Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Zobacz, ile wydamy w tym roku na Boże Narodzenie

18
Podziel się:

W tym roku na wydatki związane z organizacją świąt Bożego Narodzenia przeznaczymy średnio 719 zł – wynika z Barometru Providenta. Co dziesiąty Polak przyznaje, że nie będzie mógł sobie pozwolić na wszystkie świąteczne zakupy. Mimo to podchodzimy do nich racjonalnie i nie planujemy wydatków ponad stan. Blisko 70 proc. Polaków sfinansuje Gwiazdkę z bieżących dochodów, połowa sięgnie po oszczędności, a tylko niewielki odsetek wspomoże się pożyczką od rodziny lub instytucji finansowej.

Zobacz, ile wydamy w tym roku na Boże Narodzenie
(PAP)

Polacy w tym roku na święta zamierzają przeznaczyć 719 zł. Mężczyźni deklarują, że wydadzą nieco więcej niż kobiety, natomiast jest to niewielka różnica, około 20 zł – wskazuje w rozmowie z agencją Newseria Biznes Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska.

Z Barometru Providenta wynika, że co czwarty Polak planuje zamknąć budżet na świąteczne potrawy i prezenty w sumie 401–700 zł, a 20 proc. nie zamierza przekroczyć kwoty 400 zł. Aż 10 proc. nie będzie sobie mogło pozwolić na wszystkie świąteczne wydatki. Czynnikiem, który wyraźnie koreluje z wysokością wydatków, jest wiek. Najwięcej, bo 812 zł, wydadzą osoby w wieku 40–59 lat.

Osoby samotne i najstarsze, czyli powyżej 60 roku życia, wydadzą stosunkowo najmniej. To będzie kwota około 554 zł, natomiast osoby młodsze, również samotnie zamieszkujące gospodarstwa domowe, w wieku 15–24 lat, wydadzą około 622 zł – mówi Anna Karasińska. – Wysokość naszych wydatków na święta jest też ściśle skorelowana z grubością portfela, a także z liczbą członków gospodarstw domowych.

Rodziny, w których dochód gospodarstwa domowego przekracza 5 tys. zł, na Boże Narodzenie przeznaczą najwięcej – średnio ponad 950 zł.

Prezentów oczekuje 80 proc. badanych, więc bardzo duże grono. Zdecydowanie rzadziej spodziewają się ich seniorzy, zwłaszcza ci, którzy mieszkają samotnie – wskazuje Karolina Łuczak.

Z danych Providenta wynika, że co piąty Polak chciałby w tym roku dostać odzież. Podobny odsetek wskazuje na kosmetyki lub perfumy.

Kosmetyki są domeną kobiet, natomiast mężczyźni najchętniej chcieliby otrzymać elektronikę. Zdecydowanie rzadziej myślimy o kulturze. Na książki liczy 6 proc. badanych, natomiast na płyty jedynie 4 proc. – wymienia Karolina Łuczak.

Źródło Newseria Biznes

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(18)
nika
4 lata temu
już lecą do providenta a broń was boże weżmiesz 300zł oddasz 900zł czysty zysk a po świętach całe śmietniki zawalone
aasa
4 lata temu
To ile wydacie, bo ja nie wiem ile wydam.
niebieska
4 lata temu
Nie rozumiem jednej rzeczy. Wkoło wszyscy narzekają, że nie mają pieniędzy, że pracują za najniższe wynagrodzenie. A jak się popatrzy na te auta co po ulicach jeżdżą, te pełne koszyki w sklepach to wygląda to inaczej. Szukając kwatery nad morzem w tym roku widziałam oferty po 300-500 zł od osoby na dobę. Ludzie kto tam jeździ skoro wszyscy tacy biedni?
,,,
4 lata temu
Głupie, śmieszne i niepoważne. Wydamy tyle ile będziemy chcieli wydać a nie tyle ile nam nakazują.
htt
4 lata temu
takie bzdury tylko w polsce w święta nie jem 3 x tyle
fdgfdgfgd
4 lata temu
rok temu to samo, za rok to samo. kopiuj wklej kopiuj wklej.
kuba
4 lata temu
Z roku na rok oduczam się komercjalizacji. Święta zrobiły się dla przymusowych rodzinnych spotkań i wydawania kasy na prezenty i przeżerania połowy wypłaty. Tak to nie powinno wyglądać. Staram się to ukrócać. A potem wszyscy płaczą jak nadchodzi gospodarczy kryzys.
Ciekawe
4 lata temu
700zl na jedzenie i prezenty? Chyba na osobę. Weekendowe zakupy w Biedrze i blisko 500zl A prezentów nie kupowałem czy frykasow...
ocochodzi
4 lata temu
Jakie święta?
pawel
4 lata temu
boże narodzenie ,to całej trójcy ?
Halinka
4 lata temu
co roku u mnie są wystawne święta ale nie przesadzamy z wydawaniem pieniędzy. Najwięcej to jednak na prezenty idzie. a to córka chce oryginalne perfumy a to syn lot w tunelu aerodynamicznym w wielkopolsce i tak od złotówki do złotówki spora suma się uzbiera. Dobrze, że tylko 2 dzieci mam :)
tamen
4 lata temu
obrzydły mi święta a Jezus urodził się wiosną
Wesołego Mitr...
4 lata temu
Dniem narodzin Mitry, dies natalis solis, był 25 grudnia, w którym to dniu dziś obchodzi się rocznicę narodzin Jezusa. W najdawniejszym chrześcijaństwie istniała zresztą tylko jedna okazja do świętowania, Pascha, i jeszcze w IV wieku Wielkanoc i Zielone Świątki były jedynymi powszechnymi świętami kościelnymi. Pamiętano pewno wtedy jeszcze, że Jezus nie zachęcał do ustanawiania nowych dni świątecznych Kościół dopiero w roku 353 przeniósł rocznicę narodzin Jezusa na 25 grudnia, dzień przyjścia na świat Mitry, niepokonanego boskiego Słońca, chciał bowiem tego ostatniego usunąć z potocznej świadomości.
anabela56
4 lata temu
Ja nie wydam nic,bo nic nie mam.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić