aktualizacja 

400 plus. Nabór wniosków rusza lada moment

16

Niebawem w życie wejdzie nowe świadczenie. Rodzice będą mogli ubiegać się o dodatkowe 400 zł na dziecko. Dla kogo będzie kierowana ta pomoc? Znamy odpowiedź.

400 plus. Nabór wniosków rusza lada moment
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Od 1 kwietnia 2022 roku rodzice będą mogli ubiegać się w ZUS o dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Prawo do uzyskania wsparcia nie zależy od dochodów rodziny.

Kiedy dofinansowanie będzie wypłacane? Szczegóły zaprezentowano na stronie internetowej zus.pl. Środki zostaną wypłacone, jeśli:

  • jesteś rodzicem dziecka, opiekunem prawnym lub osobą, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem, np. rodzicem zastępczym;
  • dziecko uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego lub korzysta z opieki dziennego opiekuna;
  • nie otrzymujesz na to dziecko rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO).

Z dofinansowania skorzystać można w przypadku dziecka:

  • pierwszego i jedynego w rodzinie;
  • pierwszego w rodzinie, jeśli na kolejne dziecko otrzymujesz RKO;
  • drugiego i kolejnego w rodzinie, które ma mniej niż 12 miesięcy albo więcej niż 35 miesięcy i na które ZUS przyznał RKO i pobrałeś RKO w łącznej przysługującej Ci wysokości.

Maksymalnie 400 zł, ale nie w gotówce

ZUS wyjaśnia, że "dofinansowanie wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż wysokość opłaty, jaką ponosisz za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna".

Opłata to miesięczna kwota, jaką płacisz już po uwzględnieniu zniżek, dotacji z budżetu gminy lub środków unijnych. Do opłaty nie wliczasz opłaty za wyżywienie - dodano.

Środki będą przekazywane prosto do żłóbka czy klubu dziecięcego. Wnioski będzie można składać od 1 kwietnia 2022 roku. ZUS będzie przyznawać wsparcie od miesiąca, w którym dziecko zaczęło uczęszczać do żłobka, klubu dziecięcego lub od którego pozostawało pod opieką opiekuna dziennego, ale nie wcześniej niż od 1 stycznia 2022 r.

Zobacz także: Kaczyński o kryzysie gospodarczym. Dworczyk tłumaczy
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić