aktualizacja 

165 tys. zł na dziecko. Kto może je otrzymać? Jakie są warunki?

12

W ostatnich latach rząd ogłosił szereg programów socjalnych, które mają pomagać rodzinom z dziećmi i sprzyjać dzietności w Polsce. Łącznie na swoje pociechy w dłuższej perspektywie można otrzymać aż 165 tys. zł. Jakie warunki należy spełniać, aby ubiegać się o pieniądze z budżetu państwa?

165 tys. zł na dziecko. Kto może je otrzymać? Jakie są warunki?
165 tys. zł na dziecko. Kto może je otrzymać? Jakie są warunki? (Unsplash, Amber Faust)

Zapowiedź wprowadzenia programu 500 plus w roku 2015 okazała się świetnym hasłem wyborczym, który poprowadził ekipę Prawa i Sprawiedliwości do zwycięstwa w wyborach. W kolejnych latach obóz rządzący uruchomiał kolejne programy socjalne. Obecnie rodziny mogą liczyć nie tylko na comiesięczne świadczenie 500 plus, ale też takie programy jak Dobry Start, Mama 4 Plus czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

165 tys. zł na dziecko. Kto może je otrzymać? Jakie są warunki?

Wprowadzenie licznych programów socjalnych sprawiło, że polskie rodziny mogą liczyć na otrzymanie aż 165 tys. zł na dziecko. Tak wynika z wyliczeń portalu bankier.pl, który postanowił zestawić wszystkie świadczenia.

Do omawianej analizy portal zestawił pieniądze, jakie można otrzymać przez kilkanaście lat w ramach programu 500 plus, 300 plus, Mama 4 Plus i becikowe. Do tego doliczono inne świadczenia oraz ulgi. Oczywiście nie są to środki wypłacane jednorazowo, a skumulowane do momentu osiągnięcia przez dziecko 18. roku życia.

Warto przy tym pamiętać, że programy socjalne promowane przez PiS sprzyjają przede wszystkim rodzinom wielodzietnym. W przypadku posiadania czwórki dzieci wsparcie sięgnie nawet ponad 165 tys. zł. Rodzice jedynaków otrzymają ok. 140 tys. zł.

Co należy zrobić, aby otrzymać 165 tys. zł na dziecko w perspektywie wieloletniej? Przede wszystkim należy bezwzględnie przestrzegać terminów składania wniosków w poszczególnych instytucjach, które odpowiadają za programy socjalne.

Jak łatwo obliczyć, program 500 plus gwarantuje nam rocznie 6000 zł w przypadku posiadania jednego dziecka. Jeśli pomnożymy to przez 18 lat, otrzymamy aż 108 tys. zł. Program Dobry Start zapewnia z kolei wsparcie przed rozpoczęciem roku szkolnego. Zakładając naukę od 7. do 19. roku życia, można przez 12 lat otrzymywać po 300 zł rocznie. Daje to kolejne 3600 zł na dziecko.

Obecnie państwo zapewnia też 400 zł na żłobek dla dziecka. Chociaż pieniądze te nie trafiają bezpośrednio do portfela rodziców, to pozwalają obniżyć koszty miesięcznego utrzymania pociechy. Jeśli rodzice będą pobierać świadczenie od 12. do 35. miesiąca życia swojej pociechy, to otrzymają łącznie 9200 zł (400 zł x 23).

Z kolei Rodzinny Kapitał Opiekuńczy zapewnia możliwość otrzymania 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. Rodzic może otrzymywać po 1000 zł co miesiąc przez okres roku, lub po 500 zł miesięcznie przez dwa lata. Kryterium dochodu nie jest przy tym brane pod uwagę.

Becikowe to jeden z dłużej obowiązujących programów. Gwarantuje on 1000 zł za urodzenie dziecka. Funkcjonuje również tzw. kosiniakowe w wysokości 1000 zł, jakie otrzymują bezrobotne matki.

Obecnie posiadanie dzieci zapewnia również ulgi podatkowe, które przyznawane są podczas rocznego rozliczenia PIT - 1112,04 zł na pierwsze i drugie dziecko, 2000,04 zł na trzecie dziecko, 2700,00 zł na czwarte i każde kolejne dziecko.

Zobacz także: Gowin ostro o polityce rządu: "To zdrada stanu". Kaczyński rezygnuje z KPO?
Autor: ŁKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić