Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Analitycy przecierają oczy. Zagadkowy efekt produkcji energii

24
Podziel się:

Polski przemysł w końcówce roku wypadł znacznie powyżej oczekiwań analityków szacujących poziom produkcji przemysłowej. Ta według najnowszych danych GUS zyskała aż 16,7 proc. Ekonomistów zaskoczył ponad 54-procentowy wzrost produkcji energii w Polsce, który najbardziej wsparł krajowy przemysł.

Analitycy przecierają oczy. Zagadkowy efekt produkcji energii
Wyjątkowo dobre dane. Przemysł w Polsce znów zaskoczył. (Pixabay, pixabay)

Przemysł w Polsce znów zaskoczył. Analitycy spodziewali się dwucyfrowego tempa wzrostu produkcji przemysłowej, ale najnowsze dane GUS przeskoczyły prognozy. Ten sektor gospodarki w grudniu rósł w tempie 16,7 proc. rok do roku.

Zobacz także: Lockdown uderzy w gospodarkę. Które sektory zamknie rząd?

Gospodarka na dopalaniu

Taki wynik może produkcji przemysłowej może mieć zbawienny wpływ na gospodarkę, której wzrost w całym 2021 r. może wynieść bliżej 6 proc.

Analitycy PKO BP szacowali wzrost produkcji w przemyśle o 14,8 proc. rok do roku. Nieco bliżej z prognozą trafili analitycy mBanku, którzy wzrost oszacowali na poziomie 16 proc. Wcześniej analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w grudniu o 13 proc.

Paliwo rakietowe dla przemysłu

Niezależnie od prognoz, ekonomiści zwracają uwagę na dopingujący efekt produkcji energii. Ta w grudniu rosła o ponad 54 proc. rok do roku i stała się paliwem rakietowym dla produkcji przemysłowej.

Ekonomiści Pekao wprost piszą, że główną przyczyną niespodzianki w wynikach jest "zagadkowe zachowanie produkcji energii". "Napędzane budowaniem zapasów przetwórstwo na podwyższonym poziomie produkcji" - dodają.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
Lee
4 miesiące temu
Energii nie produkuje się na magazyn! tyle produkcji co zużycia... odejmijcie te energię i zobaczycie jak urosła reszta?! 2-3%... a inflacja 8-9%...
Muchi
4 miesiące temu
Co z tego skoro jeden pracujący musi utrzymać trzech pasożytów różnej maści , którzy pobierają więcej od niego .
Waldi
4 miesiące temu
Dużo energii elektrycznej Polska wyeksportowała. Mało słońca, mało wiatru, remonty atomówek, drogi gaz - to kupowali naszą energię z węgla. A po drugie dużo się księgowało jeszcze w 2021, żeby nie wykazać tego w 2022r. Jak myślicie, dlaczego styczniowe płace wypłacało się już w grudniu? ;-/ Z produkcją podobnie.
Mmm
4 miesiące temu
Czy tego artykułu nie dałoby się przypadkiem zastąpić jednym zdaniem "Ceny energii wzrosły o 50%"? I z czego tu się cieszyć?
Konstytucja
4 miesiące temu
Tusk i jego kumple chcą Polski w ruinie.A tu guzik z pentelka. Brawo PIS.
Zenek
4 miesiące temu
POpaprańcy i tak powiedzą że w Polsce jest ruina,bieda,upadek gospodarczy
Miro
4 miesiące temu
Ale Tusk mowi zw rząd PIS doprowadził Polskę do ruiny,biedy,gospodarka upada?!
Furdojczland
4 miesiące temu
Może i jest roboty tylko kto będzie pracował za 3 tyś jak mieszkanie kosztuje 2 plus media czyli piekarz chce 5 tys a chleb musi kosztować dychę i jest zachód.
emeryt
4 miesiące temu
GUS robi się coraz mniej wiarygodny! Czy ktoś słyszał kiedykolwiek o podziale inflacji na "producencką" i "emerycką"? Bo ja nie, jak żyje ponad 70 lat! I nagle okazuje się, że emeryci wcale nie tracą tak dużo na inflacji, bo kupują głównie artykuły spożywcze i leki, chociaż akurat te artykuły zdrożały najbardziej! Pisiory szukają wymówki, żeby nie zapłacić nam rzeczywistej wartości inflacji, a przejęte przez nich kierownictwo GUS-u idzie im w tym na rękę, wymyślając sztuczny podział inflacji! Ludzie obudźcie się! Jak długo jeszcze PiS będzie nas okradał???
sok
4 miesiące temu
Autor zapomniał napisać, czy chodzi o produkcję "w sztukach", czy produkcję sprzedaną. Bo jak produkcję sprzedaną, to liczy się ją w złotówkach, więc jak ceny rosną, to rośnie na papierku produkcja. Jak sprzedam jakimś produkt za 100 zł. zamiast 50 zł., to mogę powiedzieć, że moja produkcja wzrosła o 100%.
pam
4 miesiące temu
Hahaha, ale manipulacja. Produkcja sprzedana przemysłu i energii rośnie, bo rosną CENY i KOSZTY.
Polak
4 miesiące temu
Jeśli uwzgęlimy inflację producencką to mamy wzrost 0%.
Darek
4 miesiące temu
A czy mogę teraz poprosić o tłumaczenie z polskiego na nasze? Autor się trochę zapętlił chyba, kij wie o co chodzi z tą rakietą.
stary
4 miesiące temu
Artykuł jak za czasów Gierka.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić