Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
oprac. Oktawian Góral
|

Ogromne złoża cennego kruszcu w Polsce. Właśnie zaczynają wydobycie

86
Podziel się:

Nad Polskę nadciąga bursztynowa gorączka. Wszystko za sprawą nowo odkrytych złóż. Firmy już ustawiają się w kolejkach. Na Lubelszczyźnie już ruszyła kopalnia firmy Sellarium, w połowie roku ma ruszyć kolejna — tym razem firmy White Amber. Złoża tego kruszcu są ogromne.

Ogromne złoża cennego kruszcu w Polsce. Właśnie zaczynają wydobycie
Polska ma ogromne złoża bursztynu. Jak się okazuje nie tylko na Pomorzu (Telewizja Regionalna Żuławy TV)

Polski bursztyn od lat rozpala wyobraźnię. Nieodłącznie kojarzy się on z Pomorzem. Jak się jednak okazuje, złoża tego kruszcu znajdują się także w innych częściach kraju. Jak wskazuje Puls Biznesu, można go wydobywać nawet kilkaset kilometrów od morza — nie dość, że jest to łatwiejsze, to i złoża są większe.

Zobacz także: Co robić nad Bałtykiem, gdy pada deszcz? Kilka opcji na przyjemny urlop nad morzem

Państwowy Instytut Geologiczny w 2019 r. oszacował, że teoretyczne zasoby geologiczne na terenie dziewięciu złóż w województwie pomorskim to niecałe 59 ton. Tylko w powiecie lubartowskim na Lubelszczyźnie jest go ponad 25 razy więcej – łącznie prawie 1,5 tys. ton — informuje "PB".

Pierwsza taka kopalnia w Unii Europejskiej!

Złoża na Lubelszczyźnie są też znacznie płytsze niż te na wybrzeżu. Oznacza to, że po kamienie nie trzeba sięgać aż tak głęboko, a cały proces wydobycia jest znacznie prostszy i tańszy.

Stellarium jest pierwszą firmą, która postanowiła eksploatować złoża bursztynu na Lubelszczyźnie w skali przemysłowej. To pierwsza i jak do tej pory jedyna kopalnia bursztynu w Unii Europejskiej. Inna znajduje się w rosyjskim Obwodzie Kaliningradzkim.

Nad Polskę nadciąga bursztynowa gorączka

W czerwcu planowane jest otwarcie innej kopalni bursztynu. Będzie za nią odpowiedzialna spółka Amber White.

Jestem przekonany, że powstanie tu prawdziwe bursztynowe zagłębie. To, co dzieje się teraz, to dopiero początek eksploatacji na wielką skalę – mówi Henryk Ciosmak, prezes Stellarium.

Ceny bursztynu rosną w średnim tempie 10 proc. rocznie. Za największe okazy można otrzymać nawet 100 tys. złotych za 1-1,5 kg. Drobnicę, która również jest cenna i pożądaną można sprzedać za około 100 zł za kilogram.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(86)
Qaz
1 tyg. temu
Pragnę uspokoić komentujących pisząc, iż firma Sttelarium jak i White Amber są firmami Polskimi. Co więcej Polska wraz z Rosją jest największym producentem bursztynu na kontynencie europejskim, który to trafiał będzie do innych państw jako produkt generujący pieniądze dla naszego państwa. Tylko w jednym zlożu na Lubelszczyźnie znajduje się aż 2000 ton bursztynu.
Nick
1 tyg. temu
Bursztyn to nie KAMIEŃ jak napisałeś "redaktorze",ech . Artykuł masakra.
Super
2 tyg. temu
I niech wydobywają aby tylko Polska na tym coś zarobiła.
Rob
2 tyg. temu
Tak żałosnego reportażu jeszcze nie czytałem🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️
Ulti Matum
2 tyg. temu
A na Śląsku jest w ciul węgla, przy obecnej cenie energi z wiatraków, wydobycie jest niezwykle opłacalne. A coś słyszałem że tam gdzie wichury, POstawili fotowoltaikę
Maria
2 tyg. temu
Aż żal duszę ściska tylko rycie i rycie A potem mądrale mówią zmiana klimatu.A ile jest wieżowców szklanych??Po nagrzaniu od słońca to szkło dopiero oddaje gorące powietrze w kosmos.Jak zwykła butelka w lesie wznieca pożar to co dopiero te wieżowce.Tylko tak pomyśleć. Tak.mi się wydaje.
no ja
2 tyg. temu
jakas Polska firma moze by sie tym zajęła, jak na razie po nazwach to nie widze nic po Polsku !!
Hanys
2 tyg. temu
Jutro jadę tam, zanim firmy wydobywcze wszystko przejmą. Poszukiwaczom amatorom też coś należy się. Podobnie było z przekopem mierzeji. Tylko, że tam nie ma bursztynu.
koń
2 tyg. temu
odwracanie uwagi
Ciekawy
2 tyg. temu
Już na Amber Gold Polacy się przejechali. Teraz Amber White? Coś źle mi to wróży.
adam
2 tyg. temu
a od kiedy bursztyn jest kruszcem, nie występuje w formie rudy, którą się wytapia
piotr
2 tyg. temu
jak znam życie to amerykanie wydąbędą
Bebok
2 tyg. temu
Od kiedy bursztyn jest kruszcem?
vox
2 tyg. temu
Nie tylko bursztyn,ale i węgiel o którym cicho i dlatego Lukas atakuje.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić