odkrycie "drugiej Ziemi" było początkiem. Badacze nie mogą oderwać oczu
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić