Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ŁKU
|
aktualizacja

165 tys. zł na dziecko. Kto może je otrzymać? Jakie są warunki?

11
Podziel się:

W ostatnich latach rząd ogłosił szereg programów socjalnych, które mają pomagać rodzinom z dziećmi i sprzyjać dzietności w Polsce. Łącznie na swoje pociechy w dłuższej perspektywie można otrzymać aż 165 tys. zł. Jakie warunki należy spełniać, aby ubiegać się o pieniądze z budżetu państwa?

165 tys. zł na dziecko. Kto może je otrzymać? Jakie są warunki?
165 tys. zł na dziecko. Kto może je otrzymać? Jakie są warunki? (Unsplash, Amber Faust)

Zapowiedź wprowadzenia programu 500 plus w roku 2015 okazała się świetnym hasłem wyborczym, który poprowadził ekipę Prawa i Sprawiedliwości do zwycięstwa w wyborach. W kolejnych latach obóz rządzący uruchomiał kolejne programy socjalne. Obecnie rodziny mogą liczyć nie tylko na comiesięczne świadczenie 500 plus, ale też takie programy jak Dobry Start, Mama 4 Plus czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

165 tys. zł na dziecko. Kto może je otrzymać? Jakie są warunki?

Wprowadzenie licznych programów socjalnych sprawiło, że polskie rodziny mogą liczyć na otrzymanie aż 165 tys. zł na dziecko. Tak wynika z wyliczeń portalu bankier.pl, który postanowił zestawić wszystkie świadczenia.

Do omawianej analizy portal zestawił pieniądze, jakie można otrzymać przez kilkanaście lat w ramach programu 500 plus, 300 plus, Mama 4 Plus i becikowe. Do tego doliczono inne świadczenia oraz ulgi. Oczywiście nie są to środki wypłacane jednorazowo, a skumulowane do momentu osiągnięcia przez dziecko 18. roku życia.

Warto przy tym pamiętać, że programy socjalne promowane przez PiS sprzyjają przede wszystkim rodzinom wielodzietnym. W przypadku posiadania czwórki dzieci wsparcie sięgnie nawet ponad 165 tys. zł. Rodzice jedynaków otrzymają ok. 140 tys. zł.

Co należy zrobić, aby otrzymać 165 tys. zł na dziecko w perspektywie wieloletniej? Przede wszystkim należy bezwzględnie przestrzegać terminów składania wniosków w poszczególnych instytucjach, które odpowiadają za programy socjalne.

Jak łatwo obliczyć, program 500 plus gwarantuje nam rocznie 6000 zł w przypadku posiadania jednego dziecka. Jeśli pomnożymy to przez 18 lat, otrzymamy aż 108 tys. zł. Program Dobry Start zapewnia z kolei wsparcie przed rozpoczęciem roku szkolnego. Zakładając naukę od 7. do 19. roku życia, można przez 12 lat otrzymywać po 300 zł rocznie. Daje to kolejne 3600 zł na dziecko.

Obecnie państwo zapewnia też 400 zł na żłobek dla dziecka. Chociaż pieniądze te nie trafiają bezpośrednio do portfela rodziców, to pozwalają obniżyć koszty miesięcznego utrzymania pociechy. Jeśli rodzice będą pobierać świadczenie od 12. do 35. miesiąca życia swojej pociechy, to otrzymają łącznie 9200 zł (400 zł x 23).

Z kolei Rodzinny Kapitał Opiekuńczy zapewnia możliwość otrzymania 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. Rodzic może otrzymywać po 1000 zł co miesiąc przez okres roku, lub po 500 zł miesięcznie przez dwa lata. Kryterium dochodu nie jest przy tym brane pod uwagę.

Becikowe to jeden z dłużej obowiązujących programów. Gwarantuje on 1000 zł za urodzenie dziecka. Funkcjonuje również tzw. kosiniakowe w wysokości 1000 zł, jakie otrzymują bezrobotne matki.

Obecnie posiadanie dzieci zapewnia również ulgi podatkowe, które przyznawane są podczas rocznego rozliczenia PIT - 1112,04 zł na pierwsze i drugie dziecko, 2000,04 zł na trzecie dziecko, 2700,00 zł na czwarte i każde kolejne dziecko.

Zobacz także: Gowin ostro o polityce rządu: "To zdrada stanu". Kaczyński rezygnuje z KPO?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(11)
smd
miesiąc temu
Tak liczac to kazdy z nas powinien miec Ferrari , problem w tym ze te 500 zeta na jedzenie idzie .
Polak
2 miesiące temu
Już ukry jadą ! wychowują tylu że Polska a właściwie Polsko- UKRAINA pęknie w szwach a potem ? zobaczymy na 100% nic dobrego
antypisior
2 miesiące temu
Siódmy rok "pincet plus" i rodzi się najmniej dzieci od końca II wojny. Brawo Dojna Zmiano!!! Czyli w rozwoju dzietności wcale nie chodzi o kasę.....
kot
2 miesiące temu
Dajta wincej, podatnicy zapłacą. Patologia do roboty bombelków! Wincej dzieci, wincej kasy będzie !
Dr. Agon
2 miesiące temu
Wszystko ok, tylko niech te pieniądze trafiają do tych rodzin, gdzie choć jedno z rodziców pracuje i płaci składki.
Papuga
2 miesiące temu
Czyli najlepiej być samotną matką 4-ki dzieci, zarabiającą na tyle dużo żeby mieć 4300 PLN do odliczenia od podatku.
Gustlik
2 miesiące temu
No to teraz wiem na co idą moje podatki
Siepytam
2 miesiące temu
Ciekawe kto zapłaci za to rozdawanie kasy?
Olga
2 miesiące temu
A dzietność spada...
Totencham
2 miesiące temu
Ale zaraz, zaraz. Przecież państwo nie ma swoich pieniędzy. Ma tylko podatki swoich mieszkańców, czyli pracujących podatników. A co podatnicy na to?
Jan
2 miesiące temu
Mam 40 lat i też chcę dostać pieniądze od rządu,od Unii za to że się urodziłem i jestem obywatelem tego kraju. Dajcie mi kasę!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić