Rafał Strzelec
Rafał Strzelec| 
aktualizacja 

Ceny lodów nad Bałtykiem. Lepiej usiądźcie. "Jedno 800 plus nie wystarczyłoby"

28

Lato zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza, że plaże nad Morzem Bałtyckim znów będą oblężone. Wraz z nadejściem sezonu turyści uświadomią sobie, jak wysokie mogą być ceny na Wybrzeżu. Lody to jeden z najpopularniejszych smakołyków, ale cena za jedną gałkę może odstraszać. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", jedna gałka nad polskim morzem kosztuje średnio 2,5 zł więcej niż w innych częściach kraju.

Ceny lodów nad Bałtykiem. Lepiej usiądźcie. "Jedno 800 plus nie wystarczyłoby"
Ceny lodów nad Bałtykiem wyższe niż średnia w kraju (Getty Images, Juana Mari Moya)

Lody to jeden z najpopularniejszych smakołyków w gorące, letnie dni. Nad Bałtykiem, gdzie wkrótce rozpocznie się sezon wakacyjny, będzie można z pewnością zaobserwować kolejki przed lodziarniami i ludzi chodzących z rożkami wypełnionymi przepyszną zmarzliną. Niestety, taka słodka uciecha dla podniebienia może słono kosztować. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", cena jednej gałki lodów nad Bałtykiem jest czasem o około 2,5 zł wyższa niż średnia krajowa. Koszt jednej gałki to średnio 6,53 zł w skali kraju, gdy nad Bałtykiem cena może dobić do 9 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zapytaliśmy Polaków o ich ulubione dania z dzieciństwa

Cena gałki lodów nad morzem. "Liczą klientowi co do grama"

Dziennikarze "GW" postanowili sprawdzić ceny lodów w nadmorskich lodziarniach. W kilku gdańskich obiektach cena jednej gałki wynosiła 9 złotych - i to nawet z dala od ścisłego centrum miasta, gdzie naturalnie turystów jest nieco mniej. Jak wylicza "Wyborcza", gdyby pięcioosobowa rodzina poszła na lody i każdy jej członek wziąłby po dwie gałki, taki wypad skończyłby się wydatkiem 90 złotych.

W Gdańsku są też lokale, gdzie cena za gałkę jest niższa. Ceny zaczynają się od 6,50 zł, jednak w wielu przypadkach porcja lodów jest w tym przypadku mniejsza niż zazwyczaj. - Liczą klientowi co do grama. Niby mówią, żeby za mało nie było, a wiadomo, że jest na odwrót - mówi jedna z rozmówczyń.

Nie tylko w Gdańsku ceny lodów są znacznie wyższe niż średnio w kraju. W Sopocie, czy Gdyni ceny kształtują się na poziomie od 7,50 do 8,50 zł za gałkę. - Jedno 800 plus nie wystarczyłoby na 10 wyjść z rodziną na lody w miesiącu - powiedział wyborczej pan Edward, mieszkaniec Gdańska.

Wysokie ceny lodów. Z czego wynikają?

"Wyborcza" dotarła również do właścicieli lodziarni, którzy wskazali powody wysokich cen nad Bałtykiem. Podkreślają, że w górę poszły ceny składników, a także pensje pracowników. - Mamy na szczęście stałych klientów, których nie odstraszają ceny. Ile by gałka nie kosztowała i tak przyjdą i kupią - mówi jeden z nich. Wyższe ceny są związane również ze wzrostem inflacji w ostatnich latach i kosztami utrzymania lokalu. W górę poszły chociażby rachunki za prąd.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić