2760 złotych dodatku do emerytury. Wnioski wciąż są przyjmowane

34

Część seniorów może liczyć na solidny dodatek do emerytury. Wynosi on aż 2760 złotych w skali roku. Wnioski o dopłatę wciąż są przyjmowane, choć dotyczą one tylko dwóch grup zawodowych. Dla kogo przygotowano tak atrakcyjne środki? Koniecznie to sprawdźcie.

2760 złotych dodatku do emerytury. Wnioski wciąż są przyjmowane
2760 złotych dodatku do emerytury. Jak się o niego ubiegać? (ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS, Zofia i Marek Bazak)

Osoby pobierające emerytury mogą w łatwy sposób otrzymać dodatek do swojego uposażenia. Mowa o specjalnym świadczeniu ratowniczym, którego wysokość to 230 złotych miesięcznie. Tym samym w skali roku mówimy o kwocie 2760 złotych.

Świadczenie ratownicze wypłacane jest od grudnia 2021 r. Warto jednak pamiętać, że jest ono dostępne wyłącznie dla dwóch grup zawodowych - emerytowanych ratowników górskich oraz strażaków ochotników. Co więcej, wymagany jest także odpowiedni staż.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 11.01 | Co dalej z emeryturami Polaków? Ekspert tłumaczy wszystkie zawiłości

Duży dodatek do emerytury. Jest kilka wymogów

Dodatek do emerytury przysługuje osobom, które w wymienionych służbach były aktywne przez dłuższy czas. Mowa o 25 latach w przypadku mężczyzn oraz 20 latach w odniesieniu do kobiet. Ponadto warunkiem koniecznym jest udowodnienie udziału w działaniach ratowniczych.

Warunkiem koniecznym jest także potwierdzenie działalności w służbach ratowniczych przed 31 grudnia 2011 roku. Można je uzyskać poprzez pisemne oświadczenie, podpisane przez trzy osoby. Warto jednak wspomnieć, że co najmniej jedna z nich musi legitymować się pracą w urzędzie lub pełnieniem funkcji publicznej w czasie, gdy wnioskodawca brał czynny udział w akcjach ratowniczych.

Jeśli spełniamy wspomniane wymagania, w celu uzyskania dodatku należy zgłosić się do odpowiedniego organu. Tym razem nie jest to ZUS. Prawo do świadczenia ratowniczego może potwierdzić komendant powiatowego lub miejskiego oddziału Państwowej Straży Pożarnej.

Wypłaty tego dodatku odbywają się dożywotnio. Osoby, które uzyskały dodatek uzyskają stosowny przelew do piętnastego dnia każdego miesiąca. Co ważne, dodatek jest oferowany bez względu na kwotę podstawowej emerytury. Warto się o niego postarać.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić