Nagranie z Mariupola. Rosyjski czołg stanął w płomieniach

Ukraińscy żołnierze stawiają opór Rosjanom w Mariupolu. Na najnowszym nagraniu widać, jak zaatakowali czołg najeźdźców za pomocą pocisku NLAW. Jednak maszynie udało się wytrzymać atak.

Nagranie z Mariupola. Rosyjski czołg stanął w płomieniach
Rosyjski czołg wytrzymał atak NLAW

Od samego początku rosyjskiej inwazji Mariupol jest atakowany przez Rosjan. W poniedziałek Sztab Generalny Zbrojnych Sił Ukrainy przekazał, że strona ukraińska prowadzi szeroko zakrojoną obronę oblężonego miasta.

Walki toczą się tam w samym Mariupolu, tuż obok budynków mieszkalnych. Na nowym nagraniu, które pojawiło się w mediach społecznościowych widać, jak rosyjski czołg jedzie przez ulicę ze zniszczonymi kamienicami.

Nieudany atak NLAW?

Wszystko nagrywa ukraiński żołnierz, który po chwili wystrzela pocisk z broni przeciwpancernej NLAW. Jednak rosyjski czołg T-72 wytrzymał atak i przez chwilę kontynuował jazdę. Na samym końcu filmiku widać już wydobywający się ogień spod maszyny.

Internauci w mediach społecznościowych uważają, że atak za pomocą NLAW był nie do końca udany, ponieważ odpalony był poniżej dolnej granicy uzbrajania się zapalnika. Inni uważają, że NLAW nie zadziałał wcale. - Nie wystrzelono amunicji. Czołg był prawie nietknięty — komentują.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Czym jest NLAW?

NLAW to pocisk przeciwpancerny opracowany wspólnie przez Brytyjczyków i Szwedów. System może efektywnie razić cele na dystansie od 20 do 800 metrów. Może więc uderzyć z bardzo bliska, co ma duże znaczenie podczas walk w terenie zurbanizowanym.

Istotną zaletą NLAW jet to, że jest obsługiwany przez jednego żołnierza i waży zaledwie 12,5 kg, więc nie ma najmniejszego problemu z jego przenoszeniem i poruszaniem się z nim nawet w trudnym terenie.

Ucierpiało 90 proc. miasta

W niedzielę mer Mariupola Wadym Bojczenko przekazał, że dotychczas opuściła Mariupol połowa z 540 tys. mieszkańców, którzy żyli tam przed wojną. Na skutek działań wojsk rosyjskich ucierpiało 90 proc. zasobów mieszkaniowych miasta.

Mariupol, leżący nad Morzem Azowskim, jest oblężony od 1 marca. Ze wstępnych szacunków władz wynika, że w blokowanym przez Rosjan Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy zginęło prawie 5 tys. ludzi, w tym ok. 210 dzieci.

Zobacz także: Tak Putin będzie obalony? Koncepcja byłego premiera
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić