12 tysięcy złotych na dziecko. Kto otrzyma wsparcie?

11

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma zagwarantować wypłatę 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. Już niebawem reforma w tej sprawie trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

12 tysięcy złotych na dziecko. Kto otrzyma wsparcie?
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy bez wątpienia nie będzie tak powszechny jak 500+. Pieniądze zostaną wypłacone dopiero na drugie dziecko i to w ściśle określonym wieku.

Wsparcie będzie przysługiwać na drugie i każde kolejne dziecko w wieku 12-36 miesięcy. To oznacza, że świadczenie będzie wypłacane maksymalnie przez dwa lata.

Programem objęte będą dzieci, które już przyszły na świat, a także te, które dopiero się urodzą. Kapitał będzie wypłacany w wysokości 500 zł przez 24 miesiące lub w wysokości 1000 zł przez rok. Kwota nie może przekroczyć 12 tys. zł na dziecko.

Kapitał opiekuńczy. Co z wnioskiem i wypłatą?

Pieniądze nie zostaną przyznane automatycznie. Będzie trzeba złożyć wniosek do ZUS, który będzie odpowiadać za program. Można to zrobić wyłącznie elektronicznie - przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, rządowy portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

Wypłaty będą realizowane tylko na konto rodzica. Zdecydowano, że nie będzie możliwości odebrania pieniędzy w kasie ZUS czy też z rąk listonosza.

Zobacz także: Uwaga na fałszywe strony banków. Ekspert o trikach cyberprzestępców
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić