REKLAMA
Odświeżone 25 minut temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Adam Dudkiewicz10.07.17 (11:02)

Zostało 30 osobników. Oto najbardziej zagrożony gatunek świata

Według najnowszych badań Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) "małe krowy" są pierwsze w kolejności do wyginięcia.
Proyecto Vaquita Marina / Facebook.com

Populacja morświna kalifornijskiego spadła o 90 proc. zaledwie w przeciągu pięciu lat. Dlatego też IUCN planuje o wiele mocniej zaangażować się w ochronę ssaka. W przeciwnym wypadku, według jej najnowszych badań, gatunek zniknie z Ziemi w przerażająco krótkim czasie. Unia wspracuje ściśle z rządem meksykańskim, bowiem morświn zamieszkuje obszar Zatoki Kalifornijskiej.

To najrzadszy ssak morski na świecie. Musimy zrobić wszystko, by przetrwał. Czasu mamy bardzo niewiele - mówią eksperci z IUCN.

REKLAMA

Plan zakłada zamknięcie osobników, które jeszcze przetrwały w rezerwatach. Tam mogłyby żyć bezpiecznie i mieć możliwość rozmnażania się. Zagrożeniem dla morświnów są bowiem nielegalne chińskie połowy. W tych samych wodach, co wymierający ssak, pływa pożądana przez azjatyckich producentów ryba totoaba. I, niestety, morświn kalifornijski również ląduje w sieciach. Tylko w 2016 roku, organizacje międzynarodowe zarejestrowały 31 takich nielegalnych połowów.

Proyecto Vaquita Marina / Facebook.com

Morświna można poznać po "kreskówkowym" wyglądzie. Ssak wygląda jakby miał nałożoną na usta szminkę. Dodatkowo okolice jego oczu są zabarwione na ciemniejszy kolor, co wygląda jak makijaż. Zwierzę żyje na terenie Zatoki Kalifornijskiej, w zachodniej części Meksyku. *Popularna nazwa morświna to Vaquitas. *Co po hiszpańsku znaczy "mała krowa". Zwierzę osiąga długość ciała do półtora metra, przy masie ok. 50 kg.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij