To już ostatni dzień. Pospiesz się, jeśli nie chcesz stracić pieniędzy

2

16 sierpnia jest już ostatnim dniem na to, by złożyć wniosek o świadczenie postojowe. Jest szansa na to, by otrzymać trzy razy po 2080 zł. Na taki zastrzyk pieniężny mogą liczyć te osoby, którym zmalały przychody uzyskiwane z tytułu umowy cywilnoprawnej ze względu na COVID-19.

To już ostatni dzień. Pospiesz się, jeśli nie chcesz stracić pieniędzy
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, Juana Mari Moya)

Już 16 sierpnia 2022 roku ZUS zakończy przyjmowanie wniosków o przyznanie świadczenia postojowego. Zostało ono wprowadzone w związku z lockdownem. O środki ubiegać mogą się ci, których przychody spadły ze względu na obostrzenia.

Świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 80 procent kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę), obowiązującego w 2020 roku - 2080 zł. Przedsiębiorca, który rozlicza podatki w formie karty podatkowej i jest osobą zwolnioną z opłacania podatku VAT, może liczyć na świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł - powiedział rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Przepisy stawiają sprawę jasno. Już wcześniej zostało zasygnalizowane, że wnioski o świadczenie postojowe można składać najpóźniej w ciągu trzech miesięcy, od kiedy został zniesiony stan epidemii. Warto przypomnieć, że w Polsce nie obowiązuje on już od 16 maja 2022 roku.

Zatem osoby, które starają się o świadczenie postojowe, mają czas na złożenie stosownego wniosku do 16 sierpnia 2022 roku. Dotyczy to wniosków: RSP-D, RSP-DK, RSP-DB, RSP-DD, RSP-DD6, RSP-SK, RSP-C, RSP-CZ, RSP-CK, RSP-CD6 - zauważono na stronie internetowej zus.pl.

Kto może dostać świadczenie postojowe?

Świadczenie postojowe wypłacane jest przedsiębiorcom i osobom wykonującym umowy cywilnoprawne, którzy negatywnie odczuli skutki występowania w Polsce COVID-19. Szczegółowe informacje na temat warunków, jakie trzeba spełnić, by dostać pieniądze, zawarte zostały na stronie internetowej zus.pl.

Zobacz także: Drożyzna zmienia nawyki turystów. "Panika zacznie się, jak wrócimy z wakacji"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić