Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Zmiany klimatyczne. Naukowcy mają pomysł, jak wykorzystać dwutlenek węgla

33
Podziel się:

Naukowcy myślą, jak wykorzystać zmiany klimatyczne do czegoś dobrego. Część firm już robi użytek z nadmiernych ilości emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

zmiany klimatyczne dwutlenek węgla globalne ocieplenie
zmiany klimatyczne dwutlenek węgla globalne ocieplenie (iStock.com)

Idea jest prosta. Część spośród olbrzymich ilości dwutlenku węgla, który ociepla planetę, ma zostać wykorzystana do produkcji czegoś, co przyniesie korzyść ludzkości. Mogą to być np. paliwo, polimery czy nawozy.

Dobra alternatywa. Do niedawna sądzono, że firmy, które emitują najwięcej dwutlenku węgla, będą musiały go wyłapać i umieścić pod ziemią. Jest to jednak opcja droga i niewystarczająca. Wyjściem z sytuacji ma być wykorzystanie dwutlenku węgla jako surowca.

Musimy tworzyć nasze produkty bez zwiększania emisji dwutlenku węgla, a jeśli jeszcze uda nam się ten dwutlenek węgla do tego wykorzystać, to tym lepiej – powiedziała Katy Armstrong z Centrum Utylizacji Węgla przy Uniwersytecie w Sheffield.

Zobacz także: Zobacz też: Brazylia w ogniu

Nie rozwiąże to problemu zmian klimatycznych. Stanowi jednak dobry sygnał. Specjaliści zwracają uwagę, że wiele młodych firm, które wykorzystują dwutlenek węgla, jest negatywnych węglowo. Oznacza to, że pobierają więcej dwutlenku węgla, niż emitują.

Pożary w Amazonii. Trendy, za jakimi podążają młode firmy, mogą się okazać korzystne również w obliczu potężnych pożarów w Amazonii, w wyniku których do atmosfery przedostają się alarmujące ilości dwutlenku węgla. O pożarach pisaliśmy już w ramach akcji #UgaśmyPłucaŚwiata.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(33)
guupia....
2 lata temu
a dla mnie wmawiano w szkole że człowiek wdycha tlen i wydycha dwutlenek węgla... rośliny zaś wdychają dwutlenek węgla i wytwarzają tlen :-O i jedynie tlenek węgla (czad) jest szkodliwy i zabójczy ...i tak samo gdy autor siedzi i pierdzi.. to wtedy wydziela H2S i DOPIERO TO JEST NIEBEZPIECZNE
guupia....
2 lata temu
a dla mnie wmawiano w szkole że człowiek wdycha tlen i wydycha dwutlenek węgla... rośliny zaś wdychają dwutlenek węgla i wytwarzają tlen :-O i jedynie tlenek węgla (czad) jest szkodliwy i zabójczy
ekspert
3 lata temu
Trzeba produkować więcej wody mineralnej gazowanej i koka-koli.
JP
3 lata temu
Takie wynalazki, które pobierają dwutlenek węgla to rosną wokół nas i produkują np. drewno.
Odra
3 lata temu
Rozczula mnie ta ,,troska" o naszą biedną Ziemię. Mam mianowicie poczucie, że Ziemia sobie świetnie radzi i nie takie rzeczy widziała, a ,,my" tzn gatunek ludzki, jeśli dopuścimy do przeludnienia, to doznamy w wyniku właśnie masowego wyginięcia - choc nie całkowitego. Ot, jeszcze jeden reset; (po którym, zresztą, pewnie przez długi czas nie będzie TV!)
Lech
3 lata temu
Bez CO2 nie byłoby roślin na świecie to i cała masa żywa organiczna potrzebna ludziom i zwierzętom nie ma prawa istnieć. W Dewonie i Karbonie było 20 razy więcej żywej masy , ale CO2 było 10 razy więcej niż dzisiaj, tyle że większość węgla związana jest w skały węglanowe i nie bierze już w tym udziału
Pietia Goras
3 lata temu
Najlepiej robić z dwutlenku węgla bimber albo wodę sodową.
Janusz
3 lata temu
Fajny ten artykuł, taki nie za mądry
alko1-63
3 lata temu
Jak walnie wulkan w USA to tam będzie CO2
Jk
3 lata temu
No wspaniały artykuł, taki wyczerpujący...
bogdan
3 lata temu
a nie lepiej sadzić lasy , gdzie tylko się da, niech bogate kraje = emitenci CO2 finansują sadzenie lasów - będzie przy okazji praca dla wielu ludzi
NoicoNoicoNoi...
3 lata temu
O rety! A konkrety?
Albert
3 lata temu
Posadzić więcej roślin i nie trzeba technologi i zużycia energii.
grzesiek-gość
3 lata temu
To jest polskie dziennikarstwo. Piszą o jakichś naukowcach z ameryki, nawet nie ma wzmianki kiedy i z jakiej okazji pani Katy Armstrong z Centrum Utylizacji Węgla przy Uniwersytecie w Sheffield to powiedziała. A u nas, w Polsce też już działa (na razie prototypowa) instalacja do wyłapywania dwutlenku węgla ze spalin elektrowni. Konkretnie w Elektrowni Łaziska z dwutlenku węgla wytwarzany jest gaz LNG który jest wykorzystywany do napędzania samochodów.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić