aktualizacja 

800+ zamiast 500+? Tak reagują Polacy. Wyniki Instytutu Badań Pollster

509

Od jakiegoś czasu w mediach przewija się koncepcja podwyższenia świadczenia 500 plus. Czy Polacy rzeczywiście tego oczekują? "Super Express" postanowił to zweryfikować.

800+ zamiast 500+? Tak reagują Polacy. Wyniki Instytutu Badań Pollster
500 zł (Adobe Stock)

Polacy zostali zapytani przez Instytut Badań Pollster, na zlecenie "SE", co sądzą o zmianach w sztandarowym programie PiS. Aż 51 proc. respondentów odpowiedziało, że sprzeciwia się podwyższeniu świadczenia 500 plus. 37 proc. osób oczekuje waloryzacji, natomiast 12 proc. nie ma zdania w tej sprawie. Badanie odbyło się w dniach 18-19 października na grupie 1068 dorosłych Polaków.

Polacy dobrze już wiedzą, że samo podnoszenie 500 plus do 800 zł nic nie da, bo 500 plus powinno być zróżnicowane w zależności od kilku czynników. Przede wszystkim od poziomu zamożności. Nie wszyscy powinni dostawać po 500 zł.. Po drugie: koszty waloryzacji ponieśliby wszyscy. To przejaw tego myślenia racjonalnego, ludzie wiedzą, że to przeciwko ekonomii - analizuje w rozmowie z "Super Expressem" socjolog prof. Henryk Domański.

Ekspert zwrócił również uwagę na wypalenie się propozycji socjalnych PiS. - Wydaje mi się, że polityka prosocjalna rządu już się zdewaluowała, przestała być takim atutem - ocenił prof. Domański.

500 plus. Nie ma już nadziei

Jakiś czas temu rząd PiS zasygnalizował waloryzację 500 plus. Nie podawano jednak, kiedy mogłoby do niej dojść. Słowa wiceminister z Ministerstwa Rozwoju i Technologii Olgi Semeniuk wskazują na to, że aktualnie taki temat nie jest omawiany przez decydentów.

Na forum rządowym dzisiaj o waloryzacji 500+ nie ma rozmowy. Takie decyzje też zapadają w innym gremium. Dziś skupiamy się przede wszystkim na polityce energetycznej, na wsparciu sektora MŚP - podkreśliła Semeniuk w rozmowie z Radiem ZET.

Do tematu waloryzacji 500 plus za pośrednictwem "Faktu" odniósł się też wiceminister rodziny Stanisław Szwed. - W tej chwili nie przewidujemy takich rozwiązań - zaznaczył.

Przypominam, że oprócz 500 plus są jeszcze korzyści związane z rozliczeniami podatkowymi dotyczącymi rodzin wielodzietnych, obniżeniem podatku PIT z 17 do 12 proc. Oczywiście są propozycje innych rozwiązań, które będą wspierać rodziny, ale bardziej w kontekście uelastycznienia form zatrudnienia, czyli łączenia pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci - dodał.

Zobacz także: Najnowsze nagranie z katastrofy Su-34 w Rosji. Skala zniszczeń poraża
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić