Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ŁKU
|
aktualizacja

1000 plus na ogrzewanie. Sprawdź, czy przysługuje ci dodatek od rządu

10
Podziel się:

Nowy dodatek do energii elektrycznej to kolejny pomysł rządu na walkę z rosnącymi cenami źródeł ciepła. Z ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że miałby on wynosić 1000 zł. Kto mógłby się starać o nowe świadczenie?

1000 plus na ogrzewanie. Sprawdź, czy przysługuje ci dodatek od rządu
1000 plus na ogrzewanie. Kto otrzyma nowy dodatek od rządu? (Adobe Stock, Robert Petrovic)

W ostatnich tygodniach rząd podjął szereg inicjatyw, które mają pomóc Polakom w dobie wysokich surowców. Zaczęło się od tzw. dodatku węglowego, który następnie rozszerzono na gospodarstwa domowe korzystające z innych źródeł ciepła. Mogą one jednorazowo otrzymać 3 tys zł.

Kolejna z propozycji zakłada zamrożenie stawek za energię elektryczną, jeśli nie przekracza się zużycia na poziomie 2 tys. kWh rocznie. Problem polega na tym, że rodziny korzystające z pomp ciepła czy też ogrzewania elektrycznego, nie są w stanie zmieścić się w tej granicy. Dlatego rząd szykuje kolejny dodatek - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

1000 plus na ogrzewanie. Kto otrzyma nowy dodatek od rządu?

Nowy dodatek energetyczny miałby objąć osoby, które ogrzewają domy elektrycznością, posiadają kuchenki elektryczne czy korzystają z pomp ciepła. Mogłyby one liczyć na wypłatę świadczenia w wysokości 1000 złotych.

Jednak sam dodatek energetyczny to nie wszystko. "DGP" cytuje ekspertów, którzy zwracają uwagę na to, że "rządzący powinni przekonać spółki wytwarzające energię do ustalania cen dostosowanych do ponoszonych kosztów".

Tymczasem w poniedziałek w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o wsparciu odbiorców ciepła, przewidująca m.in. ograniczenie cen ciepła sieciowego oraz dodatki dla gospodarstw domowych używających do ogrzewania drewna, pelletu, LPG lub oleju opałowego. Weszła ona w życie we wtorek (20 września).

Nowe przepisy w obszarze wsparcia dla odbiorców ciepła sieciowego przewidują dla wytwórców obowiązek ustalenia ceny ciepła - tzw. średniej ceny ciepła z rekompensatą - na 150,95 zł za GJ netto dla ciepła wytwarzanego w źródłach ciepła opalanych gazem ziemnym lub olejem opałowym, oraz 103,82 zł za GJ netto dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach ciepła.

Zgodnie z Oceną Skutków Regulacji ustalenie takich wartości oznacza średni wzrost rachunków odbiorców o 42 proc. Jeśli realne koszty wytwarzania ciepła będą wyższe z powodu wzrostu cen paliw, wytwórcom ciepła będzie przysługiwać rekompensata wynikająca z tej różnicy i sprzedanego wolumenu.

Zobacz także: Spotkanie u prezydentów. To będzie dziś główny temat
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(10)
Facet
7 dni temu
W głowach im się poprzewracało
Sabbath
7 dni temu
Eee,tam ,problem. Mandaty po 20 000, nawet za dziurę w skarpecie - może rozpraszać kierowcę - i już mamy na dopłaty, a może jeszcze zostanie na jakiś kolejny proponuję program alkoholik+.
Pytanko
7 dni temu
Na piekarnik i mikrofale tez dostanę tysiaka ?
obywatel
7 dni temu
a przecież wystarczy nie podnosić cen, oraz nie powodować inflacji przez drukowanie pustych pieniędzy a wtedy niepotrzebne będą propagandowe pseudo tarcze i dopłaty
Zdzichu
7 dni temu
Za 1000+ nakupię sobie wódki. Też grzeje, a nie zanieczyszcza powietrza.
Nikola
1 tyg. temu
Opozycja to przyczółek Putina.
Opozycjo........
1 tyg. temu
Trzeba pokonać pis z konstytucyjną przewagą, aby raz na zawsze zdelegalizować ideologie kaczyzmu i pis, trzeba zabronić udziału pisnotabli w życiu politycznym. Tak uczyniono w okupowanych Niemczech. Wszystko to na bazie wyroków prawych i sprawiedliwych sądów. Opozycjo postaw na wygraną z przewagą konstytucyjną.
Janek
1 tyg. temu
"Cieszta się osły że wam pensje wzrosły, ceny podwoje wyjdę nanswoje" najpierw nas okradają a później obiecują wielką pomoc.
sco
1 tyg. temu
KOPALNIE PIENIĘDZY (nie węglowe) wydobywające pieniądze z kieszeni kierowców pracują pełną parą, ale wydobycie jest jeszcze niewystarczające. W tym celu wprowadzane są coraz wyższe kary i mandaty, idiotyczne przepisy i rygory. Cierpliwości, może wkrótce starczy na wypłaty dodatku węglowego.
Money Man
1 tyg. temu
Bzdura przestańcie w końcu kłamać będzie tak jak z węglem wnioski już złożone wyczerpują całą kwotę ludzie co się załapali wcześniej nie dostaną 3000 zł a np. 1000 zł bo nie ma a reszta nic bo nie ma i tak to będzie cudownie i wspaniale ile jeszcze można czasu drukować bezwartościowe pieniądze??
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić