500+ i "trzynastki" do kosza? Rząd musi walczyć z inflacją

413

Rząd ma twardy orzech do zgryzienia. Galopujące ceny odwracają od Prawa i Sprawiedliwości nawet najwytrwalszych wyborców. By zachować dobre imię, politycy rządzący Polską wprowadzają drugą już edycję tarczy antyinflacyjnej. Eksperci nie mają jednak złudzeń, na walce z inflacją rykoszetem oberwać może sztandarowy program PiS, czyli 500+.

500+ i "trzynastki" do kosza? Rząd musi walczyć z inflacją
Walka z inflacją ozacza likwidację 500+? Eksperci nie mają złudzeń (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Grudniowe odczyty inflacji wprawiły w zdumienie całą Polskę. 8,6 proc. to wskaźnik, który nie był brany pod uwagę nawet w najczarniejszych scenariuszach. Oznacza to, że pieniądze trzymane na kontach, nisko oprocentowanych lokatach, czy w postaci gotówki w domu realnie straciły na swojej wartości.

Zobacz także: Obniżka VAT może być przedłużona? Jasna deklaracja rzecznika rządu

Jak wskazuje Radio ZET - przez tak wysoki wskaźnik inflacji Polacy w 2021 pracowali przez miesiąc za darmo. Rząd robi, co tylko może, aby zatrzymać galopadę cen. W związku z tym już od 1 lutego obowiązywać zacznie tarcza inflacyjna 2.0

Zakłada ona obniżenie do zera podatku VAT na wybrane podstawowe produkty spożywcze. Jest uzupełnieniem pierwszej edycji tarczy, która obniża VAT i akcyzy na paliwa, gaz ziemny, ciepło sieciowe i energię elektryczną.

Rząd zrezygnuje z rozdawnictwa pieniędzy?

Eksperci nie mają jednak złudzeń. Dalszy wzrost cen zatrzymać może jedynie powstrzymanie rozdawania pieniędzy bez pokrycia. Jak informuje w Onecie Cezary Kaźmierczak, szef Związku Przedsiębiorców i Pracodawców konieczne mogą być cięcia w programach socjalnych.

Uratować nas może rezygnacja z nowości wprowadzonych przez Polski Ład, a także likwidacja 500 plus na pierwsze dziecko oraz 13. emerytury - wskazuje ekspert.

Specjalista wskazuje, że już w tym roku — z obawy przed ogromnymi kosztami — rząd wycofał się z wypłaty "czternastek". Zdaniem Kazimierczaka należy pójść za ciosem i wycofać się z "trzynastek" oraz 500+ na pierwsze dziecko. Jak informuje, Polski po prostu nie stać na dalsze utrzymywanie tych programów.

Wynik wyborów ważniejszy od stanu gospodarki

Radio ZET wskazuje jednak, że rząd nie wycofa się ani z 500+ na pierwsze dziecko, ani z "trzynastek". Wszystko z powodu zaplanowanych na przyszły rok wyborów parlamentarnych. PiS doskonale zdaje sobie sprawę, że obcięcie świadczeń socjalnych, oznaczać będzie odpływ elektoratu.

Jak zauważa "zetka", nawet ostateczny koniec "czternastek" nie jest przesądzony, a w rządzie mają trwać na ten temat dyskusje.

Autor: OKT
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić