Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 
aktualizacja 

1500 zł jeszcze w tym roku. Doskonałe wieści dla seniorów

210

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że rząd planuje wprowadzić świadczenie określane "babciowym" jeszcze w tym roku. Zapewniła także, że będzie ono wypłacane również w trakcie urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego przyznanego na kolejne dziecko. - Babciowe będzie przysługiwało na każde dziecko - podkreśliła ministra w radiowej Jedynce Polskiego Radia.

1500 zł jeszcze w tym roku. Doskonałe wieści dla seniorów
Babciowe 2024. Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wskazała konkretny termin (Agencja Gazeta Wyborcza, Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl)

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy "Aktywny rodzic", czyli tzw. babciowe. Jak zapewniła ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wypłaty mają ruszyć jeszcze w tym roku.

Mamy zarezerwowane środki tak, żeby po wakacjach, w tym ostatnim kwartale roku 2024 już te pieniądze mogły zacząć trafiać na konto rodziców wracających na rynek pracy. Do tego czasu powinny być też wszystkie systemy teleinformatyczne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przygotowane - więc spodziewam się - mam szczerą nadzieję i głęboką wiarę - że jeszcze w tym roku - powiedziała Dziemianowicz-Bąk dziś w radiowej Jedynce.

Ministra podkreśliła, że program ma na celu przede wszystkim pomoc rodzicom w powrocie na rynek pracy po narodzinach dziecka. Z uwagi na duży koszt żłobków w Polsce, może okazać się on istotnym wsparciem dla wielu rodzin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tłit - Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

Babciowe ma pomóc rodzicom w powrocie na rynek pracy

To jest szeroki systemowy program, który po pierwsze ma pomóc mamom i nie tylko w powrocie na rynek pracy po narodzinach dziecka. Ta pomoc jest potrzebna, bo w Polsce nadal mamy białe plamy, jeśli chodzi o dostęp do żłobka, a żłobki prywatne często są kosztowne, nie każdego rodzica na nie stać - tłumaczyła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Jedynce.

- Jeżeli mama chciałaby dziecko w wieku dwóch lat posłać do żłobka, to nadal może liczyć na środki na to dofinansowanie. Jeżeli będzie chciała pozostać z dzieckiem/dziećmi w domu, to na każde z tych dzieci otrzyma 500 zł - dodała szefowa resortu rodziny.

W sytuacji, gdy w gminie nie ma żłobka, a rodzice zdecydują się na powrót na rynek pracy, dofinansowanie również będzie mogło trafić na ich konto.

O przeznaczeniu tych środków, o tym czy dzieckiem zaopiekuje się niania, czy np. członek rodziny, będą decydowali rodzice - objaśniła Dziemianowicz Bąk.

1500 zł na każde dziecko

Program "Aktywny rodzic" został podzielony na trzy filary, czyli: "Aktywni rodzice w pracy", "Aktywnie w żłobku" i "Aktywnie w domu". Rodzice, którzy są aktywni zawodowo, będą mogli pobierać jedno z trzech wymienionych świadczeń na dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia.

Babciowe będzie wypłacane w kwocie 1500 zł miesięcznie na konto rodzica lub żłobka w przypadku podjęcia przez oboje rodziców aktywności zawodowej. Może także wynosić 500 zł, gdy rodzice nie zdecydują się na powrót do pracy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić