Bogdan Kicka| 

Będzie podwyżka zasiłku pogrzebowego? Jest zgoda ponad podziałami

27

Wyczekiwana przez wiele grup społecznych zmiana w zakresie większego wsparcia po stracie bliskich wreszcie nabiera realnych kształtów. Projekt ustawy w sprawie zmiany, która zakłada znaczny wzrost zasiłku pogrzebowego, czeka już na akceptację rządu. O jakiej kwocie mowa?

Będzie podwyżka zasiłku pogrzebowego? Jest zgoda ponad podziałami
Będzie podwyżka zasiłku pogrzebowego. (Pixabay(carolynabooth ))

Zasiłek pogrzebowy to forma wsparcia finansowego, która jest wypłacana przez państwo lub inne instytucje, na przykład przez ubezpieczyciela, w celu pokrycia części kosztów pogrzebu osoby zmarłej.

Od wielu lat w Polsce kwota zasiłku pogrzebowego wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) pozostaje niezmienna. Obecnie wciąż wynosi 4 tys. zł. Wspomniana suma została ustalona jeszcze za czasów poprzednich rządów Donalda Tuska i nie doczekała się aktualizacji, mimo znaczącego wzrostu kosztów związanych z organizacją pogrzebów.

Rząd PiS planował co prawda podwyżkę, ale finalnie nie zdążył wprowadzić jej w życie. Teraz ma się to zmienić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Znany tanatopraktyk zdradza kulisy swojej pracy. "Najtrudniejsze było pierwsze zamówienie"

Rząd pracuje nad podwyżką zasiłku pogrzebowego

Wiele wskazuje na to, że podwyżka zasiłku pogrzebowego w końcu stanie się faktem. Pracuje nad nią rząd Donalda Tuska, do którego trafił właśnie projekt ustawy. Jeśli zmiany wejdą w życie, zasiłek pogrzebowy zostanie zwiększony z 4 do 7 tys. złotych.

Kwota zasiłku pogrzebowego na poziomie 4 tys. zł była dalece niewystarczająca – powiedziała ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Kiedy należy spodziewać się zmian? Według przekazanych przez minister informacji, rząd powinien przyjąć projekt ustawy i skierować go do prac sejmowych w II kwartale 2024 roku. Minister dodała, że zgodnie z projektem zasiłek będzie każdego roku waloryzowany.

Zmiana nad podziałami

W sprawie podwyżki zasiłku pogrzebowego w polskim rzazie jest zgoda ponad podziałami.

Przez ostatnie lata inflacja wszystkich mocno dotknęła. Temat podwyżki nie jest nowy, nasz rząd rozpoczął nad nim pracę. Uważam, że podwyżka jest potrzebna i zagłosuję za taką zmianą. Oczywiście wiele zależy od szczegółów projektowanej ustawy, ale sama koncepcja jest słuszna – mówi nam Bolesław Piecha, poseł PiS.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić