"Babciowe" nie dla wszystkich. Jest duży haczyk!

66

Niemałym echem odbiła się obietnica Donalda Tuska ws. wprowadzenia babciowego. Doświadczony polityk zapewniał, że wsparcie będzie przysługiwało każdemu rodzicowi, który po urlopie rodzicielskim będzie chciał wrócić do pracy. Tymczasem na jaw wychodzą zaskakujące rzeczy.

"Babciowe" nie dla wszystkich. Jest duży haczyk!
Nie wszyscy dostaną babciowe? (Getty Images, copyright2013r.nelson)

O wprowadzeniu "babciowego" Donald Tusk mówił w marcu 2023 roku w Częstochowie. - Proponujemy "babciowe", czyli 1500 zł miesięcznie dla każdej mamy, która po urlopie macierzyńskim chciałaby wrócić do pracy - zaznaczał.

Jednocześnie zapowiadał, że świadczenie będzie przysługiwać do czasu ukończenia przez dziecko 3 lat. Wdrożenie "babciowego" było zaś jedną ze sztandarowych obietnic Koalicji Obywatelskiej. Znalazła się na liście 100 konkretów i miała być zrealizowana w ciągu pierwszych 100 dni rządów nowej władzy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Michał Szpak jest gotowy na powrót do "The Voice of Poland"? "Mentalnie mi tego bardzo brakuje"

Pieniądze na ten cel zarezerwowano w budżecie na 2024 rok. Niestety, świadczenie nie trafi do rodziców zbyt szybko.

W budżecie są przewidziane środki na ten cel w ostatnim kwartale tego roku. Prace nad projektem są zaawansowane - mówiła wiceminister rodziny Aleksandra Gajewska, cytowana przez "Fakt".

Babciowe. Będzie ważny warunek

Teraz - jak donosi "Fakt" - okazuje się, że świadczenie zostanie wprowadzone, ale nie dla wszystkich rodziców. Konieczne będzie spełnienie kryterium dochodowego.

By mama lub tata mogli otrzymać 1 tys. 500 zł miesięcznie na dziecko, będzie musiała być zatrudniona za co najmniej minimalną pensję (na etacie lub umowie zlecenie). Obecnie to 4242 zł brutto, a od 1 lipca minimalne wynagrodzenie wyniesie 4300 zł brutto - podkreśla tabloid.

Póki co nie wiadomo, jak program będzie funkcjonować w kontekście rodziców prowadzących gospodarstwo rolne czy pracujących na własny rachunek. Środki będą wypłacane wyłącznie na konto, a przyjmowaniem wniosków i obsługą programu zajmie się ZUS.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić